Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Šampion šampionů a Pes roku 2021 pohledem zevnitř dění!

Zajímaly by vás další podrobnosti ze zákulisí vždy výborně zorganizovaných soutěží Pes roku a Šampion šampionů, které už řadu let pro ty nejlepší z nejlepších pořádá Českomoravská kynologická unie v čele se svým předsedou MVDr. Lubonírem Širokým? Pak si určitě moc rádi přečtete povídání tiskové mluvčí ČMKU Bc. Vladimíry Tiché, která letos strávila na této parádní akci opravdu celý den.


Šampion šampionů a Pes roku 2021 pohledem zevnitř dění!
Bc. Vladimíra Tichá 18.1.2022 4361x ReportážeČMKU

Do TOP hotelu jsem dorazila v sedm hodin ráno, takže jsem viděla vše, co se událo od přejímky přes vyhlášení výsledků soutěže Pes roku až po finále soutěže Šampion šampionů. Myslím si, že po organizační stránce proběhlo vše v poklidu. Trochu úsměvné mně přišlo to, že se tentokrát nekontrolovala vakcinace psů, ale lidí. Vystavovatelé byli předem prostřednictvím vstupních listů informovaní o tom, že se bude kontrolovat „Tečka“ či nějaký jiný doklad, na místě tedy nedocházelo k žádným problémům či dohadům.

Vše proběhlo hladce

Šampion šampionů a Pes roku 2021 pohledem zevnitř dění!

Předem jsme se trochu obávali, zda budou prostory pro tak velký počet přihlášených psů dostačovat. Letos se totiž přihlásilo rekordních 272 psů a fen. I to ale díky ohleduplnosti lidí dopadlo dobře. Platilo, že přímo do sálu, kde probíhala soutěž a kde byly připraveny stoly i pro účastníky, mohou i momentálně nevystavovaní  psi, ale nesměly tam, v rámci zachování prostoru, klece. Ty zůstaly v ochozu okolo sálu, kde bylo také připravené občerstvení.

Šampion šampionů a Pes roku 2021 pohledem zevnitř dění!

Mým úkolem bylo pouštět  v druhém kole vystavovatele se psy do výstavního kruhu a musím konstatovat, že byli všichni velmi ukáznění a nastupovali tak, jak bylo třeba, takže soutěž měla potřebný spád. K menšímu a pochopitelnému zdržení došlo u FCI skupiny X. Chrtů se totiž přihlásilo velké množství, takže jich do druhého kola postoupilo třicet dva a než se všichni vystřídali a proběhla všechna kola, přece jen to trochu trvalo.

Někdy mně přišlo líto, když proti sobě nastoupili jedinci stejného plemene a oba byli vynikající. Jako příklad dobře poslouží maltézáčci.  Ono hodně záleží i na tom, jak se dvojice do druhého kola nalosují. Ve finále došlo k rovnosti bodů u kerry blue teriéra a vipeta. Rozhodčí tedy museli ještě jednou hodnotit a rozhodnout, který ze psů je pro ně tím lepším. Zvolili kerry blue teriéra a tím ho poslali na celkové třetí místo. 

O budoucnost výstav se bát nemusíme

Minulý týden v úterý a ve čtvrtek probíhaly na ČMKU vstupní testy žadatelů o funkci rozhodčího pro posuzování exteriéru psů. Potěšitelné je, že mezi vystavovateli na Šampionu šampionů byli rovněž adepti, kteří nejen výborně obstáli v písemném teoretickém testu, ale měli i výborné znalosti ze standardů plemen, která chtějí posuzovat a také velmi hluboké znalosti z jejich historie. Potěšilo mě to. Nastupující generace rozhodčích bude vědět, jaké to je jako vystavovatel uspět a asi také neuspět s vlastním psem. 

Při soutěži šampion šampionů se nehledá jen krása a to, jak pes odpovídá standardu, ale i to, jak „pevné má nervy“!

Atmosféra byla parádní!

Šampion šampionů a Pes roku 2021 pohledem zevnitř dění!

Atmosféra byla vynikající a lidé fandili tak, že si myslím, že to některým psům až trochu vadilo. Tak to ale v případě hodnocení exteriéru chodí. Ona se nehledá jen krása a to, jak pes odpovídá standardu, ale i to, jak „pevné má nervy“. Myslím si, že se přítomní bavili, fandili si navzájem a zábava pokračovala i po skončení soutěže. Jestli to ale bylo opravdu tak, se určitě dozvíme z reakcí.

