Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Znáte léčivou vodu ze studánky u kaple Panny Marie?

Máte rádi i tak trochu tajemné nebo těžko uvěřitelné příběhy, či legendy? Nebo se s chutí vydáte na výlet na zajímavá místa opředená pověstmi? A právě jedno takové bychom vám rádi blíže představili…


Znáte léčivou vodu ze studánky u kaple Panny Marie?
Jiří Tarantík 18.11.2020 3460x SKRZNASKRZ

V dnešním povídání bych vás chtěl seznámit s velice pozitivním, meditačním a zároveň léčivým místem s velice příjemnou pozitivní energií, kterým je kaple Panny Marie na jednom opravdu překrásném místě v lese.                                                    

Kaple a léčivý pramen

Znáte léčivou vodu ze studánky u kaple Panny Marie?

Tuto kapli najdeme v Plzeňském kraji mezi obcemi Okrouhlé Hradiště a Rozněvice v zatáčce ve svahu pod Šipínem. Je to stará roubená kaple z roku 1892, kterou nechal postavit kníže Konstantin z Löwensteinu. Hned vedle ní se nachází pramen „Svatá studánka“. Tento pramen je léčivý a chrání ho dvě dřevěné budky po obou stranách kaple. Původně zde však stála malá dřevěná kaplička, ke které poutníci přinášeli bohaté milodary, neboť voda ve studánce je nejen pitná a chutná, ale je opravdu zázračná a léčivá.

Co nám praví pověst?

Znáte léčivou vodu ze studánky u kaple Panny Marie?

V dávných dobách se používala hlavně k léčení nemocných očí. V kapli je popsaný příběh chudé slepé pastýřky, která si omyla touto zázračnou a léčivou vodou celý obličej i oči a napila se a zanedlouho poté viděla. Dalším člověkem, kterého uzdravila léčivá voda z této studánky, byl poutník s berlemi putující kolem, napil se také této průzračné vody ze studánky a přestal mít bolesti, kterými dosud trpěl, že již poté berle vůbec nepotřeboval a zanechal je u studánky. A právě proto na tomto místě postavili malou dřevěnou kapličku a zasvětili ji Panně Marii a toto místo poté také náležitě uctívali. Berle onoho poutníka jsou dodnes v kapli na památku uchovány.                                                

                                                                            

Ano, je to jen legenda, mohlo se to stát nebo také vůbec nemuselo. Zní to samozřejmě uchu dnešního moderního člověka jako pohádka, avšak nesmíme zapomenout, že i na pohádkách může být někdy spousta pravdy.                

Věřte, nevěřte…

Navštívit toto krásné místo opravdu velice doporučuji. Já sám užívám vodu ze Svaté studánky a její blahodárné účinky na sobě pociťuji. Na tomto místě se cítím velice dobře a rád se sem vracím, napiji se průzračně čisté vody, trochu si ji vezmu i s sebou domů a hlavně nezapomenu Svaté studánce za její vzácný dar vždy pěkně poděkovat.   

Znáte léčivou vodu ze studánky u kaple Panny Marie?

   

Než někdo odsoudí tento článek, měl by se na ono místo vydat a udělat si na vše svůj vlastní názor. Pravdou ovšem zůstává, že na to, abych po sobě přečetl tento článek, již nepotřebuji brýle…

 

 

Hezký den všem!

 

Foto: Jiří Tarantík

Kam dál ...