Historie záchranářské kynologie v ČR

Čeští kynologové stáli u zrodu organizovaného výcviku záchranných psů v Evropě, první mezinárodní brigáda záchranných psů byla utvořena v Holandsku v roce 1961 na popud českého emigranta J. R. Tomana. Rudolf Toman se stal jejím šéfem. Tato brigáda okamžitě zareagovala na velké neštěstí v Chile v roce 1965, kde byl velmi obdivován pes Doro, přezdívaný Doro-Detektor.

Historie záchranářské kynologie v ČR

Doro-Detektor byl schopen dohledat oběti až do hloubky 8 metrů.

 

Pod vlivem událostí v Chile se objevovaly pokusy založit brigády záchranných psů na mnoha místech v ČR, podařilo se to však jen v Příbrami, kde vznikla v roce 1968 1. čs. brigáda záchranných psů. Byla vytvořena jako projekt Základny rozvoje uranového průmyslu na jeden rok, pak byly v Holandsku praktické zkoušky psů a její činnost byla oficiálně ukončena.

První vlaštovky ale už „vylétly“  a podhoubí se začalo šířit dále. V roce 1972 oficiálně vznikla 2. záchranná brigáda v Českém Krumlově (jihočeská záchranná brigáda),  pracovat se začalo na severu Čech i na Moravě. Postupně se začal se formovat současný trend záchranářské kynologie v ČR.

 Výcvik záchranných psů během let prošel různými organizacemi a zastřešením od Svazu chovatelů, ČS červeného kříže po Svazarm, v roce 1977 byly poprvé začleněny zkoušky záchranářského výcviku do tehdejšího zkušebního řádu Svazarmu.

 Po roce 1989 byl založen Svaz záchranných brigád kynologů České republiky a postupně vznikly jednotlivé regionální záchranné brigády. Byly založeny i další organizace, zabývající se výcvikem záchranných psů na vysoké úrovni. Od té doby záchranářský výcvik zaznamenal obrovský vývoj a rozmach, mezinárodní spolupráce je na vysoké úrovni a záchranářská kynologie je respektovanou součástí integrovaného záchranného systému. Čeští psi mají vynikající renomé na poli sportovním i praktickém, uplatňují se při mnoha zásazích doma i v zahraničí.

Samostatnou kapitolou v záchranářské kynologii je výcvik záchranných psů Horské služby. První zmínka o použití psa pro záchranu v lavině byla zaznamenána již v roce 1773 v Krkonoších. Jednalo se o psa, který z laviny vyhrabal svého pána. Další písemná zmínka je z Krkonoš z roku 1935, kdy armáda nasadila psy při hledání lavinou zasypaných důstojníků. V Evropě byla třicátá léta významným mezníkem, záchranné organizace, především v Alpách, začínaly aktivně využívat psy k vyhledávání v lavinách. V tehdejší ČSSR začali využívat psy pro Horskou službu v šedesátých letech v Krkonoších, první psi byli nakoupeni z chovatelké stanice SNB. Postupně se lavinoví psi rozšířili i do dalších českých hor. V Jeseníkách první pes pracoval v roce 1972. Další pohoří obsadili lavinoví psi až po roce 1989. V roce 1997 nastoupil profesionální psí  pracovník na Šumavě, v Orlických horách začal pracovat v roce 1998. Jizerské hory se přidaly v roce 2002.

V současné době je Horská služba v ČR rozdělena na sedm oblastí: Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky, Beskydy a Šumava. Nevlastní žádné služební psy. Od roku 2002 je práce lavinových psů řešena tak, že HS má uzavřenou smlouvu s psovodem, který psa vlastní a půjčuje ho k výkonu služby.

 

Psí parťáci mají na kontě již mnoho zachráněných lidských životů, ať už v lavinách, v terénu či v sutinách zbořených domů, u nás i v daleké cizině. Jejich práce si zaslouží náš vděk a obrovskou úctu, a to ke psům i k jejich majitelům.

 

Text: Pavla Dorničová

Foto: Pavlo Dorničová

 

Květen 2017

Vyšlo: 16.5.2017
V minulém čísle jsme se pokusili o srovnání dvou známých sportovních plemen. Ani tento měsíc tomu nebude jinak a naleznete zde materiál od Moniky Vaňourek, která se Vám pokusí přinést ...
19 článkůStáhnout časopis

Diskuse k článku Historie záchranářské kynologie v ČR

Pravidla diskuse Nápověda

Redakce www.ecanis.cz nechce pravidly pro online diskuzi omezovat, platí však pravidla, která by měl každý diskutující respektovat. Pro zjednodušení je lze shrnout do tří zásadních bodů. Diskutující musí dodržovat pravidla slušného chování a zákony České republiky, a nesmí zneužívání diskuzí ke komerčním účelům. Každý, kdo tato pravidla ctí a dodržuje je v online diskuzi na www.ecanis.cz vítán.

Nápověda pro diskuzi