Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

To je kaňour, paninko! Tak čemu se divíte?

Rádoby vtipná videa, kdy pejsek či fenka předvádí kopulační pohyby na lidské končetině, polštáři nebo plyšovém zvířeti, hýbou internetem. Opravdu jde jen o „přetlak”, pohlavní pud nebo dominanci, jak toto chování prezentují jejich majitelé? Co se nám tím může náš pes snažit říci? A je lepší ho „nechat si užít” nebo takové projevy raději korigovat?


To je kaňour, paninko! Tak čemu se divíte?
Kateřina Smětáková 9.2.2024 997x Jak na to?

A jsme opět na písečku parkové univerzity. Nakrývání. Stalo se alfou a omegou nejen internetových ale i, díky vzniku bezpočtu psích hřišť, reálných konverzací. Mnozí páníčci, zejména muži, si takové chování vysvětlují extrémní potencí svého parťáka, popřípadě dominancí. Chlubílci dávají k dobru historky, jak ten jejich Brok „jede” prakticky nonstop, ať už je to na končetině člena rodiny, návštěvy, nebo má za tímto účelem plyšového medvěda. Ti, které toto chování obtěžuje a nepřijde jim ani trochu vtipné, zase sázejí na kastraci. Ovšem nakrývání není pouze doménou psích kluků…

Hormony

To je kaňour, paninko! Tak čemu se divíte?

Jsou chvíle, kdy je sexuální chování v životě psa či fenky samozřejmě normální nebo dokonce žádoucí. Stejně jako u jiných živočišných druhů se pojí k období dospívání a páření. Obecně můžeme říci, že příležitostná snaha o krytí je v období dospívání normální. Taktéž pokud se v blízkém okolí nebo přímo v jedné domácnosti nachází hárající fenka. Nejen u psích samců, ale i u fen. Pokud však překročí únosnou míru a váš hafan je jako posedlý, konzultujte jeho stav i s veterinářem. V některých případech se může jednat o hormonální nerovnováhu.

Kopulační pohyby jsou ve psím světě také důležitým komunikačním prostředkem!

Komunikace

To je kaňour, paninko! Tak čemu se divíte?

Kopulační pohyby jsou ve psím světě také důležitým komunikačním prostředkem. Většina z nich by se dala označit za veskrze pozitivní zprávy. Co se nám, nebo ostatním psům, tedy může pejsek takovým chováním snažit sdělit?

 

Rozjívenost – divoká hra mezi pejsky je v plném proudu a najednou – hopla. A je vcelku jedno, jestli je to pár nebo jedinci stejného pohlaví. V přebytku emocí z divoké hry se to prostě občas stane. Naskakování se může projevit v tomto případě hlavně u štěňat nebo mladých psů, kteří prostě „něco” dělají, ale vlastně neví co.

Prosba o ochranu – pejsek se může dostat do situace, ve které je mu nepříjemně. Mnohdy je to důsledkem diskomfortu, který trvá déle, například velká únava. Pro psa to může být jedna z možností, jak na tuto situaci upozornit.

Obdiv – pes, na kterého váš naskakuje, je v jeho očích hoden obdivu. Ovládá nějakou dovednost, kterou váš pes neumí – zdolal překážku, aportuje, vyřešil hlavolam. V lidském světě byste kolegovi složili kompliment, pochválili ho, poplácali po rameni…

To je kaňour, paninko! Tak čemu se divíte?

Jinak to neumí – u psů pocházejících například ze špatných podmínek může být nakrývání jediným způsobem komunikace, který znají.

Upouští páru – potřeba projevit emoce, vypustit nadbytek energie nasbírané třeba po dobrém krmení (většinou po mase). V negativním smyslu slova to může být i ochranné chování při velkém tlaku, frustraci. Tím se vracíme k bodu „Prosba o ochranu“.

Šikana – toto by se dalo nazvat oním dominantním naskakováním. Může se jednat o snahu vyvolat konflikt, nebo jak se říká, „honit si triko” na slabším, mladším, nebo novém členu skupiny.

Málokterý cizí pes má pro neustálé naskakování pochopení, a většina se dříve nebo později důrazně ohradí.

Možné důsledky

To je kaňour, paninko! Tak čemu se divíte?

Snaha nakrývat může být pro samotného páníčka značně obtěžující. Kvůli takovému chování je velmi pravděpodobné, že se počet vašich návštěv smrskne na minimum. Nejspíše nebudete příliš oblíbení ani v komunitě pejskařů ve svém oblíbeném psím parku, a počet pozvání na společné venčení se značně omezí. Váš nakrývač dost možná nezapadne mezi ostatní psy, a jen těžko bude hledat parťáka ke společné hře. Málokterý pes má pro neustálé naskakování pochopení, a většina se dříve nebo později důrazně ohradí. Pakliže se váš pes realizuje především doma na plyšovém zvířeti nebo polštáři, mohou z toho plynout zdravotní rizika jak po stránce fyzické, tak i duševní. U samců mohou vznikat v důsledku dlouhodobého tření odřeniny a následné výtoky nebo záněty předkožkového vaku. Ojedinělé nejsou ani následné problémy s prostatou. Psi i feny si na naskakování mohou vytvořit závislost. V podstatě vzniká obsese, jako je třeba olizování tlapek, točení se za ocasem atd.

Pomůže kastrace?

To je kaňour, paninko! Tak čemu se divíte?

Na to není jednoznačná odpověď. Pokud je problém „pouze” hormonální, je kastrace jednou z možností, jak jej vyřešit. Pravděpodobně může ulehčit práci se psem i v případě, že naskakování dospělo až do fáze obsesivního chování. To však vždy konzultujte s veterinárním lékařem.

Pomozte svému psu naučit se komunikovat vhodnějším způsobem, pokud naskakování začíná být obtěžující!

Jak z toho ven?

To je kaňour, paninko! Tak čemu se divíte?

Staňte se mediátorem. Pomozte svému psu naučit se komunikovat vhodnějším způsobem, pokud naskakování začíná být obtěžující. Správné chování podpořte vhodným výcvikem a především výchovou. Odveďte pozornost od nevhodné aktivity  povelem, který pejsek bezpečně zná, a nabídněte mu tak možnost „správného” chování. Odpoutat ho od snahy nakrývat jej můžete i oblíbenou hračkou nebo pamlskem. V tom vám a vašemu pejskovi může být nápomocen zkušený trenér nebo výcvikář.

 

Kateřina Smětáková

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->