Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kostel svaté Barbory a jeho okolí

Máte rádi staré a dávno zapomenuté historické budovy? A co třeba takový zchátralý, ale přesto krásný kostel se spoustou pozitivní energie v okolí? To by stálo za návštěvu, co říkáte?


Kostel svaté Barbory a jeho okolí
Jiří Tarantík 17.2.2021 4120x SKRZNASKRZ

Kousek za obcí Všekary nedaleko Holýšova se nachází další zajímavé místo se zvláštní pozitivní energií, u  kterého stojí dnes již zchátralý barokní kostel sv. Barbory. Pojďme se tam tedy společně podívat…

Kostel pro patronku

Kostel svaté Barbory a jeho okolí

Na tomto místě kdysi od 16. století stála osada horníků, jichž je svatá Barbora patronkou. Dolovali zde stříbro, olovo a cín. Časem se v noci začalo horníkům prapodivně ztrácet jejich nářadí a tak ze strachu před zlými silami nechali na místě u cesty vedle svých obydlí vybudovat kostel. Barokní kostel nechal postavit konkrétně majitel panství hrabě František Adam Trauttmannsdorff v letech 1717 až 1724 a zasvětil jej právě patronce horníků. Stavba tudíž dostala jméno kostel sv. Barbory. V jeho blízkosti stávala v této době i škola, dodnes jsou zde vidět již nepatrné kamenné pozůstatky jejích základů. Bohužel po vytěžení drahých rud osada horníků zmizela. Od 18. století se toto místo stalo velice oblíbeným poutním místem.

Okno s polodrahokamy

Kostel svaté Barbory a jeho okolí

V současnosti je bohužel budova ve špatném stavu, kostel byl po válce vykraden a začal tak chátrat. V devadesátých letech minulého století byl uzavřen mřížemi a byla mu dána nová střecha, aby do něj alespoň nezatékalo a nechátral tak nadále. Zajímavostí na tomto  kostele  je elipsovité okno na jeho zadní stěně, které je složeno z broušených polodrahokamů. A ví se také, že ve stěnách kostela je místy zazděné zkamenělé dřevo.

Prapodivně zkroucené stromy

Kostel svaté Barbory a jeho okolí

Právě vzadu za tímto kostelem přímo proti zmiňovanému zvláštnímu oknu je velice pozitivní místo, a to asi tak ve vzdálenosti pět metrů od budovy. Místa se zajímavou pozitivní energií jsou však i dále od kostela směrem do lesa k pozůstatku bývalé šachty a těžební věže. Je to viditelné na všelijak prapodivně zkrouceně rostoucích stromech. Jejich kmeny jsou spirálovitě zvláštně točené. Je to opravdu velice zajímavý úkaz. Jinak je toto krásné místo v lesích v okolí kostela sv. Barbory označováno za houbařský ráj. Bohužel se dnes tento kostel stává terčem lovců duchů, kteří se snaží o spojení s dušemi z druhé strany a videa pak zveřejňují na youtube.

Stál by za opravu…

Kostel svaté Barbory a jeho okolí

Na druhou stranu se však v současné době snaží pár nadšenců kostel svaté Barbory opravovat, dostal již zmiňovanou novou střechu a byl uzavřen mřížemi, aby nedocházelo k jeho dalšímu devastování. Přesto se najdou nenechavci, kteří se snaží za pomoci lan a žebříků do kostela proniknout  a nadále jej poškozovat, stejně jako se snažili vylámat polodrahokamy ze zmiňovaného okna na zadní stěně kostela.

Pokud tedy někdy pojedete kolem, nebo se rozhodnete toto místo navštívit, projděte se i lesem, načerpejte energii a alespoň na chvíli tak zapomeňte na starosti všedních dnů.

 

Hezký den!

 

Foto: Jiří Tarantík

Kam dál ...