Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Dobříš ovládli maliňáci...

Čtrnáctý ročník prestižní pejskařské soutěže CACIT Dobříš je již minulostí. A není nejmenších pochyb o tom, které plemeno obsadilo stupně nejvyšší. A víte tedy, jak to o tomto víkendu v podhůří Brdské vrchoviny dopadlo?


Dobříš ovládli maliňáci...

Středočeské městečko Dobříš je posazené do malebné krajiny Brdské vrchoviny. Není však proslaveno jen touto ohromující přírodou, ale a také velkým svátkem kynologů a to zdejším CACITem, který se letos konal již po čtrnácté.

Dobříš ovládli maliňáci...

Co je to vlastně ten CACIT? No, to přeci všichni víme. Je to mezinárodní šampionát ve sportovní kynologii dle IGP3 – to ano, ale především je to závod, kde se můžeme nejen podívat na skvělé výkony soutěžících dvojic a také se tu potkáme s přáteli a lidmi podobného smýšlení. A tak si každý na Dobříši užíval po svém...

Proč právě „maliny“...?

Víte, že...?

Letos proběhl již čtrnáctý ročník této prestižní mezinárodní soutěže. Šlo však o teprve desátý přímo ve městě Dobříš. Ročníky 2006, 2007, 2008 se konaly v Letech a ročník 2009 se v obci Mrákov.

Možná se ptáte, proč ovládli tento CACIT právě belgičtí ovčáci malinois? Odpověď je více než snadná. Na startovní listině se objevilo celkem čtyřicet devět psů a z toho bylo třiadvacet právě příslušníků BOM a dva BOT. Druhým nejpočetnějším plemenem byl německý ovčák, který se zde předvedl v počtu dvaceti jedinců. Vidět jsme však mohli také dva dobrmany a po jednom od erdelteriéra a rotvajlera. Maliňákům pak bezkonkurenčně patřilo hned prvních pět příček celkového pořadí. Nejlepší zástupce plemene německý ovčák se umístil až na šestém místě.

  1. místo Martin Slovák, Cane Codi-fin (BOM) 96-98-94, celkem 288 bodů.
  2. místo Michaela Krupková, Aston Martin is Always Crazy (BOM) 90-96-98, celkem 284 bodů.
  3. místo Evija Mankopa, Angry bird Manlihaus (BOM) 94-93-88, celkem 275 bodů.

Seznamte se...

Víte, že...?

Rozhodčí oddílu poslušnosti Robert Markschläger z Rakouska je i viceprezidentem Pracovní komise FCI. Další zajímavostí z řad rozhodčích byl fakt, že poprvé v historii tohoto čtrnáctiletého závodu „pískal“ obrany český rozhodčí, a to Theodor Krajčí.

CACIT 2019 posuzovala trojice nám již dobře známých rozhodčích. Oddíl „A“ (stopy) posuzoval Martin Pejša, oddíl „B“ (poslušnosti) patřil rakouskému rozhodčímu Robertu Markschagerovi a jako rozhodčí pro odložení mu byl ku pomoci Karel Havelka a oddíl „C“ (obrany) hodnotil Theodor Krajčí. Jako figuranti se nám představili pánové Daniel Paleček, který prováděl technickou část, kontrolní výkony pak bravurně „odchytával“ Peter Ličák ze Slovenska a náhradníkem byl Milan Římek.

Dobříš ovládli maliňáci...

Jaké byly předvedeny výkony...?

Víte, že...?

Belgičtí ovčáci tento prestižní závod doslova ovládají. Za celých čtrnáct ročníků jich celkem jedenáct vyhráli právě maliňáci, dva triumfy patřily německým ovčákům (první a pátý) a jednou zvítězil velký knírač.

Nevím, zda mi vyloženě přísluší hodnotit výkony psů, kteří bojují v závodě dle prestižní zkoušky IGP3, když sama tento zkušební řád nedělám. Pojďme se však na to podívat očima diváka. Smekám před každým, kdo do takové soutěže vůbec nastoupí, ať již dopadne, jak dopadne. Někdy jsem si však říkala, že na některé psy to bylo možná i dost brzo. Předvedla se zde ovšem celá řada výtečných psů. Někteří byli opravdu skvělí, jiné výkony možná slabší. Vždy se ale dá na chybách pracovat a do příště ještě vylepšovat. Určitě to byla nádherná podívaná.

