Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Zkusili jsme za vás – hlášení tří a více fen...

Víte, že od 15. ledna 2020 vstoupila v platnost novela veterinárního zákona, která nám mimo jiné nařizuje i hlášení tří a více fen v jedné domácnosti?. Jak to udělat jsme vyzkoušeli za vás...


Zkusili jsme za vás – hlášení tří a více fen...
Red. 15.1.2020 8442x Právo a legislativa

Web Státní veterinární správy je celkem přehledný a dá se říci, že velice dobře udělaný. Naleznete zde tedy veškeré potřebné informace. A protože my v redakci jsme všechny majitelkami tří a více fen, tak tato povinnost padla i na nás. Tak hurá na věc...

Hlášení lze provést online

Zkusili jsme za vás – hlášení tří a více fen...

Pokud patříte mezi ty chovatele, kteří mají opravdu jen ty tři feny a jdou toto hlášení provádět poprvé, je třeba se nejprve zaregistrovat na webu SVSCR. To provedete snadno na následujícím odkazu: https://www.svscr.cz/online-formulare/registrace/

Zde vyplníte jen svůj e-mail a své jméno či název chovatelské stanice – volba je na vás. Kliknete na tlačítko odeslat a je hotovo. Prakticky ihned vám přijde do uvedeného e-mailu potvrzení, ve kterém budete mít také heslo. A můžete přejít do online aplikace pro hlášení.

Jak vyplnit online formulář?

Zkusili jsme za vás – hlášení tří a více fen...

Vlastní web vás krásně navede na vyplnění online formuláře. Je to snadné, rychlé a zabere vám to sotva pět minut. Jako první hlásíte chov. Vyplníte osobní údaje, jako jsou adresa, vaše jméno a název CHS. Má to však jednu velkou vadu – výběr chovu máte pouze ze dvou možností. Druhem chovu tak může být buď chovatelská stanice s PP, nebo sportovní využití (např. psí spřežení). Co si o tom myslíte? A kam se mají hlásit ti, kteří neprovozují chov s PP? 

 

Zeptali jsme se SVSCR: „A kam se mají hlásit majitelé fen, kteří neprovozují chov s PP?“   

A dostali jsme odpověď: „Ve formuláři je zaškrtnutí kolonek „Chovatelská stanice s PP“ a „sportovní využití“ dobrovolné a tento údaj je pouze doplňující. V žádném případě to však neznamená, že pro ostatní kategorie formulář určen není. Pouze spadají do pomyslné kolonky „ostatní.“ Chovatelská stanice je považována za chovatelskou stanici, pokud má např. u ČMKU a FCI registrovaný a chráněný název a odchovává štěňata

Z výše uvedeného vyplývá, že povinné kolonky, které máte vyplnit, jsou jen ty s hvězdičkou a druh chovu tedy přiznávají jen chovatelé, kteří odchovávají psy s PP.

 

Mám tři feny a...

Zkusili jsme za vás – hlášení tří a více fen...

Pokud jste si však mysleli, že je to vše – chyba. Ještě vás čeká hlášení konkrétních fen. A to provedete hned pod hlášením chovu. Stisknete zelené tlačítko „Přidat fenu“ a vyplníte požadované údaje. Jsou ke každému zvířeti celkem tři – plemeno, číslo čipu a datum narození. Toť vše!

Závěrem

Zkusili jsme za vás – hlášení tří a více fen...

Samotná registrace zabere jen pár minutek. Rozhodně si připravte na stůl očkovací průkazy nebo pasy, abyste mohli opsat v klidu číslo čipu. Ač se pro dnešní chovatele a majitele jedná o další relativně zbytečně zatěžující záležitost, jedno se SVSCR musí nechat. Formulář je jednoduchý a snadno si s ním poradíte. A oproti situaci před dvěma lety, kdy vstoupila v platnost povinnost hlásit fen pět, je přehled daleko skromnější a nikdo si nepřečte, kolik fen ve skutečnosti máte a kde bydlíte. Hlášení zdar!!!

Rozčiluje vás další byrokracie a moc nechápete povinnost hlášení tří a více fen? Máte k tomu nějaké dotazy? Zajímá vás něco konkrétního? Napište nám do redakce a my vám odpověď zajistíme. Své náměty, podněty, dotazy či připomínky nám zasílejte na adresu redakce@ecanis.cz.

Ilustrační foto: Nikola Kolářová

Zkusili jsme za vás – hlášení tří a více fen...
Kam dál ...