Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

„Konejšivé signály“ patří do každé knihovny!

Znáte knížku „Konejšivé signály“ od Turid Rugaas, anebo jste o ní už alespoň slyšeli? Každopádně stojí za přečtení a znát by ji měl každý majitel psa. A přesně z tohoto důvodu jsme se rozhodli vám ji trochu více přiblížit a udělat vám na ni takzvaně „chuť“! Tak pojďme na to!


„Konejšivé signály“ patří do každé knihovny!

Kniha „Konejšivé signály aneb Na jedné vlně s vaším psem“ od na celém světě velmi dobře známé spisovatelky, ale především trenérky zvířat Turid Rugaas by v žádném případě neměla chybět v kynologické knihovničce nikoho z pejskařů. A víte proč? Vždyť právě tato dáma spoustu z nás naučila lépe porozumět „tajuplné“ řeči psů a také tomu, jak mezi sebou oni sami navzájem komunikují, ale i jaké signály vysílají směrem k nám. A to je téma nejen zajímavé, ale i celkem potřebné.

Trocha čísel na úvod

„Konejšivé signály“ patří do každé knihovny!

Tato publikace byla u nás vydaná v roce 2007 v nakladatelství Plot. Prodává se ve formátu A5 a pevný tvrdý obal je laděný do příjemné zeleno oranžové barvy. Uvnitř se nachází celá řada barevných i černobílých ilustračních fotografií, na kterých je vyobrazena široká škála nejrůznějších plemen, a to od těch nejmenších společenských, přes lovecká až třeba po ta pracovní. Všech jedenáct kapitol na celkem devadesáti devíti stránkách díky čtivému slohu a neméně vkusnému překladu doslova „zhltnete“ za několik málo večerů. A na své si přijdou jak úplní začátečníci, tak i ti pokročilí.

Konejšivé signály jsou řečí těla, s jejíž pomocí psi komunikují a předcházejí tak konfliktům a agresivním reakcím!

Co jsou to konejšivé signály?

„Konejšivé signály“ patří do každé knihovny!

V samotném úvodu se dozvíme, co to vlastně ty konejšivé signály jsou, k čemu jsou v životě psa dobré, kdy a jak je zvířata vůbec vysílají a co znamenají. Zajímavé je třeba poznání, že mohou sloužit i k prevenci konfliktů. Sama Turid na toto téma přímo píše: „Psi používají preventivní signály dlouho předtím, než nějaký konflikt vůbec nastane. Mají za úkol zabránit výhrůžkám a možnému vzniku z toho vyplývajících problémů, mají tlumit stres a neklid, nervozitu, silné zvuky a jiné nepříjemné jevy. Psi používají tyto signály také proto, aby zklidnili sami sebe.“ Kéž by se tedy člověk opravdu naučil řeči zvířat dobře rozumět. Možná by si ušetřil spoustu potíží vyplývajících z prosté neznalosti.

Kdopak to „mluví“

„Konejšivé signály“ patří do každé knihovny!

Pro lepší pochopení autorka uvádí i celou řadu praktických příkladů, ale také konkrétní případy z její letité praxe. Víte třeba, co to znamená, když pes pootočí hlavu, začne si olizovat nos, z ničeho nic jakoby „zamrzne“ vestoje, vsedě nebo dokonce i vleže nebo když zívá? Jistě jste si také všimli, že váš čtyřnohý kamarád někdy usilovně a zdánlivě bez důvodu očichává zem, obchází jiného psa obloukem, přesměrovává své dosavadní chování jinam nebo třeba mlaská? To všechno není jen tak a má to svůj jasný význam. A to zdaleka není vše. Psí řeč je velmi bohatá a je jen na nás, zda si ji budeme chtít osvojit a také se chovat s ní v souladu.

Kdo je TURID RUGAAS?

Turid Rugaas je světoznámá norská trenérka zvířat a spisovatelka. Narodila se v roce 1938 v Oslu. Proslavila se především svým studiem tzv. konejšivých signálů (calming signals). Původně však vystudovala psychologii a ekonomii. Nicméně její přirozený talent pro práci se zvířaty jí určil úplně jinou životní cestu. Svého prvního psa dostala už v roce 1948, ale systematickému profesionálnímu výcviku se věnuje od roku 1969. Prosazuje především trénink pomocí pozitivního posilování a na základě její iniciativy vznikla v roce 1998 organizace trenérů Pet Dog Trainers of Europe, která se ostře staví proti násilnému a autoritativnímu výcviku psů. Jezdí přednášet po celém světě a my jsme měli hned několikrát tu čest přivítat ji i v České republice.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Mějme oči otevřené!

