Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Báječná kniha s názvem „Nemoci psů“

Pojďte se s námi ponořit do doby dávno minulé a společně se „začíst“ do jedné staré knihy. Tehdy ještě veterinární lékařství nebylo tak pokročilé, jako je tomu dnes. A také jsme neměli internet, kde se člověk mohl ledacos dovědět a tak byla publikace „Nemoci psů“ skvělým a nedocenitelným rádcem.


Báječná kniha s názvem „Nemoci psů“

Tentokrát vám představíme knihu z roku 1978, která byla jakousi příručkou pro pejskaře. Ačkoliv se nejedná o domácího lékaře, jde se o velmi zajímavou publikaci, která popisuje ty nejzákladnější nemoci. A věřte nebo ne, i nyní by bylo dobré si ji prohlédnout…

Pár základních údajů na začátek

Autorem je veterinární lékař a vysokoškolský profesor MVDr. Zdeněk Sova. Ve svém díle seznamuje čtenáře se základními příznaky, s příčinami a s prevencí nejčastěji se vyskytujících nemocí psů. V úvodních kapitolách se zaměřuje na ukazatele zdraví a správnou výživu psa.

Žánr: Literatura naučná, Příroda, zvířata

Vydáno: 1987, SZN - Státní zemědělské nakladatelství

1. vydání originálu: 1978

Počet stran: 264

Jazyk vydání: český

Edice: Chov

Ilustrace/foto: Jiří Cibulka, Jaroslav Konrád, Zdeněk Sova

Vazba knihy: měkká / brožovaná

ISBN: 07-113-87-04/48

Náklad: 40 000 ks

Něco málo o obsahu

Báječná kniha s názvem „Nemoci psů“

I když jsme schopni si najít mnoho informací o anatomii, nemocech atd. na internetu, a co si budeme povídat, tak také na sociálních médiích, kde je každý odborníkem, přesto nám tato kniha bude jistě užitečná. Můžete se v ní dozvědět mnoho zajímavostí o různých nemocech psů, a to od kožních problémů, jako je například svrab, až po torzi žaludku. Ale pozor, není to žádný domácí lékař. Jedná se pouze o knihu, která nás více přiblíží informacím, co se s naším psím miláčkem děje za dveřmi operačních sálů, anebo jak rozpoznat určité náznaky choroby. Kniha je velice zajímavá a uvnitř nalezneme mnoho barevných a černobílých fotografií.

Co nám kniha nabídne?

Báječná kniha s názvem „Nemoci psů“

Jak jistě již víte, nalezneme zde přehled určitých nemocí. Tento přehled je pečlivě rozdělený dle kategorií na nemoci očí, uší, svalů a všech ústrojí v těle psa. Kniha však řeší také zdravého psa, inspirativní návody na podávání léků a to vše včetně fotografií. Nalezneme zde také kapitolu o výživě a neméně zajímavé je téma „pes a auto“. Pro nás je to dnes jistě něco, čím se moc nezaobíráme. Auto je každodenním běžným dopravním prostředkem, ale v sedmdesátých letech tomu tak rozhodně nebylo. I přesto stojí takto kapitola opravdu za přečtení, protože je v ní například krásně popsáno, jak nejlépe svého psa s autem a cestováním v něm seznámit. To by se mohlo některým mladým pejskařům opravdu hodit.

Co uvnitř určitě nenajdeme?

Jak jsem se již výše zmínila, nejedná se o veterinárního rádce, nýbrž o takového průvodce nemocemi, které nás mohou potkat. Nakonec štěstí přeje připraveným a všechny informace v tomto ohledu se mohou hodit. Musíme myslet také na fakt, že kniha je napsaná v sedmdesátých letech a tak některé věci nebo rady jsou již dávno minulé, ne však špatné. Ale věřte, že se určitě i něco naučíte.

Ukázka z knihy

 

Rozpraskaný čenich

 Na čenichu jsou žlázky, z nichž se vylučuje vodnatý sekret. Sekret svlažuje kůži čenichu, a protože se neustále odpařuje, povrch čenichu se ochlazuje. U zdravého psa je čenich hladký.

Suchý, rozpraskaný čenich, na jehož povrchu se odlupují povrchové vrstvy pokožky, může signalizovat prodělané horečnaté onemocnění, popřípadě zvýšenou teplotu.

Ztráta vlhkosti čenichu je projevem změněných  podmínek hospodaření s vodou v organismu, zvíře s vyšší teplotou má zvýšení nároky a potřebu vody, což se projeví úbytkem sekretu kožních žlázek. Pokud rozpraskaný čenich upozorňuje na probíhající nebo prodělané horečnaté (psinkové) onemocnění, lze často souběžně pozorovat výtoky z nozder (vodnaté až hlenovité), popř. pozůstatky po nich ve formě zarudnuté sliznice, nebo i její poškození. Probíhá-li na čenichu pouze místní onemocnění, lze rozpraskaný čenich vícekrát denně vlhčit vatou namočenou ve vodě, popř. opakovaně potírat glycerínem. Vhodné jsou též heřmánkové obklady.

O autorovi

Báječná kniha s názvem „Nemoci psů“

MVDr. Zdeněk Sova vystudoval obor veterinární lékařství, promoval na Veterinární univerzitě v Brně v roce 1950. Do roku 1955 byl zaměstnaný jako vojenský veterinář, následně pracoval pět let ve Veterinárním ústavu v Praze. Od roku 1960 pak působil na Vyšší zemědělské škole v Praze. Byl dlouholetým vedoucím katedry fyziologie živočichů na zemědělské univerzitě, roku 1976 převzal vedení katedry biologických základů živočišné výroby. Organizoval vědecké konference o fyziologii užitkových ptáků. Mezi lety 1965 – 1970 zastával funkci zástupce děkana fakulty a v letech 1976 – 1985 byl prorektorem univerzity.

Dá se knížka ještě sehnat?

Tuto knihu dnes lze koupit již jen například v antikvariátech, kde se její cena pohybuje od 40 do 150 Kč. Sehnat se dá také na webu TRHKnih.cz. Tak to zkuste a my přejeme hodně štěstí!

 

Iveta Panýrková

Foto: redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...