Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Anketa Labvetu o odčervování psů

Necháváte své psy pravidelně odčervovat nebo raději volíte jiné řešení, či v tom případně tápete a ocenili byste nějaké informace k tématu? Pak si určitě nenechte ujít tento článek, který by vás mohl tak trochu nasměrovat. Věříme, že pro vás bude přínosem.


Anketa Labvetu o odčervování psů
MVDr. Hana Prausová 20.8.2023 1320x Ostatní

Na konci června jsme na Facebooku spustili anktetu o odčervování psů. Zveřejnili jsme ji ve většině psích facebookových skupin a zúčastnilo se jí přes tři tisíce osob. Anketa je stále aktivní ve facebookové skupině Psi pozitivně – Labvet.cz

Co vyplývá z ankety?

Anketa Labvetu o odčervování psů

48 % účastníků ankety uvádí, že odčervují svého psa jednou až dvakrát ročně

32 % odčervuje psa třikrát až čtyřikrát ročně

14 % účastníků udává, že nechává vyšetřovat trus

4 % pejskařů psa se odčervováním nebo prevencí nezabývá

Další zaznamenané odpovědi doplnili účastníci ankety, protože jim námi navržené odpovědi nevyhovovaly.

2 % účastníků odčervuje, když chce odchovat štěňata

2 % udávají, že používají tabletu, která je současně účinná i proti vnějším parazitům

Další odpovědi jsou marginální nebo zmatečné.

Pravidelné odčervování psů považujeme za překonané a zároveň zbytečné!

Dvakrát měř a jednou řež…

Anketa Labvetu o odčervování psů

Považujeme pravidelné odčervování psů za překonané a zároveň zbytečné. Účinná látka, kterou antiparazitika obsahují, psovi pocuchá střevní mikroflóru, může se to projevit řidším trusem, zvracením, zvýšeným sliněním. Starší nebo nemocní psi pak mohou mít silnější příznaky. Střevo je někdy považováno za druhý mozek a podobné pravidelné zásahy mu nesvědčí.                          Viz.: Je odčervování psů naslepo opravdu neškodné?

Nežádoucí účinky: Do několika hodin po aplikaci se může objevit vomitus, kašovitá stolice, kopřivka, případně zvýšená teplota (z příbalového letáku).                                                                                             

Argumenty hovoří jasně

Anketa Labvetu o odčervování psů

A když účinná látka projde střevem, tak ji pes musí vyloučit v moči nebo trusu. Ta pak dál zabíjí i užitečný hmyz na vaší zahradě, na procházce v parku a podobně. Nakonec ji déšť spláchne do vody a tady zabíjí další organizmy, dokud její koncentrace není tak slabá, že nemá účinky. Nezpůsobí tu největší ekologickou katastrofu v dějinách, ale pokud existuje ekologičtější a pro psy komfortnější řešení, proč ho nepoužít?

Dalším argumentem, který mluví proti pravidelnému odčervování, je rezistence. U koní, krav a dalších hospodářských zvířat, která se pravidelně odčervují, je rezistence již známa a je jen otázkou času, kdy se projeví i u psů a koček. Je to podobné jako u antibiotik. Pokud se parazit setkává s lékem často, nakonec se s ním naučí žít.

Pak je tu četnost odčervování. Lidé odčervují psy nejčastěji jednou až dvakrát ročně. To samo o sobě lze považovat za důkaz, že pes antiparazitika nepotřebuje. Vývojová stádia nejběžnějších parazitů jsou kratší než půl roku a nákaza by se tedy projevila mnohem dříve, než pes dostane další prášek. A nakazit se může velmi krátce po odčervení, protože antiparazitikum není vakcína, která by před nákazou chránila delší dobu.

Řešením je koprologické vyšetření

Anketa Labvetu o odčervování psů

Tím se dostáváme k tomu, čím se v naší laboratoři zabýváme. Kromě mnoha dalších činností vyšetřujeme trus na přítomnost parazitů. U preventivních vyšetření je záchyt minimální. Jen 3 – 4 procenta psů jsou nakažena. To samozřejmě o jistém riziku vypovídá, ale... Tři čtvrtiny parazitů, které nacházíme, jsou giardie a další druhy parazitů, na které běžná antiparazitika nezabírají. Jen čtvrtinu pak tvoří škrkavky a další paraziti, které lze běžnými antiparazitiky léčit.

Závěr je takový, že psi v České republice spolykají během roku miliony tablet, které nepotřebují a naopak jim mnohdy způsobují komplikace.

Anketa Labvetu o odčervování psů

Přitom je řešení snadné i ekologické. Parazitologické vyšetření trusu v zásadě nevyžaduje spolupráci psa, je neinvazivní a spolehlivé. Pokud je pravidelné, zachytí případný problém včas a doporučí i přesnou léčbu.

Podobné ankety jsme pořádali už dvakrát v letech 2018 a 2019. V obou případech se anket zúčastnilo přibližně dva tisíce účastníků. V prvním případě se k vyšetřování trusu přihlásilo asi 10 % a ve druhém téměř 20% účastníků. Ale otázky byly odlišné. Také jsme je na Facebooku sdíleli odlišně než tentokrát a někteří účastníci mohli hlasovat vícekrát.

MVDr. Hana Prausová, Labvet.cz

Ilustrační foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->