Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Zkoušeli jste už při hersenwerkovém hraní sledovat uši a ocas svého psa, pozorovat změny jejich postavení a dělat si z toho pro sebe závěry tak, jak jsme se dočetli v minulých dílech? Tentokrát se zaměříme na něco podobného, ale týkat se to bude zejména nohou. A kromě toho se naučíme, jak správně můžeme využít techniku rolování při sestavování svých vlastních domácích hlavolamů.
Dnes navážeme na předchozí díly s pozorováním. Už byste v tuto chvíli měli být schopni rozeznat změny na ocasu a uších. Tentokrát k tomu přidáme ještě nohy a příště tělo, abyste mohli vše spojovat dohromady a naučili se pozorovat svého psa jako celek.
Když se zaměříte na nohy psa během hraní hlavolamu, můžete pozorovat několik zajímavých a důležitých aspektů, které mohou vypovídat o jeho zdravotním stavu, koordinaci a úrovni zapojení a uvolnění. Při hraní hersenwerku jde o uvolnění mentální, ale také fyzické. Vychází se z postoje, kdy je rovnováha rovnoměrně rozložena mezi všechny čtyři končetiny – ideální stav. Nesprávné rozložení rovnováhy může ukazovat na fyzické nepohodlí. Pak je potřeba upravit výšku či sklon hlavolamu nebo způsob jeho nabídnutí (například vleže). Může se jednat přímo o bolest v určité části těla. Zejména starší psi často vykazují ztuhlost, kulhání a neochotu k pohybu. A některý hlavolam takovýto stoj zkrátka neumožňuje, například rolování, které si ukážeme dneska. Pozorujte dlouhodobě a všímejte si případných změn. V tomto článku se zaměříme na tlapky, pozici nohou, způsob stoje.
Tlapky – stojí pes při hraní rovnoměrně na všech tlapkách? Stojí víc na špičkách? Nemá široce roztažené prsty? Když zaměříte pozornost na tlapky, můžete také zkontrolovat stav drápků. To je velmi důležité, protože drápky pomáhají stabilizaci během pohybu. Když jsou přerostlé, mohou způsobit nejen nepohodlí, ale také narušení stabilního stoje psa a správné chůze.
Pozice nohou – ideálně rovnoměrný stoj, všímejte si odchylek. Široce roztažené přední nohy (žirafí stoj) mohou značit, že řešení vyžaduje velkou přesnost nebo pes vyvíjí velké úsilí. Pokrčené lokty často signalizují, že pes se musí příliš ohýbat a bude vhodné zvážit vyvýšení hlavolamu. Často vídám zadní nohy „zapíchnuté“ v jednom místě, obvykle ještě trochu podražené pod tělem (pomůže vysílat psa z dostatečné vzdálenosti, aby mohl udělat pár kroků). Může se jednat také o nedůvěru nebo diskomfort, kdy se pes opatrně natahuje dopředu směrem k hlavolamu. A někdy je to zkrátka jen logický důsledek určitého pohybu – jak uvidíte v dnešním hraní.
Pohyb – stojí pes uvolněně? Pohybuje se klidně kolem/v hlavolamu? Jaká je chůze? Uvolněná, toporná nebo velmi napjatá až chaotická? Přešlapuje pes předními tlapkami? Přešlapování na místě obvykle ukazuje velké vzrušení a motivaci psa.
Rovnoměrnost nasvalení – všímejte si, jak je pes osvalený, zda jsou svaly (zejména na stehnech) hodně napnuté nebo spíše uvolněné.
Naučte se rozlišovat vědomé a klidné odsunutí části hlavolamu s cílem dostat se k pamlsku vs. frustrované, energické až zběsilé hrabání do hlavolamu!
Často se ptáte, zda pes smí při řešení hlavolamu používat tlapky. Ano smí. Dokonce někteří psi tlapky preferují. Je tu ale jedno velké ALE. Naučte se rozlišovat vědomé a klidné odsunutí části hlavolamu s cílem dostat se k pamlsku vs. frustrované, energické až zběsilé hrabání do hlavolamu. Více o frustraci najdete v 6. dílu tohoto seriálu. Někteří psi kombinují použití tlamy a tlapek k dosažení cíle. Můžete vysledovat, že někdy pes používá tlapky také ke stabilizaci hlavolamu, zatímco používá tlamu k získání odměny. Takzvaně si hlavolam tlapkou „přidrží“.
ÚKOL: Při hraní hlavolamu se zaměřte tentokrát zejména na nohy psa. Sledujte, jak stojí, jestli se pohybuje, jak má roztažené nohy nebo naopak úzký stoj, jestli nohy směřují kolmo k podlaze nebo se někam vychylují, na jaké části tlapek pes stojí, zda se pohybuje kolem hlavolamu (uvolněně, toporně nebo zbrkle). Všímejte si, jestli používá tlapku k řešení nebo jako projev frustrace. A dávejte pozor, zda si váš pes přišlápne hlavolam nebo jeho prvek s cílem hlavolam zastabilizovat.
Vám se možná zdá řešení zarolovaného kousku látky snadné. Pro psy to ale vůbec jednoduché být nemusí. Budou od vás potřebovat nejdřív trochu pomoci. Potřebujete nejdřív psa naučit, jak má hlavolam vyřešit. Věřte nevěřte, rolování je technikou, která bude vyžadovat trochu praxe. Pro psa je totiž jiné, když má jít rolovat rovně od sebe, v nějakém úhlu vpravo nebo vlevo, či dokonce směrem k sobě. Až když toto všechno bude pro psa pochopitelné, zařaďte postupně do kombinovaných hlavolamů. Přispějete tak ke klidnějšímu řešení.
Nezapomeňte postupovat krok po kroku. Pokud váš pes rolování ještě vůbec nezná, začněte nejdřív 6. dílem tohoto seriálu. Tam si osvojíte základní principy a úplně první krůčky. Rolování může být pro některé psy výzvou, zejména začne-li se kombinovat víc hadříků v různých směrech. Pokud uvidíte, že má pes potíže, pomozte mu.
Postup:
Než začnete kombinovat více hadříků, představte psovi jednotlivě na každém kousku zvlášť základní princip rolování.
Našel váš pes pamlsky? Skvělé. Můžete přejít ke kroku čtyři. Všimli jste si, že je to pro něj moc těžké bez pomoci? Pak opakujte trpělivě kroky 1 – 3.
Tip: Pokud máte pejska, který je milovníkem rolování, můžete použít větší ručník. Poházejte na celou plochu pamlsky, celý ho zarolujte a ohněte do tvaru oblouku = tvar obráceného U. Ohyby zajistí, že pes bude muset vyvinout více úsilí, aby ručník rozbalil. Pomozte mu, pokud bude potřebovat.
Hodně zábavy a poznatků z rolování všemi směry. Vyzkoušeli jste? Sdílejte na sociálních sítích obrázek, jaké hadříky váš pes roluje. A nezapomeňte mě tam označit https://www.facebook.com/cuchej.cz nebo https://www.instagram.com/cuchej.cz.
Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Znáte amerického bezsrstého teriéra? Tento roztomilý energický psík je skvělým parťákem ...
Chov psůI tento měsíc pro vás máme připravenou oblíbenou poznávací rubriku. Tentokrát jsme hledali ...
Zajímavosti-->