Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Agility, dogdancing, dogfrisbee, pasení, flyball, obedience, nosework, canisterapie, záchranařina, báječný rodinný společník a mnoho a mnoho dalšího…Tomu všemu a mnohem více dalšímu se věnuje kdekterý ,,australák,, stejně jako kdekterá ,,borderka,,.
Ovšem, když dva dělají totéž, není to vždy totéž a zde to platí dvojnásob...
Není snad nic, co by borderka nebo australák nemohli dělat. Mnozí si je pletou a zaměňují, mnozí je nerozeznají, ale pro vlastní majitele a obdivovatele jsou absolutně nezaměnitelní a nenahraditelní...
Dle standardu obou plemen je vidna podoba v mnoha věcech, ale přesto jsou obě plemena zcela jiná...
Je vytrvalý ovčácký pes dobrých proporcí, který byl původně určený především k práci u stáda. Jeho půvab a ladné rysy jsou v harmonii s vynikající tělesnou stavbou.
Země původu: Velká Británie
Skupina FCI: 1 – Ovčáci a honáčtí psi
Sekce 1: Ovčáci
Výška: Ideální výška u psů je 53 cm, u fen poněkud méně.
Zbarvení: Dovolená je celá škála barev,přičemž bílá nesmí nikdy převládat.
Uši: Střední velikost a textury, široce posazené, nesené vzpřímeně nebo částečně.
Srst: Dvě varianty srsti, jedna středně dlouhá a druhá patrová. U obou je krycí srst hustá, střední textury. Podsada měkká a hustá.
Plemeno bylo vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí (hranici = border) Anglie a Skotska. Tato oblast se nazývá Border Counnties. Původně bylo plemeno určeno hlavně pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů pastevce. Jako jednou z prvních border kolií je označován pes Old Hemp, který je současně i předkem vůbec prvních border kolií novodobého vzhledu. Název plemene byl stanoven v roce 1910. Nejstarší (od roku 1906) organizací zabývající se registrací BOC je ISDS (International Sheep Dog Society) se sídlem ve Velké Británii. Tato organizace se nezabývá chovem, není to chovatelský klub, je to pouze organizace umožňující registraci pracovních border collií (splněním určitých podmínek). ISDS má v ČR „asociovaného člena“ KPOP ČR (Klub Pracovních Ovčáckých Psů České rep. o.s.). (O ISDS jsme psali v čísle 3/2016)
Každá border kolie musí před zařazením do chovu absolvovat povinná zdravotní vyšetření v předepsaném minimálním věku. Pokud jimi projde s dobrými výsledky, je nutné absolvovat bonitaci, na které se zhodnotí celkový vzhled a částečně i povahové vlastnosti jedince, který má být zařazen do chovu. Po úspěšné bonitaci je pes zařazen mezi chovné jedince.
Při odchovu vrhu musíte splnit řadu podmínek, část z nich je vypsaná níže.
· DKK, DLK a OCD ramenních kloubů (do chovu mohou jedinci s DKK max. 2/2 (HD C, OFA Borderline), DKL max. 2/2, OCD není vyřazující vadou)
Oba rodiče plánovaného vrhu musí být chovní – musí absolvovat bonitaci (od 15 měsíců), věk při krytí musí u psa i feny být minimálně 18 měsíců. Fena nesmí být starší 8 let, u psa je chovnost věkem neomezená. Fena smí mít vrh pouze jedenkrát v kalendářním roce, na feně smí být odchováno maximálně 6 vrhů. Vrh po stejných rodičích smí být opakován pouze 2x, pokud chcete třetí a další opakované spojení je nutné předem požádat výbor klubu o schválení plánovaného opakovaného vrhu. Nesmí být spojeni dva jedinci ve zbarvení merle – ze spojení merle x merle se rodí přibližně 25% štěňat mrtvých, nebo s vážnými vrozenými vadami (slepota, hluchota, neplodnost). Aspoň jeden z rodičů vrhu musí být DNA CEA Normal – test od akreditované laboratoře, nebo po předcích, stejné podmínky platí pro TNS.
(Zdroj: www.bcccz.cz – zde si přečtete kompletní podmínky chovu.)
Plemeno vzniklo v USA, Kalifornii na začátku 20. století, kdy bylo vyšlechtěno k pasení ovcí dovezených z Austrálie a Nového Zélandu, kde je využívali hlavně kovbojové na pasení koní v obrovských prériích a loukách. Dnes je kromě pastevectví používán prakticky na veškeré kynologické sporty.
Země původu: USA
Skupina FCI: 1 – Ovčáčtí a pastevečtí psi
Sekce 1: Ovčák bez pracovního zařazení
Výška: u psů 51 až 58 cm, u fen 46-53 cm
Zbarvení: Blue merle, černá, červená merle. Bílá je akceptovaná na krku, na hrudi, končetinách.
Uši: Trojuhelníkového tvaru, střední velikosti, poměrně vysoko posazené.
Srst: Střední textury a délky, rovná až zvlněná, odolná počasí. Hřívaa límec jsou výraznější u psů.
(použitá literatura o standardu obou plemen je z knihy PES-Michal Císařovský)
První vrh štěňat australského ovčáka s registrací FCI byl v ČR odchován v roce 2002. V současné době zastřešují chov australského ovčáka v ČR dva chovatelské kluby - KCHBO (Klub chovatelů belgických ovčáků v Českých zemích) a KCHMPP (Klub chovatelů málopočetných plemen).
V obou klubech se může stát chovným jedinec, který má minimální věk 18 měsíců, musí mít PP vystavený plemennou knihou DCI a ČMKU. RTG DKK max do 2/2 (HD C) včetně.
(Zdroj: www.kchbo.com)
Podmínky chovu v klubu Klub chovatelů málopočetných plemen:
· Klub uvádí požadavek na vyšetření DKK po dosažení 15 měsíců věku.
Pro toto plemeno je vhodné udělat i dobrovolná vyšetření na několik sledovaných genů. Jedná se o tato 4 vyšetření - MDR1, HSF4, CEA, PRA. Počet vrhů: 1 vrh v jednom kalendářním roce
(Zdroj: www.kchmpp.cz)
Text: Monika Vaňourek
Foto: Nikola Kolářová
Použité zdroje informací: www.bcccz.cz, www.kchmpp.cz, www.kchbo.com, kniha PES-Michal Císařovský
Uchvátil vás svým sympatickým vzhledem belgický ovčák groenendael a chtěli byste se o něm ...
Rozhovory o plemeniTaké fandíte loveckým plemenům a lákala by vás k tomu navíc i myslivecká kynologie? ...
Rozhovory o plemeni-->