Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Základní péče je zásadní i pro zvířecí kamarády lidí bez domova

Souhlasíte s tím, že i o zvířata těch méně šťastných majitelů, kteří nemají kde bydlet, je nutné se postarat a zajistit jim nezbytnou péči zahrnující mimo jiné i očkování a odčervení? A právě taková charitativní aktivita pravidelně probíhá v našem hlavním městě a my vám nyní k tomu přinášíme pár zajímavých informací!


Základní péče je zásadní i pro zvířecí kamarády lidí bez domova
Simona Šimíčková 13.6.2023 1258x Charitativní akceOstatní

Již tradičně proběhlo dne 24. 5. 2023 očkování psů a zvířecích kamarádů lidí bez domova organizované Centrem sociálních služeb Praha. Stejně jako v předchozích letech se očkovalo a ošetřovalo v areálu zimní noclehárny pro osoby bez přístřeší v pražské Michli.

Péče se týká i jiných zvířat než psů

Základní péče je zásadní i pro zvířecí kamarády lidí bez domova

MVDr. Martin Šmelhaus očkoval zdarma proti vzteklině a infekčním onemocněním, prováděl základní ošetření a rozdával tablety na odčervení. Letos ošetřil celkem čtrnáct zvířecích kamarádů lidí bez domova. Již druhým rokem očkuje kromě psů i kočky, k jejichž vakcinaci se používá jiná vakcína. V minulosti si pro vakcínu přišly i dvě fretky. Očkování se koná minimálně jednou ročně, další je plánováno na podzim tohoto roku na stejném místě. 

Veterinární péče vede i k ochraně lidí

Základní péče je zásadní i pro zvířecí kamarády lidí bez domova

Od roku 2014 se preventivní vakcinaci a podávání přípravků proti vnitřním a vnějším parazitům psům a kočkám lidí bez domova věnují v rámci projektu „Zdravá zvířata – zdraví lidé“ organizace Psí život a Veterináři bez hranic. Tyto aktivity probíhají celoročně a vyvrcholí vždy 28. 9. ve Světový den boje proti vzteklině. V tento den každý rok očkují a zbavují zvířata parazitů hromadně v různých městech ČR.

Cíle projektu jsou:

  • ochrana široké veřejnosti před reálným rizikem nákazy nemocemi a parazity, které jsou přenosné ze zvířat na člověka (tzv. zoonózy),
  • vytvořit okolo „rizikových“ komunit bezpečnou bariéru naočkovaných a zdravých zvířat tak, aby se předcházelo případnému přenosu nemocí ze zvířat na člověka a jejich šíření do okolí.
Základní péče je zásadní i pro zvířecí kamarády lidí bez domova

Konkrétní aktivity projektu jsou následující:

  • práce v terénu – vyhledávání zvířat, která by mohla být riziková pro šíření nemocí a parazitů do okolí,
  • preventivní vakcinace zvířat a podávání přípravků proti vnitřním a vnějším parazitům,
  • léčení již nemocných a infekčních zvířat, odstraňování parazitů z již napadených zvířat a lidí, i z jejich příbytků,
  • redukce počtu zvířat kolem rizikových komunit a tím i snižování rizika nákazy (kastrace zvířat),
  • osvěta mezi cílovou skupinou majitelů zvířat, 
  • spolupráce s organizacemi, které se zabývají jak pomocí zvířatům, tak lidem bez domova a uživatelům návykových látek, spolupráce se státními orgány a úřady.
Základní péče je zásadní i pro zvířecí kamarády lidí bez domova

Veterinární prohlídka odhalí například rány způsobené kousnutím, záněty v uších, psincový kašel, nádory na mléčných žlázách či varlatech nebo podezření na zánět dělohy. Organizace zapojené v projektu pejsky čipují, někdy se s jejich majiteli dohodnou na kastraci. Rozdávají majitelům také krmení, vodítka, obojky, náhubky a další chovatelské potřeby.

Nezbývá než poděkovat za tuto úctyhodnou práci.

 

Simona Šimíčková

Foto: archiv Centra sociálních služeb Praha

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->