Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů

Také jste v minulém týdnu v médiích zaznamenali kauzu další množírny psů na Olomoucku, kterou se díky systematické práci několika obětavých lidí podařilo konečně odhalit a zabránit tak dvěma aktérkám v dalším „podnikání“ tohoto typu? My vám nyní přinášíme podrobné informace včetně odkazu na reportáž v České televizi a video z „místa činu“!


Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů
Tiskové oddělení České televize 22.5.2024 7146x Na ostří nože

Policejní zásah, při němž bylo zachráněno devadesát pět psů, kteří žili v trýznivých podmínkách, byl iniciovaný investigativní prací tvůrců nového dokumentárního filmu ČT Továrna na psí prachy. Dokument začal vznikat počátkem roku 2023 v režii Kateřiny Hrochové a tvůrčí producentské skupině Aleny Müllerové.

Reportáž ČT v Událostech:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000100512/cast/1044500/

Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů

Jeho cílem bylo zjistit a popsat, jakým způsobem spolupracují množírny psů s jejich překupníky. Přesně to se tvůrcům pořadu podařilo odhalit, a aby nebylo narušeno vyšetřování policie, rozhodli se vysílání odložit. Dokument se na obrazovkách ČT objeví v podzimním schématu tohoto roku.

Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů

Dokumentaristům ČT se podařilo zachytit celý investigativní postup, který započal analýzou podezřelého inzerátu v kanceláři na Kavčích horách. S kamerami se následně vydali až na práh domu, v němž nakonec policie odhalila přes devadesát zubožených psů. „Odkrýt množírnu se nám povedlo díky obrovskému nasazení analytičky Karolíny Šoupalové a novináře Jaroslava Hrocha. Společně jsme také odhalili slabá místa systému umožňující množírnám generovat miliony korun ročně. V určité fázi natáčení jsme oslovili Roberta a Terezu Plickovy ze spolku Hlas zvířat a společně s nimi připravili trestní oznámení. Poté případ převzala policie,“ líčí režisérka Kateřina Hrochová.

„Zvenčí se jednalo o nenápadné budovy, uvnitř bylo peklo. Potvrdilo se, že princip překupnictví množitelům pomáhá lépe zametat stopy a mást úřady. Přelstili systém, ale my přelstili je, alespoň v této kauze…“

Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů

„Na základě trestního oznámení podaného neziskovou organizací na ochranu zvířat se kriminalisté začali zabývat podezřením z protiprávního jednání. Další základní informace pak policisté získali i od štábu natáčejícího dokument o týrání zvířat. V neděli 7. dubna kriminalisté provedli realizaci, při které zadrželi dvě podezřelé ženy. V domě v Olomouckém kraji, kde probíhalo množení psů, našli a následně za asistence státní veterinární správy odebrali celkem třiadevadesát psů, další dva odebrali v Praze.

Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů

Zvířata byla chována v několika místnostech rodinného domu, ve zcela nevhodných podmínkách. Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu týrání zvířat, chov zvířat v nevhodných podmínkách a neoprávněné podnikání,“ uvedla mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Eva Kropáčová.

„Zvenčí se jednalo o nenápadné budovy, uvnitř bylo peklo. Potvrdilo se, že princip překupnictví množitelům pomáhá lépe zametat stopy a mást úřady. Přelstili systém, ale my přelstili je, alespoň v této kauze,“ popisuje dramaturgyně dokumentu Továrna na psí prachy Kateřina Krobová.

A takto to vypadalo na místě:

Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů

V případě týraných zvířat se angažovala i nezisková organizace, spolek Hlas zvířat. „Spolupráce s Českou televizí spočívala jak v podání komplexního trestního oznámení, tak ve společné analýze množírenského byznysu. Tento případ ukazuje, že při správném postupu medií a policie je poměrně velká šance dosáhnout spravedlnosti. Velmi si spolupráce ceníme a rádi jsme přispěli svými mnohaletými zkušenostmi,“ doplňuje advokát Robert Plicka, jeden ze zakladatelů spolku Hlas zvířat.

Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů

„Dokument má ambice přispět k dlouhodobější změně. Velký smysl má například apelovat na lidi, aby byli při nákupu zvířat přes internet obezřetní. Je důležité zjistit, kdo zvířata prodává, a být proaktivní a kritický v analýze inzerátů, což platí i pro provozovatele inzertních portálů. Velmi problematické je i to, že je zvířata možné nabízet anonymně,“ upozorňuje Kateřina Krobová a dodává: „Dokument jsme původně měli odvysílat již letos na jaře, abychom však neohrozili policejní vyšetřování, odložili jsme jeho premiéru na podzim 2024.“

reportéři: Karolína Šoupalová, Jaroslav Hroch // námět: Karolína Šoupalová, Kateřina Krobová // scénář: Jaroslav Hroch // režie: Kateřina Hrochová // výkonná producentka: Barbora Svobodová // kreativní producentka: Alena Müllerová // dramaturgie: Kateřina Krobová

Tiskové oddělení České televize

Foto: z archivu reportérů

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->