Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Myslíte si, že už máte dostatečně natrénováno a rádi byste své dosavadní snažení korunovali také nějakou zkouškou? Co všechno to obnáší, co si musíte předem vyřídit a jak taková akce vlastně probíhá? Tak to už nám prozradí Markéta Kuncková v dalším pokračování svého seriálu!
V minulém díle jsme se osmělili na neoficiálních závodech, vyzkoušeli jsme si, co už umíme a co nám ještě dělá problémy, otrkali jsme sebe i pejska, nasáli závodní atmosféru a pilně se učili a hlavně poučili z prvních zkušeností. Někomu právem stouplo sebevědomí, jiný zase odhalil týmové slabiny, každopádně to všem prospělo a na cenných zkušenostech je možné zase dál stavět. A ať už jste uspěli, či se trpělivě vracíte k učení, stejně nadejde doba, kdy se začnete zase posunovat dál. Dalším takovým krokem bývají postupové zkoušky.
Jako první si vysvětlíme, jak u nás celý systém zkoušek funguje. Postupové zkoušky se skládají ve čtyřech divizích. To je asi největší rozdíl mezi závody a zkouškami. Zatímco se závodí pouze ve dvou divizích – Heelwork to Music a Freestyle, u postupových zkoušek máme kromě Heelworku – HtM a Freestylu – F ještě divizi Musical Dressage – MD, která je zaměřená na dressageový klus a divizi Dances with Dogs – DwD, která je ryze tanečně zaměřena. V každé divizi se skládají tři stupně zkoušek, které se liší jak obtížností cviků, tak i časovým rozsahem.
Než se přihlásíme na své první zkoušky, je nutné si obstarat tzv. „výkonnostní knížku“, bez ní není možné se zkoušek, ani oficiálních závodů zúčastnit. Tento „výkoňák“ získáte podáním žádosti o vystavení této knížky u Dog Dancing Clubu Czech Republic – DDCCR. Výkonnostní knížka je vždy vystavována na celý tým, takže stejný pes s jiným psovodem musí mít svou novou výkonnostní knížku. Podrobné informace naleznete na stránkách klubu. Na první zkoušky nebo závody je však třeba s sebou kromě výkonnostní knížky přinést ještě průkaz původu psa, popř. u kříženců bez PP zápis v registru psů bez prokázaného původu, kde bude do výkonnostní knížky dle těchto dokumentů potvrzena totožnost psa – číslo čipu nebo tetování a pes bude čtečkou čipů zkontrolován, „tedy přečten“. V případě nejasností či znemožněné identifikace nebude pes ke zkoušce či závodu připuštěn.
∼ Na první zkoušky nebo závody je třeba s sebou kromě výkonnostní knížky přinést ještě průkaz původu psa, popř. u kříženců bez PP zápis v registru psů bez prokázaného původu! ∼
Stejně jako u závodů, i zde platí obdobná pravidla. Zkoušek se mohou zúčastnit u prvního stupně pejsci od deseti měsíců a u vyšších stupňů pak od dvanácti měsíců věku. Začíná se vždy od základních jedničkových zkoušek. U zkoušek vyšších stupňů není nutné mít složeny všechny dvojkové zkoušky, aby mohl tým složit trojkovou zkoušku. U zkoušek se neurčuje pořadí, ani se nenastupuje jako na závod v kostýmu, ale v „civilu“. Pes nesmí vejít na taneční parket s obojkem, ani antiparazitním, ani v postroji či jiné výstroji, ale prostě „nahatý“. Psovod se může v jeden den s jedním psem přihlásit na zkoušky ve více divizích, avšak nesmí skládat v jeden den s jedním psem dvě zkoušky stejné divize. Pes nemůže být přihlášen v jeden den na zkoušky s více psovody.
