Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vánoce podle reklamy

Znáte z televize ty duchaplné reklamy naprosto na všechno? Tedy i na vánoční klid a pohodu? Často v nich významnou roli hrají i pejskové a kočičky. Představte si to ale v reálu. Je tomu opravdu tak? Podívejme se tedy na to společně a tak nějak s humorem a nadhledem…


Vánoce podle reklamy

Tedy alespoň teoreticky a v reklamách. Možná, kdyby se člověk nenápadně vytratil na zapadlou chatu v horách a tiše rozjímal, nebo ještě lépe odletěl na jinou planetu. Sám. A hlavně, pohádky si pouštět z DVD a nesledovat reklamy. Nikdy! Ono totiž ty vánoční reklamy jsou jen cílená provokace a lži. Jestli mně něco dokáže spolehlivě dostat z vánoční pohody, jsou to reklamy. No ne, vážně. Ukažte mi někoho, kdo září pohodou, usmívá se jak měsíček od rána do večera a v dokonale čistém, vyzdobeném a načančaném domě vládne klid a rodinné štěstí.

A do peřin!

Nechápu, co je tak strašně roztomilého na tom, když koule bahna (čti pes, pozn. autora) proběhne do ložnice a rochní se v peřinách. Že bych stála ve dveřích a nadšeně se usmívala, jak ten můj miláček krásně hajinká a jak si to bahno krásně utírá o saténové povlečení, tomu nevěřím ani po pěti svařácích. Reálný scénář je poněkud jiný, věřte mi. Pes vlítne do peřin, já dostanu hysterický záchvat. Kočka se přijde podívat, co se děje a vletí za psem do postele. Pes zalehne kočku, ta prchá šplhem po záclonách (samozřejmě čerstvě vypraných) na garnýž a zanechává za sebou bahenní stopu. No a já se slzami v očích přemýšlím, jestli by nebylo dobré zásoby vína trochu doplnit. Asi tak o dvě cisterny, nebo tak něco.

Mazlíčci a stromeček – roztomilé?

Hele, nebo taková ta štěňátka a koťátka, co se motají okolo stromečku. Autor reklamy asi psa nikdy neviděl. Nebo psa a stromeček pohromadě. Je úplně jedno, jestli na něm máte ozdoby až dolů, nebo metrový pahýl a pár větviček. Pes vždycky chce tu špičku, co je úplně nahoře. Mají to v genech. Nenechte se zmýlit, když si stromečku nejdříve nevšímá. Jen mapuje terén a vyčkává na správnou chvíli, kdy se otočíte zády. A pak zaútočí. V lepším případě stromeček jen shodí, v tom horším se zamotá do světelného řetězu a za příšerného ječení a kňourání protáhne stromeček celým bytem. Na ozdoby po babičce rovnou zapomeňte a zpravidla i na ten stromeček. 

Tradice velí mít vánoční kolekci!

Takové ty čokoládové postavičky a bonbóny se střapci. V televizi hezky vystavené na nízkém stolečku, okolo spokojená rodinka s dětmi, co vůbec, ale vůbec nekradou a mazlíčci, co vůbec, ale vůbec nemají rádi čokoládu. Poučeni z předchozích let je na stromeček věšíme až na poslední chvíli a do té doby jsou pečlivě ukryté. Ideálně u sousedů. Hlavně si nemyslete, že odložit kolekci na pátou polici knihovny (protože do špajzu psi trefí) je pečlivý úkryt. Ty chlupatý bestie totiž spolupracují líp, než by kohokoli napadlo. Nejspíš mají domluvený komplot i s kočkou. Nebo umí lítat, to nevím, ale dovedou si kolekci sundat i z té páté poličky.

O vánoční výzdobě ani nemluvím…

Když vidím ty adventní věnce, jmelí, girlandy, ozdobičky a voňavé svíčky, jímá mne hrůza. Adventní věnec je zbytečná práce, zvlášť ozdobený skořicí, suroviny k výrobě si můžete rovnou bez práce nasypat do misky místo potpourri. I s tím polystyrénem. Jmelí je, jak známo, jedovaté. Tedy jen ty kuličky. Takže hned po zavěšení samozřejmě začnou opadávat. Ty kuličky. Jaké množství kuliček na jednoho psa už je průšvih nevěděl ani veterinář, ale asi hodně. Svíčky jsou úplně vyhozené peníze, pokud tedy nemáte v plánu to brát jako vylepšení psího jídelníčku. Největší zlo jsou čajové svíčky, zdeformované hliníkové obaly nastraží ty hyeny do koberce, takže si je při první příležitosti vrazíte do nohy.

A samozřejmě cukroví!

Ta uklizená kuchyň při pečení, nikde ani smítko mouky, ti mazlíčci, co se vůbec nepletou pod nohy, nestrkají čumák do trouby a nedohlíží na každý pohyb. Ha ha! Jednou bych takové pečení chtěla zažít, vážně chtěla. Nebo něco dělám špatně. Že musím zkontrolovat troubu a vyndat z ní kočku, jsem se už naučila. Že nejde upéct cokoli bez psí asistence také. Letos jsem bohatší o další zkušenost. O horký plech se nikdy nespálí pes, ale vždycky já. Příští rok budu chytřejší.

Vlastně těm z reklam nezávidím.

Ten klid a pohoda by asi nebylo nic pro mne. Protože všechny tyhle nereklamní věci dělají Vánoce Vánocemi, i když to tak na první pohled vůbec nemusí vypadat. Vlastně jsem ve výhodě. Vánoční úklid je naprosto zbytečný. Výzdoba vlastně také. A tak radši všechny svoje chlupatý příšery podrbu a vyrazíme na dlouhou procházku. Venku je to totiž přece jen tak nějak bezpečnější. Občas.

Ilustrační foto: Nikola Kolářová

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...