Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Bobtail je pro mne láskou na první pohled a na celý život!

Rádi byste se dozvěděli něco více o chovu staroanglických ovčáků v České republice, abyste si udělali bližší představu nebo byste měli chuť se do toho časem třeba také pustit? Pak si určitě nezapomeňte přečíst tento náš rozhovor zaměřený právě na toto téma!


Bobtail je pro mne láskou na první pohled a na celý život!

Paní Danuše Horáková se do „Maxipsa Fíka“ zamilovala už více než před čtyřiceti lety. Jak by také ne, vždyť s autorem legendární postavy z Večerníčku a jeho ženou ji pojilo úzké přátelství a ráda na ně i po tak dlouhé době vzpomíná. Po jejím boku se za ty roky vystřídala celá řada nezapomenutelných psích kluků plemene bobtail, kteří se jí vryli hluboko do srdce. V současné době zastává funkci hlavní poradkyně chovu v Bobtail clubu a právě o chovu a všem okolo si budeme společně povídat…

Paní Horáková, proč jste si mezi všemi psy vybrala právě bobtaila a vzpomněla byste si ještě na své první společné setkání naživo?

Bobtail je pro mne láskou na první pohled a na celý život!

Když jsem se rozhodla pořídit si psa, věděla jsem pouze to, že chci, aby byl velký a chlupatý. Bydlela jsem v centru Prahy a na Staroměstském náměstí jsem potkávala paní se psem podle mých představ. Zjistila jsem, že se jedná o paní Evu Natus – Šalamounovou s jejím psem Elstrem z Akordu a její manžel pan Šalamoun byl autorem legendárního Maxipsa Fíka z Večerníčků. Setkání s tímto dobráckým psem byla láska na první pohled a na celý život.

Ano, ano, pan Šalamoun a jeho legendární maxipes Fík… Prozraďte nám, jak na manžele Šalamounovy s odstupem let vzpomínáte? Pokud vím, stali jste se i přáteli…

S paní Šalamounovou mě pojilo přátelství díky společné lásce k bobtailům. Ona byla ilustrátorkou mnoha dětských knížek a i do svých ilustrací často zakomponovala právě bobtaila. Mnohé z nich mám a tak na ni mohu stále vzpomínat.

Mohla byste nám blíže představit svého současného čtyřnohého parťáka?

Bobtail je pro mne láskou na první pohled a na celý život!

Za třicet devět let prošlo mým životem hodně bobtailů. Vzhledem k mému věku pomalu s chovem končím a momentálně mám jednoho bobtaila – Interšampiona Zottels Devil Wears Prada – domácky Danni. Bylo mu už deset let a stále je ve výborné kondici a úspěšně se zúčastňuje výstav ve třídě veteránů s hodnocením BOB a BOS. Doufám, že nás čeká ještě hodně společných let.

Bobtail je velmi přátelský k lidem i k ostatním zvířatům. Nikdy sám nevyvolá konflikt!

Říkala jste mi ale, že jste dříve měla i pět bobtailů (kluků) různého věku najednou v pražském bytě? Dá se to v pohodě zvládnout nebo musí být majitel neustále ve střehu, aby nedocházelo ke konfliktům?

Bobtail je pro mne láskou na první pohled a na celý život!

V určitém období jsem měla pět bobtailů / psů. Bydlela jsem s nimi v centru Prahy a nebyl s nimi jediný problém v bytě ani při venčení na ulici. Bobtail je velmi přátelský k lidem i k ostatním zvířatům. Nikdy sám nevyvolá konflikt. Když ke mně přijeli chovatelé s háravou fenou ke krytí, k samotnému aktu šel vždy jeden z nich a ostatní respektovali, že na nich zrovna není řada a nesnažili se k feně dostat.

Když se vrátíme zpátky o těch čtyřicet let, co se kolem tohoto plemene pohybujete, šlo by nějak srovnat, jaké to bylo tehdy a teď a kam se třeba náš chov za tu dobu posunul?

Bobtail je pro mne láskou na první pohled a na celý život!

