Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Galgové, zapomenutí psi – Galgo jsou psi využíváni k lovu, bohužel někteří lovci se galgům za jejich lásku a práci pro lovce odmění smrtí. Mnohdy po skončení lovecké sezony používají někteří lovci starý zvyk a to pověšení galga na strom tak, aby nezemřel hned – pianista, a další kruté způsoby, jak se svého oddaného pomocníka zbavit.
Každý z nás někdy slyšel o adopci chrtů, není to nic nového, neznámého, ba naopak. Transporty jsou běžnou záležitostí a i já to tak brala. Nicméně jednoho dne se mi ozvala má letitá kamarádka, že si právě plní svůj dávný sen – adopci fenky španělského galga a zda bych o tom nechtěla napsat článek? No vlastně proč ne? Jenže to jsem netušila, k jakým lidem mě to přivede…
Po hovoru s kamarádkou jsem si našla telefonní kontakt na paní Magdu Urbíkovou, která tento spolek – Galgo v nouzi vede a domluvila jsem si s ní schůzku samozřejmě, že společně s kamarádkou. Mile mě překvapila vstřícnost paní Urbíkové, která i přes své vytížení neměla problém s naší návštěvou. Má představa byla jednoduchá. Čekala jsem setkání s někým, kdo mi povypráví o začátcích založení spolku a já o tom napíši strohý článek, ale reality byla jiná. Čekalo nás vřelé uvítání v podobě paní Magdy Urbíkové a pana Ladislava Laciny, kteří jsou tělem i duší spolku Galgo v nouzi z.s..
Po letmé prohlídce domu a pokojíčků, ve kterých jsou všichni zachránění psi ubytováni, nám byla puštěna první parta z mnoha zachráněných pejsků. Mezi nimi byla i fenka, která se vrátila z adoptivní rodiny kvůli separační úzkosti, nebo malí kříženci Colombo a Míša z takzvaného Ostravského gengu. A tak se povídání stočilo spíše na problematiku množení a záchranu psů u nás. Mezi tím Magda chvílema odbíhala a pouštěla postupně další party ubytovaných psů. Měla jsem tudíž možnost vidět galgy, podengy a greyhoundy.
Při povídání o psech jsem si uvědomila, že přede mnou sedí dva lidé, kteří věnují záchraně chrtů a nejen jich opravdu celou duši. Po třech hodinách povídání, představování psů a mazlení s nimi, jsem odjížděla s vědomím, že jsem poznala výjimečné lidi, které kdykoliv ráda opět navštívím a o kterých budu vždy s chutí psát.
A rozhodně o nich nečtete naposledy, protože budeme celý rok sledovat život adoptované galgy Darinky, která se stále ještě nachází ve Španělsku a měla k nové majitelce přicestovat 13. srpna. Bohužel ve španělském útulku vypukla virová epidemie a tak byla vyhlášená karanténa, z toho důvodu byl příjezd transportu galgů odložen o tři týdny.
Podenco SALMA a slepý hluchý Flíček
Španělský galgo se původně využíval jako pes lovecký, především k lovu zajíců, lišek a i divokých prasat. K takovému účelu se bohužel využívá i nyní. Proč bohužel? Protože když je lovci již nepotřebují, odmění se mu smrtí, a to hodně pomalou a bolestivou. A proto vznikl náš spolek Galgo v nouzi, který díky adopci hledá nový domov pro galgy.
Galgové, kteří přijíždějí poté, co jsou zachráněni před smrtí a zařazeni do adopčního programu. Mohou být samozřejmě trošku vystresovaní a nedůvěřiví, ale to vše u nich pomine, když zjistí, že jsou milováni a že mají své místo po vašem boku. Galgo s Vámi bude rád jezdit autem, na dovolenou, rád bude absolvovat návštěvy i restaurací a vždy v něm budete mít hrdého, klidného a vyrovnaného společníka.
Ladislav Lacina a galgo Podenco SALMA a
Viktor k adopci (organizace GACR) Colombo z ostravského Gangu
Průběh adopce je podobný né-li stejný jako u jiných spolků. Vyplníte dotazník, ihned se Vám ozvou lidé z organizace, kteří si s vámi popovídají o Vašich možnostech, členech domácnosti, životním stylu, tedy jestli jste spíše sportovnější rodiny, nebo gaučáci. Společně ve spolupráci se španělskou organizací vám pomohou vybrat pejska vhodného do Vaší rodiny - smečky. Také Vás někdo z organizace navštíví a předvede Vám galga v plné kráse.
