Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Opravdu zajímavý a ne zcela obvyklý dotaz nám poslala jedna naše čtenářka, a to včetně ilustračních fotografií. Jste také zvědaví, co na to odpověděla naše paní doktorka? Tak neváhejte a čtěte!
Dotaz: Ráda bych vám položila poněkud netradiční dotaz. Můj pes v nedávné době absolvoval kastraci. Vždy jsem se však domnívala, že po tomto zákroku mu „pytlík s kulkami“ jaksi zmizí nebo bude jen nepatrných rozměrů. Výsledek mne ale poněkud mate. Dovoluji si pro ilustraci přiložit dvě fotografie – na té první je můj pes a druhou mi zaslala majitelka jiného jedince jako reakci v diskuzi na internetu. Mohla bych tedy poprosit o vysvětlení?
Odpověď:
Dobrý den,
pro kastraci psa máme dvě různé chirurgické metody, které se běžně používají.
Preskrotální kastrace je zákrok, kdy je veden pouze jeden řez před šourkem (v oblasti mezi penisem a „pytlíkem“) a postupně jsou obě varlata vybavena a odstraněna touto rankou. Jedná se o málo invazivní, málo bolestivý a velmi bezpečný postup, při kterém dochází k minimálnímu krvácní z operační rány a rychlému hojení. Tento postup volíme, pokud varlata ani kůže šourku není narušena např. zraněním nebo nádorem. Po operaci tedy zůstává šourek na místě. Kůže šourku se postupně stáhne a šourek se zmenší nebo úplně zmizí, ale trvá to několik měsíců. To bude pravděpodobně případ vašeho pejska.
Skrotální kastrace s resekcí šourku je naopak zákrok, při kterém jsou odstraněna varlata i se šourkem, takže pejsek vůbec nemá „pytlík“ hned po operaci. Tento postup volíme, pokud je nezdravá i tkáň šourku nebo má pes nádor varlete, který může zasahovat i šourek. Další indikací může být nutnost chirurgie v oblasti pod šourkem, například nutnost udělat uretrostomii (umělé vyústění močové trubice v oblasti šourku). Tento zákrok je většího rozsahu, více krvácí a je o něco bolestivější, proto k němu přistupujeme pouze v indikovaných případech.
Některými staršími kolegy je ještě používána metoda skrotální kastrace bez resekce šourku, kdy je dvakrát naříznuta přímo kůže šourku a každé varle je vybaveno samostatnou incizí. Pak je šourek zašit. Tato metoda není doporučována pro vyšší výskyt pooperačních komplikací (otoky, bolestivost, reakce na šicí materiál). Jsou i kolegové, kteří kastrují psy stejně jako kocoury, to znamená, že naříznou kůži šourku, odstraní varlata a nechají šourek hojit otevřený. Jedná se o postup „non lege artis“, tedy neodpovídající moderním medicínským postupům a pokud některý lékař takto kastraci provádí, měl by si majitel zvířete stěžovat na tento postup na Revizní komisi Komory veterinárních lékařů.
Foto: © Vetallia, s.r.o., Petra Stewichová, Květoslava Menciková
Posledně jste se dozvěděli něco o krevních liniích u německého ovčáka. Víte ale, jak je ...
Historie chovuUž jste se také těšili na pokračování našeho pohledu do historie plemene německý ovčák? ...
Historie chovu-->