∼ Pes nesmí vejít na taneční parket s obojkem, ani antiparazitním, ani v postroji či jiné výstroji, ale prostě „nahatý“! ∼
Pro získání zkoušky všechny divize vyžadují splnění předepsaných prvků za doprovodu hudby v daném časovém limitu. Do choreografie je možné zařadit další prvky, které se během zkoušky nehodnotí, časový limit zkoušky však musí být dodržen. Při nedodržení časového limitu pro danou zkoušku je z ní tým diskvalifikován. Časový limit se počítá od chvíle, kdy začne hrát hudba. Časové limity zkoušek jsou: pro 1. stupeň 45 – 75 sekund, 2. stupeň 2 – 3 minuty, 3. stupeň 3 – 6 minut.
Každý cvik předepsaný pro danou zkoušku je hodnocen nulou až třemi body, při nesplnění cviku (0 bodů) je tým ze zkoušky diskvalifikován. V každém cviku se hodnotí projev psa. Zkouška je splněna, pokud tým dosáhl hodnocení dobře, velmi dobře nebo výborně. Při splnění zkoušky na známku dobře a velmi dobře je možné zkoušku opakovat. Nástup na zkoušku vyššího stupně je podmíněn složením zkoušky nižšího stupně na velmi dobře nebo výborně. Pro získání titulu MoD je podmínkou splnění zkoušek na známku výborně.
Před nastoupením zkoušky psovod odevzdá nahrávku hudby spolu se seznamem jednotlivých cviků v takovém pořadí, v jakém jsou použity v choreografii. Názvy jednotlivých cviků musí být v souladu se zkušebním řádem. Ve zkouškách prvního stupně jsou povoleny posunky spolu s hlasovými povely. Těsné následování ruky je však penalizováno bodovou ztrátou. Ve zkouškách vyšších stupňů je použití posunkových povelů vždy penalizováno bodovou ztrátou. Stejně tak budou bodově penalizováni psi, kteří během sestavy štěkají. Ze zkoušek je pořizován videozáznam, který je archivován minimálně po dobu jednoho roku. Rozhodčí mají právo na přezkoušení sporných cviků po skončení sestavy. Na zkouškách není dovoleno používání rekvizit. Na téže akci nesmí tým opakovaně skládat zkoušku, u které neuspěl.
Důvodem k diskvalifikaci týmu je kromě již výše zmíněného nedodržení časového limitu, nesplnění cviku a vstupu psa na taneční plochu v obojku i předčasné opuštění taneční plochy, agresivita psa, hrubé chování psovoda, vyvenčení psa na taneční ploše, manipulace se psem, vynechání povinného prvku v sestavě, použití jakékoliv motivační pomůcky – pamlsky, hračky, klikr apod., nerespektování pokynů rozhodčích apod.
MoD 1, 2, 3– Master of Dogdancing 1., 2. a 3. stupně – splnění zkoušek prvního, druhého a třetího stupně ve všech čtyřech divizích (každý MoD zvlášť)
MoD MD, HtM, F a DwD– Master of Dogdancing divize Musical Dressage, Heelwork to Music, Freestyle a Dance with Dogs (každý MoD zvlášť)
A nakonec titul nejvyšší: CoD– Champion of Dogdancing – složení všech dvanácti zkoušek dogdancingu.
V již poměrné dlouhé historii DDCCR se za ta léta podařilo titul nejvyšší CoD získat dvaceti čtyřem týmům.
V současné době je skládáno poměrně velké množství postupových zkoušek. V roce 2017 jich bylo celkem 1446. Do dnešní doby se do tancování zapojilo již sto třicet dva plemen psů. Je vidět, že dogdancing je stále na vzestupu a tomu odpovídá i zvyšování úrovně jak u zkoušek, tak i na závodech.
Foto: Markéta Kuncková, Martina Irglová
Trénujete už nějakou dobu svou dogdancingovou sestavu, docela vám to jde a rádi byste zkusili ...
27.10.2018DogdancingZajímá vás dogdancing a přemýšlíte, že byste to třeba se svým psem také rádi zkusili? ...
22.6.2018DogdancingRozhovory o plemeniJste příznivci kreslených vtipů a pamatujete si ještě na dobu, kdy se v kynologickém ...
Silvestr 2017Toť otázka do „pranice“. Na ulicích vidíme dnes a denně různé psy, různých plemen, ...
Péče o psa-->