Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Trpaslictví u psů

Slyšeli jste už někdy o trpaslictví u psů? Je to různorodá skupina dědičných poruch, které postihují růst a vývoj chrupavek. Takže žádná legrace. A pokud vás tato problematika zaujala, pak tu pro vás máme článek přesně na toto téma.


Trpaslictví u psů
Genocan 10.3.2023 988x Vědecké články a studie

Domestikace a umělá selekce vedly ke značným rozdílům ve velikosti a tvaru kostry různých plemen psů. Například taková chondrodysplázie způsobující zakrslost je typickou vlastností určitých ras, jako jsou například jezevčík, corgi, baset, ale i řada dalších plemen.

Chondrodysplázie a chondrodystrofie jsou důsledkem specifické genetické změny a tou je vložení retrogenů FGF4 na různé psí chromozomy. Některá krátkonohá plemena, jako jsou jezevčíci, francouzští buldočci a corgiové mají zvýšené riziko vyhřeznutí meziobratlové ploténky, které je spojeno s výše zmíněnou genetickou změnou.

U argentinské dogy byla objevena mutace v genu PRKG2 způsobující disproporční trpaslictví charakterizované deformacemi předních končetin a nepřiměřeně velkou hlavou. U labradorských retrívrů s mírnou formou disproporčního trpaslictví, označovaného jako skeletální dysplazie 2 (SD2), byla objevena příčinná mutace v genu COL11A2. U norských losích psů byla popsána mutace v genu ITGA10, která způsobovala chondrodysplázii u devíti postižených psů. U miniaturních pudlů postižených 
osteochondrodysplázií byla zjištěna delece chromozomové oblasti zahrnující část genu SLC13A1. Dále byly popsány mutace v genu COL9A2 u samojedů a COL9A3 u labradorských retrívrů a severských eskymáckých psů, které způsobují okuloskeletální dysplázii, formu krátkonohého trpaslictví s těžkými očními vadami.

Trpasličí vzrůst může být také způsoben vrozeným nedostatkem hormonů, který obvykle vede k proporcionálnímu zakrslému vzrůstu a přetrvávající štěněčí srsti. Hypofyzární dwarfismus, který je způsoben delecí v genu LHX3, byl pozorován u čtyř různých plemen psů, např. u německých ovčáků. Kromě toho byla u psů plemene karelský medvěd se stejným onemocněním identifikována mutace v genu POU1F1. Jeden případ proporcionálního trpaslictví u čivavy, doprovázený hypoglykémií a kolapsem, byl spojen s delecí v genu GH1.

Nově popsaná příčina disproporcionálního trpaslictví 
postihuje i tak zdravé a sportovní plemeno, jako je maďarský ohař. Příčinou je mutace v genu PCYT1A objevená teprve nedávno, tedy ke konci roku 2022. Postižení psi mají výrazně zkrácené a deformované pažní a stehenní kosti, zatímco tělo a hlava mají normální velikost.

Genetické testování představuje velmi významnou prevenci genetických vad u psích plemen. Pomocí testování lze dosáhnout výrazného snížení narození štěňat s genetickým onemocněním.

Zdroj informací:

Voorbij, A. M., van Steenbeek, F. G., Vos-Loohuis, M., Martens, E. E., Hanson-Nilsson, J. M., van Oost, B. A., … & Leegwater, P. A. (2011). A contracted DNA repeat in LHX3 intron 5 is associated with aberrant splicing and pituitary dwarfism in German shepherd dogs. PloS one6(11), e27940.

Ludwig-Peisker, O., Ansel, E., Schweizer, D., Jagannathan, V., Loechel, R., & Leeb, T. (2022). PCYT1A Missense Variant in Vizslas with Disproportionate Dwarfism. Genes, 13(12), 2354.

Článek převzatý s laskavým svolením z webu www.genocan.eu/cs/.

Genocan

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->