Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Veterinární poradna – Co je to psincový kašel?

I vás straší na podzim a v zimě různá možná i nemožná infekční onemocnění vašich psů? A setkali jste se už někdy s tzv. psincovým kašlem? Co to je a jak se proti němu lze účinně bránit se dozvíte od MVDr. Lucie Veselé.


Veterinární poradna – Co je to psincový kašel?
MVDr. Lucie Veselá 11.12.2018 1814x Veterinární poradna

Dotaz: Dobrý den, chodím do kurzu poslušnosti na kynologické cvičiště. Minulý víkend se tam objevila zpráva, ve které bylo napsáno, že se v naší lokalitě vyskytl psincový kašel, a že si tedy máme hlídat své psy. Nevím přesně, co to znamená. Nikdo mi nedokázal odpovědět, co mám vlastně dělat. Jen to, když by pes začal náhodou kašlat, tak mám jít na veterinu. Můžete mi blíže specifikovat, o jakou nemoc se jedná a co to znamená pro mého psa? Předem děkuji.

vetallia Infekční laryngotracheitida psů (lidově psincový nebo kotcový kašel) je nakažlivé onemocnění horních dýchacích cest, na jehož vzniku se může podílet několik různých virů (adenovirus typu 2, virus parainfluenzy atd.) a bakterií (Bordetella bronchiseptica a další). 

Toto onemocnění se přenáší mezi psovitými šelmami přímým kontaktem nebo prostřednictvím kapének, podobně jako chřipka u lidí a nejlépe se šíří v místech s velkou koncentrací psů (hotely, cvičáky, psí tábory). Nemoc nemá nic společného s psinkou, lidový název je odvozen od toho, že dřív propukala infekce hlavně v psincích (zařízení s větší kumulací psů – např. lovecká plemena, služební psi), kde byly k šíření nejlepší podmínky.

Onemocnění není přenosné na člověka ani jiná domácí zvířata (kočky, hlodavce). Inkubační doba (od kontaktu s infekcí po propuknutí klinických příznaků) může činit tři až čtrnáct dní podle typu a virulence viru, imunokompetence jedince a velikosti infekční dávky. Onemocnět nemusí všichni psi v kolektivu. 

vetallia Průběh bývá různý, od lehkého výtoku z nozder a občasného kýchání přes kašel a vykašlávání bílé pěny, až po horečku a dočasnou ztrátu hlasu způsobenou zánětem hlasivek. U oslabených nebo starých psů může dojít k rozšíření infekce i na dolní dýchací cesty a vzniku zápalu plic.

Prevence spočívá ve vakcinaci proti komplexu psincového kašle (buď klasická injekční vakcína nebo intranasální vakcína, která se aplikuje do nosu a vyvolává lokální imunitu na sliznicích).  U jedinců se slabší imunitou se v podzimním a zimním období doporučuje podpora imunity (přípravky s obsahem betaglukanu) a vyhýbat se místům s větší kumulací psů.

vetalliawww.vetallia.cz
Foto: © Vetallia, s.r.o., Jitka Metličková

 

Chtěli byste se také MVDr. Lucie Veselé na něco zeptat? Tak neváhejte a pošlete nám svůj dotaz týkající se zdraví psů na redakce@ecanis.cz.

Budeme se těšit!

Kam dál ...