Není každého dne posvícení...

Víte, že...?

Za čtrnáct let v této soutěži se jen dvě dvojice dostaly přes 290 bodů. Prvním byl v roce 2013 Martin Plecháček s maliňákem Antrax Ostaryka, kteří získali 291 bodů a drží tím rekord v celé historii soutěže. Druhým nejvyšším počtem bylo rovných 290 bodů, které vybojovala Šárka Bendová a to opět s malinou Casie Meggan Bohemia. Vítězný tým z letošního klání si na své konto připsal 288 bodů a zaznamenal tak třetí nejlepší výsledek.

Někdy se prostě nedaří. Bohužel i o tomto víkendu se mnohým nedařilo a tak bylo možné na startovní listině vidět, že několik psovodů ze soutěže odstoupilo. Bohužel jeden pes i pro zranění, které si způsobil při obraně. Výsledek byl takový, že přišel naštěstí „jen“ o špičák.

Box vítězů:

2018 Tomáš LOUDA, Bouí z Údolí Jizery (BOM) – 281 b.

2017 Pavel HROBAŘ, Al Campo Graf Czech (BOM) – 285 b.

2016 Šárko BENDOVÁ, Casie Meggan Bohemia (BOM) – 290 b.

2015 Ing. Tomáš TAUBNER, D'Artagnan Lebensborn (BOM) – 286 b.

2014 Tomáš LOUDA, Agbar Meggan Bohemia (BOM) – 284 b.

2013 Martin PLECHÁČEK, Antrax Ostraryka (BOM) – 291 b.

2012 Radim PROKŠAN, Arris Meggan Bohemia (BOM) – 281 b.

2011 Jaromír VÁCHA, Arrow Red Vixen (BOM) – 276 b.

2010 Pavel BOČAN, Hill z Holýkova (NO) – 280 b.

2009 Jaroslav VIDRNA, Challenger Pip Strážce klidu (VK) – 282 b.

2008 Miroslav LEBRUŠKA, Brit Vědusk (BOM) – 274 b.

2007 Jarmila M. PALLOT, Atrei D'Amour Bedea (BOM) – 276 b.

2006 Adolf HEROŠ, Ero z Třešňáku (NO) – 277 b.

Soutěž družstev...

CACIT doprovází také soutěž družstev v IGP3, která není povinná. Do ní se nakonec přihlásilo sedm tříčlenných družstev. A o tom, že to lidé berou opravdu zvesela, vypovídaly také názvy jednotlivých družstev. Vítězné družstvo se jmenovalo Sezemice team a získalo 841 bodů.

Dobříš ovládli maliňáci...

Organizační tým opět na jedničku...

Víte, že...?

  • Letos se do IGP klání zapojili závodníci ze čtyř zemí – Česká republika (43 zástupců), Lotyšsko (2 zástupci), Rusko (2 zástupci) a jeden Estonec.
  • Na letošním klání mimo maliňáků navíc ještě vévodily feny. Těch bylo dvacet sedm a psů jen dvacet dva.
  • Nejvíce závodníky z jedné chovatelské stanice se může pyšnit CHS Ostaryka Lucie Kaločové a Manlihause Evija Mankopa. Obě tyto CHS měly na závodě po třech svých odchovancích.

 

Sláva organizačnímu týmu! Není snadné uspořádat tak velkou akci. Organizace je však na Dobříši naprosto výtečná. Vše doladěné do posledního puntíku, a tak za diváky mohu pouze pogratulovat. Velká pochvala patří také kantýně – ledová káva, ledové nealko, sladké pivo… To člověk v tom úmorném vedru, které CACIT provázelo v neděli, opravdu ocení.

Slovo závěrem...

Krásný CACIT je již minulostí. My se můžeme těšit a připravovat se na ročník další – patnáctý. A pro příznivce IGP3 – nezoufejte. Letos ještě bude na co se dívat. Sezóna vrcholí!!!

Foto: Iveta Panýrková, Alice Zelinková, Jana Morávková

Zdroj informací z historie CACITu: www.cacit.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->