Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z poradny ČMKU – 19. díl

Znovu jsme zavítali na stránky Českomoravské kynologické unie a otevřeli si tamní poradnu, ve které trpělivě a především fundovaně odpovídá Bc. Vladimíra Tichá. Věděli byste třeba co dělat v případě, když vám chovatelský klub jako nečlenovi nechce umožnit bonitaci nebo jak je to s minimálním věkem u krytí zahraničním plemeníkem? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v našem článku…


Z poradny ČMKU – 19. díl

Dotazy kolem chovu, výstav i výcviku psů patří asi mezi ty nejfrekventovanější a stále a stále přibývají a asi tomu ani jinak nebude. I my vám v tomto směru rádi nabídneme osvětu a vybíráme pro vás opět pár z našeho pohledu zajímavých témat. Nakonec informací není nikdy dost.

Minimální věk pro krytí

Z poradny ČMKU – 19. díl

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s minimálním věkem pro krytí v případě zahraničního krytí. ČMKU říká, že minimální věk je čtrnáct měsíců. Pes je řádně uchovněný v zahraničí podle pravidel své země, která je členem FCI a řídí se podle pravidel FCI – tedy jedince je možné do chovu zařadit od dvanácti měsíců věku. Momentálně má pes třináct měsíců. Chci jej použít na již sedmiletou fenu. Oba dva jedinci nesou vzácný gen. Toto krytí bych chtěla udělat kvůli zdraví. Je to možné?

Dobrý den, pokud není minimální věk upraven předpisy klubu, platí znění vyhlášky a ta je platná na území ČR. V jiných státech se řídí minimální věk jejich předpisy. Pokud by ale došlo ke krytí na našem území a pes nesplňoval věk, jednalo by se o porušení řádu a stejně tak by se jednalo o porušení řádu, pokud by se v zahraničí kryla naše fena nesplňující podmínky.

Bc. Vladimíra Tichá

Jak získat přílohu k PP 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, kde je možné získat další „posudkové papíry“ pro zápis výsledků z výstav, jelikož ty původní už mám zcela zaplněné. Můžete mi, prosím, poradit, jak v takovém případě postupovat? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.


Dobrý den, přílohu k PP vystaví pracoviště plemenné knihy, které PP vydalo nebo importovaného jedince zapsalo do naší plemenné knihy. Žádost je možné poslat elektronicky, doložit je třeba oboustrannou kopii PP a žádat může pouze majitel psa nebo fenky.

Bc. Vladimíra Tichá

Nejsem členem klubu a potřebuji zbonitovat

Z poradny ČMKU – 19. díl

Dobrý den, nejsem členem klubu (nepřijímají nové členy) a potřebuji zbonitovat fenku, ale v klubu tvrdí, že mají plnou kapacitu pro dané plemeno (pro další plemena kapacitu mají). Jak mám tedy postupovat? Další bonitace je na podzim – předpokládám, že kapacita bude pro nečleny opět „plná". Další klub pro dané plemeno není. Děkuji mnohokrát za odpověď. Hezký den.

Dobrý den, klub je povinen umožnit chov i nečlenům. Výjimku tvoří případy, kdy nečlen nedodržuje kynologické předpisy. Pokud by Vám klub nechtěl umožnit chov včetně splnění podmínek pro zařazení do chovu, obraťte se na DR ČMKU.

Bc. Vladimíra Tichá

Změny v chovatelské stanici 

Dobrý den, potřebuji změnit, nebo přidat plemeno, které chovám a opravit adresu své chovatelské stanice. Prosím proto o radu, jak na to. Děkuji.

Dobrý den, změnu adresy nahlaste na ČMKU a přiložte kopii občanského průkazu, na kterém je správná adresa. To, že chováte nové plemeno, nemusíte nikam hlásit. Jen nezapomeňte, že každé plemeno v CHS vede vlastní abecední řadu a že se jména štěňat nesmí opakovat.

Bc. Vladimíra Tichá

Uchovněný pes je kříženec  

Z poradny ČMKU – 19. díl

Mám v ruce oficiální vyjádření jistého zahraničního klubu, že dotyčný plemeník je kříženec a jeho potomci jsou v zemi, kde je držený, pro chov zablokovaní. A on sám též. U nás se na jeho potomcích chová. Jaké oficiální kroky můžu podniknout na ČMKU, aby se potomci tohoto křížence mohli zablokovat i v ČR? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, informaci o tom, že pes je kříženec a má ve své zemi omezení, by měla ČMKU podat země, ve které je pes zapsán do plemenné knihy nebo ze které pochází a která přijala v jeho případě omezení.

Bc. Vladimíra Tichá

Členství v zahraničním klubu

Z poradny ČMKU – 19. díl

Dobrý den, je, prosím, možné se v ČR účastnit zkoušek z výkonu a závodů, když je účastník členem pouze chovatelského klubu v zahraničí? Tedy jednoduše: jsem Čech, ale chovám pod klubem v zahraničí. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud máte registrovaný název CHS a trvalé bydliště v ČR, nemůžete podle předpisů FCI zapisovat vrhy v zahraničí. Pokud žijete trvale v zahraničí, je situace jiná. Pokud se týká zkoušek a soutěží, záleží na tom, o jaký druh výcviku se týká. Např. u loveckých plemen je povolena účast bez ohledu na členství v české či jiné organizaci, požadován je PP vydaný plemennou knihou uznávanou FCI a v případě českých majitelů musí být pes zapsán v naší plemenné knize. Trochu přísnější to je u pracovních zkoušek, kde Národní zkušební řád říká, že se zúčastnit mohou: a) občané ČR – členové organizací a svazů začleněných do ČMKU, b) občané jiných států – členové zahraničních organizací, začleněných do FCI. Členství je nutno prokázat před zahájením akce platným členským průkazem. V případě závodů a soutěží je rozumné si vše předem ověřit u pořádající organizace.

Bc. Vladimíra Tichá

Může se štěně jmenovat po matce? 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lze dát v jednom vrhu konkrétně od písmene „C“, jméno po matce (je z jiné CHS) a rozlišit to přidáním dalšího písmene za jméno, bylo by to Ciara A a Ciara B a po té název naší CHS. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, jména štěňat se nesmí opakovat v jedné CHS. Pokud je matka z jiné CHS, klidně můžete jméno po ní dát a nemusíte je nijak odlišovat.

Bc. Vladimíra Tichá

Změna majitele v PP 

Z poradny ČMKU – 19. díl

Dobrý den, jakým způsobem se značí změna majitele v PP, abyste v případě zápisu více majitelů rozeznali, zda se jedná o nového majitele, nebo o spolumajitelství?

Dobrý den, podle předpisů FCI by základní majitel měl být uveden jako první. To se ale v praxi těžko dodržuje. Důležité je, že v případě, kdy má pes více spolumajitelů, musí být plemenné knize a chovatelskému klubu doložena smlouva/dohoda o podpisovém právu, ze které vyplývá, kdo může psa nebo fenku hlásit na výstavy a zkoušky, kdo v případě chovného psa potvrzuje krycí listy a na koho se v případě zapisují vrhy. Stejnou smlouvu mohou vyžadovat i pořadatelé výstav.

Bc. Vladimíra Tichá

 

Michaela Weidnerová

Ilustrační foto: archiv ČMKU, Pixabay

Zdroj: www.cmku.cz

Redakčně upraveny drobné gramatické chyby a stylistika.

Kam dál ...



-->