„Konejšivé signály“ patří do každé knihovny!

Další část knihy se zaměřuje na pozorovací schopnosti nás lidí a na to jak je skvělé si toto umění osvojit. Vždyť právě pozorováním svého vlastního psa se můžeme naučit dobře mu porozumět, a nejen jemu. Chce to samozřejmě cvik. Ovšem pokud budeme pozorní, a předtím se dobře seznámíme s obsahem této knížky, zjistíme, že už víme přesně kdy, a jaké signály náš kamarád vysílá do světa a také co znamenají.

Zajímavá je i kapitola o tom, kdy a jak začínají komunikovat malá štěňata a jestli je třeba možné, aby pes ztratil „svoji řeč“. Co myslíte, jaká je odpověď na tuto otázku?

Turid Rugaas říká: „Stačí velmi málo, aby si člověk zasloužil přátelství a důvěru psa, a výsledek může být leckdy nečekaný!“

Pětkrát ze skutečnosti

„Konejšivé signály“ patří do každé knihovny!

Asi nejlepší pro dokreslení celé problematiky jsou konkrétní případy z praxe, které jsou nejen k zamyšlení, ale hlavně inspirací pro všechny čtenáře. A seznámíme se hned s pěti. Hrdinkou toho prvního je mladá ohařka, která se projevovala nejistě ve vztahu k lidem. Stres a dokonce i velký úbytek na váze může způsobit i pro někoho obyčejný hluk vlaku. Důkazem toho se stala i jedna fenka honiče. S lidmi měl problém také maličký bišonek z příběhu číslo tři. Ale on i velký pes jako třeba mastif se může takzvaně „hroutit“, když s ním jeho majitel neumí správně komunikovat. A věřili byste, že se Turid Rugaas setkala i s bernardýnem, který se bál ostatních psů? Vše se dá vyřešit, když se chce. A hlavně po dobrém. Více ale už neprozradím…

Stres je metlou nejen lidstva          

Předposlední kapitola je z mého pohledu velice důležitá. Zabývá se totiž stresem. A věřte nebo ne, ale i náš čtyřnohý parťák se do tohoto stavu může lehce dostat. Co je tedy spouštěčem těchto problémů, jak se pozná stresované zvíře, co konkrétně psy stresuje a hlavně jak z toho ven? To všechno autorka na několika stránkách velmi srozumitelně popisuje.

V samotném závěru knihy si můžete přečíst moc pěkný rozhovor s Turid Rugaas a také pár slov o ní samotné.  

Nenechte si ujít!

„Konejšivé signály“ patří do každé knihovny!

Knihu „Konejšivé signály“ mohu s čistým svědomím jen a jen doporučit. Obsahuje totiž opravdu zásadní informace a cenné poznatky, které se skvěle hodí každému majiteli psa bez ohledu na to, zda se jedná o profesionálního kynologa s vysokými ambicemi nebo jen „běžného“ mazlíčkáře. Je to taková malá bible. A navíc se velmi dobře čte. Takže pokud ji ve své knihovně stále ještě nemáte, je nejvyšší čas to napravit!

Konejšivé signály 
aneb Na jedné vlně s vaším psem

 

Autor: Turid Rugaas

Vydalo: Nakladatelství Plot

První vydání: Praha 2007

Překlad: Štěpánka Horáková

www.plotknihy.cz

Pod originálním názvem „Pa talefot med hunden: De dempende signalen“ byla kniha vydána už v roce 1997 v norském nakladatelství Canis Forlag, Melhus.

Michaela Weidnerová

Foto: Michaela Weidnerová. cs.wikipedia.org

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 389
Ozdoba se jménem - Kost
Dodání do Vánoc
ZB000047-5
65
Ozdoba se jménem - Baňka
Dodání do Vánoc
ZB000047-2
65
Ozdoba se jménem - Tlapka
Dodání do Vánoc
ZB000047-3
65
Kam dál ...