Poděkování zaslouží dámy ze sekretariátu ČMKU. Odvedly velký kus práce a myslím si, že jsou v přípravě akce výborně sehrané. Také si ale myslím, že nás všechny ještě dnes bolí nohy a že od těch sedmi hodin ráno do osmi do večera to byl zápřah velký. Poděkování rovněž zaslouží moderátorka Irena Tomanová a její kolegové z Produkce 1. Díky jim mohli soutěž od druhého kola sledovat i ti, kdo se do TOP hotelu nedostali. I dnes si zájemci mohou na FB ČMKU pustit záznam soutěže. Počet zhlédnutí je opravdu úctyhodný.

Výsledky soutěže byly hned po ukončení k dispozici na webu ČMKU (https://www.cmku.cz/data/sampion_sampionu/15-1-2022_vysledky.pdf). Výsledky soutěže Psa roku tam jsou již delší dobu. 

Soutěž Pes roku 2021

Soutěži Šampion šampionů v dopoledních hodinách ještě předcházela soutěž Pes roku 2021 spojená rovněž se soutěží o veterána roku, juniora roku a nejlepšího mladého vystavovatele v obou věkových kategoriích. Pro všechny tyto kategorie je vypracovaná bodovací tabulka, podle které se hodnotí.

Pes roku 2021

Jedná se o soutěž o nejúspěšnějšího psa výstavní sezóny 2021. Je otevírána pro psy zapsané v plemenné knize ČMKU, jejichž majitelé mají trvalé bydliště na území ČR. Do soutěže se započítávají výsledky z NVP a MVP pořádaných v České republice v roce 2021. V rámci soutěže Šampión šampiónů 2021 bylo vyhlášeno pět nejúspěšnějších psů z každé skupiny FCI a z národních neuznaných plemen. Titul PES ROKU 2021 vždy obdrží jedinec, který získal největší počet bodů.

Psem roku 2021 se stal se ziskem 272 bodů vítěz VIII. FCI skupiny – anglický kokršpaněl Double Glow Faledo, maj. Bc. Martina Dvořáková 

Veterán roku 2021

Je soutěž o nejúspěšnějšího veterána výstavní sezóny 2021. Je otevírána pro psy ve třídě veteránů zapsané v plemenné knize ČMKU, jejichž majitelé mají trvalé bydliště na území ČR.

Veteránem roku 2021 se se ziskem 224 bodů stal kudrnatý vícebarevný pes - střední Zoe Phantom Envisan, maj.  Dana Kovaříková.

Junior roku 2021

Je soutěž o nejúspěšnějšího juniora sezóny 2021. Je otevírána pro psy ve třídě mladých zapsané v plemenné knize ČMKU, jejichž majitelé mají trvalé bydliště na území ČR.

Juniorem roku 2021 se se ziskem 203,5 bodu stal australský ovčák Car Srdcové eso, maj. Linda a Zuzana Hodovy.

Nejlepší mladý vystavovatel 2020 + 2021

Nejlepší mladý vystavovatel 2021 je soutěž o nejúspěšnějšího mladého vystavovatele výstavní sezóny 2021. Je otevírána pro mladé vystavovatele s trvalým bydlištěm na území ČR. Do soutěže se započítávají výsledky z finále soutěže Mladých vystavovatelů na NVP a MVP pořádaných v České republice v roce 2021.  Do soutěže se mladí vystavovatelé nehlásí, potřebné podklady poskytují výstavy. Titul Nejlepší mladý vystavovatel roku 2021 získá mladý vystavovatel/ka, který/á získal/a nejvíce bodů. Pokud mladý vystavovatel/ka v průběhu výstavní sezóny přechází z I. kategorie do II. kategorie, započítávají se všechny body získané v dané výstavní sezóně do kategorie, ve které sezónu ukončil/a.

Výsledky mladší kategorie 9 – 13 let:

  1. Klaudie Gaidová 160 bodů – celkový vítěz
  2. Amélie Rulcová 115 bodů
  3. Jakub Novák 60 bodů

Výsledky starší kategorie 13 – 17 let:

  1. – 2. Ester Miháleková 145 bodů
  2. – 2. Iva Nedavašková 145 bodů
  3. Tereza Stonišová 95 bodů

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Kateřina Houšková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->