Před těmi čtyřiceti lety jsme neměli možnost cestovat se svými psy na výstavy do zahraničí. Neměli jsme srovnání s chovem v okolních státech. Bobtail je hlavně o úpravě srsti a tak jsme hledali vhodné kartáče a kosmetiku. Někteří si dokonce vyráběli hřebeny sami. Když jsem začínala, bylo nás v klubu přes dvě stovky. Měli jsme širokou chovnou základnu a do chovu se dostali pouze psi bez dysplazie kyčelních kloubů, plnochrupí s perfektním skusem. Dnes je nás podstatně méně a podmínky pro chov jsme upravili podle podmínek okolních států, protože dnešní chov v Evropě je navzájem velmi provázaný.

Co by bylo podle vašeho názoru žádoucí v dnešní populaci ještě zlepšit?

Myslím, že chov u nás je na velmi dobré úrovni odpovídající standardu plemene. U některých psů bych pouze ráda viděla lepší pohyb v zádi.

Je vůbec momentálně náš chov konkurence schopný se zahraničím A ve kterých jiných státech je populace na úrovni a je třeba zajímavé vyrazit tam pro novou krev?

Psi z českého chovu se často zúčastňují výstav v zahraničí a to velice úspěšně. Mnozí získávají tituly Interšampion nebo národní šampion. Naši psi se úspěšně zúčastnili i výstavy Cruft’s v Anglii nebo evropské výstavy plemene bobtail – EURO OES Show.

Chov bobtailů u nás je na velmi dobré úrovni odpovídající standardu plemene!

Určitě budete mít jako poradkyně chovu zmapované, jak široká je stávající chovná základna?

V dnešní době máme devatenáct chovatelských stanic, dvacet chovných fen a devět chovných psů. Průměrně zapisujeme ročně dvacet až třicet pět štěňat. Pouze v roce 2022 jsme zapsali šedesát štěňat.

A s tím souvisí i má další otázka. Bude-li chtít chovatel sestavit nepříbuzný rodičovský pár, má dostatečně na výběr tady u nás nebo je šikovnější vyrazit spíš někam mimo republiku?

V dnešní době u nás máme dostatek chovných fen, ale nepříbuzných psů je málo, navíc musí splňovat zdravotní kritéria pro vytvoření chovného páru. Často tedy vyjíždějí feny ke krytí do zahraničí. V zájmu chovu je vytvořit co nejširší krevní variabilitu pro budoucnost populace.

Předpokládám, že náš chov bobtailů je úzce provázaný s tím sousedním na Slovensku. Máte přehled o tom, jak si stojí v současné době tam?

Na Slovensku jsou momentálně aktivní pouze dvě chovatelské stanice. Naši chovatelé proto často prodávají svá štěňata právě na Slovensko.

Naše čtenáře bude určitě také zajímat, jak je na tom plemeno, co se reprodukce týče…

Bobtail je pro mne láskou na první pohled a na celý život!

Řekla bych, že v posledních letech se chovu daří. Majitelé fen před krytím spolupracují s veterinářem, aby stanovili optimální den ke krytí feny. Se psy nemáme většinou problém, kryjí spontánně, jen jim u krytí pomáháme držením feny. Feny rodí dobře, mají ve vrzích od jednoho do dvanácti štěňat. Jako matky jsou výborné a o štěňata se skvěle starají. Samozřejmě u početného vrhu je nutné štěňata dokrmovat umělým mlékem.

Trápí naše chovatele také produkce štěňat bez PP, jako je tomu u některých jiných plemen, nebo máte v tomto ohledu spíš štěstí?

U nás produkce štěňat bez PP není tak masivní jako u jiných plemen. Snažíme se přesvědčit majitele, aby své psy uchovnili a neprodukovali štěňata bez průkazu původu.

Co byste na závěr popřála svému milovanému plemeni a lidem okolo něj do dalších let?

Bobtail je pro mne láskou na první pohled a na celý život!

Co bych popřála tomuto úžasnému plemeni? Aby psi i jejich majitelé prožili spolu plno krásných let, plných lásky a radosti. Abychom se i nadále potkávali na výstavách a sledovali naše krásné odchovy a díky psům našli nové přátele.

Děkuji vám za rozhovor.

 

Michaela Weidnerová

Foto: archiv Danuše Horákové, archiv Petry Márové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->