I zde se platí adopční poplatek, který je 6500,- Kč. Možná si říkáte, že je to celkem dost ale na druhou stranu si musíme uvědomit, co vše se z této částky zaplatí. Pejsci se vozí ze Španělska do Německa, kam si pro ně jezdí zástupci Galga v nouzi. Na pokrytí výdajů na jeden transport potřebují mít v autě tři psy. Na takovýto transport padnou dvě třetiny z vybraných peněz. Zbytek peněz padne na očkování, kastrování, odčervení a vet. vyšetření.
Tým Galgo ve Španělsku spoluprauje v první řadě s oranizací CIUDADANIMAL - španělská organizace u města Pedro Munoz, které leží na jihovýchod od Madridu. Zachraňují také vše, co se zachránit dá. Ciudadanimal úzce spolupracuje s německou organizací TSV Galgo-Friends e.V. Německá organizace vozí psy ze Španělska do trvalých domovů, ale hodně také do dočasné péče. Adopční poplatek psů vezených ze Španělska činí 6. 500Kč, z čehož jde 100Eur na útulek( úhrada za péči, čip..) a 115 Eur na dopravu. SEVILLE - adopční poplatek činí 6. 900,-Kč ( 120 euro pro útulek, 120 euro doprava).
Další organizací se kterou spolek spolupracuje je La Voz Animal, která bojuje za práva a život psů a koček na jihu Madridu. Ročně naberou cca 500 psů a 300 koček, ale není jim lhostejný ani osud ovcí či oslíků. Sbírají zvířátka na ulici, zachraňují je před usmrcením z perrer, ale také aktivně podávají trestní oznámení na každého, koho přistihnou při týrání zvířat. La Voz Animal nemají až tak velkou nabídku galgoušků, ale pokud ano, tak číní adopční poplatek 6.500Kč , z čehož jde 100Eur do Španělska na náklady za zdravotní péči, čipování a 115 Eur na dopravu.
Pokud Vás smutný osud galgů zaujal, navštivte webové stránky www.galgovnouzi.cz. Třeba tam uvidíte svého parťáka.
Galgo Caruso k adopci.
Španělský galgo je klidný, spíše rezervovaný pes. Ovšem při lovu je živý a průbojný. Je vytrvalý, inteligentní, zvědavý a přítulný k dětem, věrný svým pánům, v případě nutnosti je ochoten je bránit.
Výška tohoto psa je u psů 62 - 70 cm a u fen 60 - 68 cm. Jsou dvě varianty srsti a to krátkosrstý a hrubosrstý. Srst je velmi jemná, hustá, krátká a hladká, v zadní části delší. Barva bývá žíhaná černá, písková, bílá, červená, hnědá nebo jednobarevná. Hlava je vzhledem k tělu dlouhá, kostnatá a suchá. Při pohledu shora je hlava velmi dlouhá a stejnoměrná s dlouhou a štíhlou tlamou. Španělský galgo má malé, šikmé oči mandlového tvaru. Vysoko nasazené vzpřímené uši jsou u hlavy široké a zužují se k zaoblené špičce. Španělský galgo má dlouhý,oválný, plochý, štíhlý a pohyblivý krk. Má silně vyvinutý hrudní koš a silně vtažené břicho. Výška beder může ve střední části přesahovat kohoutkovou výšku. Španělský galgo má mohutnou, ne však širokou hruď s plochými žebry. Ocas je hluboko nasazen, je silný u kořene. Těsně přiléhá k zadním končetinám. Tlapy jsou uzavřené, lehce protáhlé.
Španělský galgo pochází ze starých asijských chrtů a přizpůsobil se na poměry ve stepích a plošinách. V antických dobách byl oblíben ve starém Římě. V 16. až 18. století byl španělský galgo exportován i do jiných zemí, jako je Irsko a Anglie. Byl chován hlavně pro lov menší zvěře, například zajíců. Španělský galgo se používal také k lovu lišek a divokých prasat. Svoji kořist rychle pronásleduje.
Těšíte se na pokračování srdceryvného příběhu zachráněné fenky španělského galga ...
ÚtulkyTento měsíc se věnujeme plemeni pudl, ale je třeba si uvědomit, že ne všichni pudlíci na ...
Rozhovory o plemeniÚtulky-->