- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Zdraví»První pomoc u psů»Štěstí přeje připraveným!
Štěstí přeje připraveným!
Nikdo z nás se určitě nechce dostat do situace, aby jeho pes musel třeba bojovat o život. Na internetu vidíme dnes a denně momenty, při kterých nám doslova „tuhne“ krev v žilách. Také si někdy kladete otázku, jak byste ve vypjatém okamžiku reagovali vy? Inu věřte, že nejste sami. A právě z tohoto důvodu pro vás chystáme nový seriál, který se bude věnovat první pomoci. Nejprve se však seznámíme s autorkou tohoto velmi zajímavého projektu.
Možná také patříte k lidem, kteří na internetu viděli záchranu německého boxera pomocí resuscitace. I vám stékaly slzy po tváři a doslova jste se modlili za toho psa? Tenkrát to mělo šťastný konec, ale přiznejme si na rovinu. Opravdu bychom věděli, jak se v danou chvíli zachovat? A právě proto se v našem magazínu budeme tímto tématem podrobně zabývat. Tak neváhejte a přečtěte si úvodní rozhovor s autorkou našeho nového seriálu o první pomoci Bc. Kateřinou Šponarovou.
Katko, vy jste rozjela velmi zajímavý projekt – takovou spíše osvětu týkající se první pomoci u psů. Proč zrovna toto téma?
Celý život se pohybuji okolo psů, moje práce se kolem nich točí a samozřejmě se potkávám i s jejich majiteli. Na klinice, kde jsem dříve pracovala, jsem od nich mnohdy slyšela větu: „Vůbec jsme nevěděli, jak mu máme pomoct, tak jsme ho čapli a prostě přijeli sem.“ Přitom stačilo „málo“ a mohli ho dovézt živého nebo alespoň ve stabilizovaném stavu. Tak se vlastně zrodila myšlenka seminářů tohoto typu, ale k realizaci projektu vedla ještě dlouhá cesta.
Představte nám, prosím, projekt jako takový včetně vašich lektorů.
Seminář je jednodenní a má dvě části. První vede má kolegyně MVDr. Martina Frühauf Kolářová, která má bohaté zkušenosti v oblasti veterinární medicíny a na projektu mi hodně pomáhá. Má na starosti teoretickou část semináře, kde se účastníci dozvědí, kdy a jak psovi poskytovat první pomoc. Probírají se různé akutní stavy, které mohou nastat. Když krátce nastíním, tak se jedná např. o různá poranění na těle, popáleniny, omrzliny, úrazy, zlomeniny, tonutí psa, hodně obsáhlé otravy u psů, alergické reakce apod., a hlavně jak tyto situace rozpoznat, jak na ně reagovat a jak poskytnout první pomoc. No, a pak jsem tu já, bývalá veterinární sestra, která přesedlala na veterinární fyzioterapii. K poskytnutí první pomoci u lidí či u psů jsem se dostala několikrát, ať už při své práci veterinární sestry (musím říci, že práce na non stop klinice v Praze mi dala profesně hodně) anebo jako členka –psovodka České hasičské jednoty Příbram (ČHJ Příbram) a Záchranné brigády kynologů Pardubice. Pravidelně jezdím se svojí fenkou Annie na zásahy, na které mě povolává IZS nebo již zmíněná ČHJ Příbram, tam je znalost první pomoci nezbytná, ať už humánní nebo veterinární. Umět poskytnout první pomoc psovi, který se např. při plošném vyhledávání nabodne na kus drátu, případně klacek nebo se zřítí ze skály, je důležité. Při semináři mám na starosti část praktickou, kde si ukazujeme, jak pracovat s obvazovým materiálem, naučíme se základní obvazové techniky různých částí těla. Demonstrujeme si přímo na psech, jak zjistit aktuální stav zvířete, abychom dokázali vyhodnotit danou situaci a podle toho postupovat dále, předvedeme si i resuscitaci u psů. V neposlední řadě se starám o celkový chod semináře, propagaci a komunikaci s účastníky.
Pracoval na projektu ještě někdo další?
Ráda bych také zmínila našeho grafika-fotografa Štěpána Stránského (FLUKE ateliér), ač není lektorem na semináři, můžete ho tam potkat. Dělá nám profesionální fotografie, které pak mohou lidem sloužit jako krásná vzpomínka na naši akci. A vzhledem k tomu, že je na skoro každém semináři, tak věřím, že z něho brzy toho lektora uděláme. Neměla bych také zapomenout na naši modelku Annie. Při seminářích je velmi trpělivá i přes to, že na ni ukazujeme také „nepříjemné” věci, jako je např. měření teploty.
Zajímá mě, jak dlouho jste seminář na toto téma připravovala a kde jste brala inspiraci?
No, myšlenka se zrodila někdy před pěti lety a příprava samotného semináře zabrala dva měsíce psaním skript, týden focením a post-produkcí obrazové příručky (tady musím hodně pochválit grafika- fotografa, již zmíněného Štěpána, který nám v podstatě dělal celý vizuál semináře), pak první objednávka a nákup potřebného materiálu a seminář se mohl uskutečnit. Takže když to shrnu, tak pět let odhodlávání se a cca tři měsíce samotné přípravy. Inspirace chodila tak nějak sama za námi. Je pravdou, že hodně pomohl grafik, který je zároveň ilustrátorem, takže chodil hodně s nápady i sám a tak nějak jsme to dávali postupně dohromady.
Pro koho jsou tyto vzdělávací semináře určeny?
Semináře děláme pro všechny majitele hafanů různých ras, ale nejen pro ně. Nabízíme je i do veterinárních středních škol. Při práci sestry jsem se setkala se studenty– praktikanty, kteří v podstatě neuměli vůbec nic. Školy se totiž spoléhají na to, že je vše naučíme v praxi, ale to jde mnohdy za plného provozu jen velmi těžko, zvláště v akutních případech. Takže proto jsme se rozhodli jít i touto cestou. Semináře nabízíme i kynologickým organizacím – výcvikovým školám a školkám, ZKO apod.
Dle fotografií jsem viděla, že tato školení zájemci navštěvují i se psy. Jsou nějaké speciální požadavky na zvíře? Mám na mysli třeba skutečnost, aby se tam neobjevil nějaký raubíř.
Jediné omezení máme u háravých fen a fen ve vysoké březosti. Není vhodné s sebou brát agresivní psy. Ale ani tito páníčci nemusí zoufat, na seminář lze dorazit i bez psa. Při praktické části se pracuje ve dvojicích, takže určitě nebude ochuzen a nějakého pesana si obváže –bez toho se od nás nakonec ani neodchází.
Prozradíte nám nějaký nejbližší termín, na který by se už teď mohli lidé přihlásit?
Momentálně máme vypsané čtyři semináře – 6. května v Turnově v DOG Guru, dále 8. května ve Velké Dobré ve spolupráci se Staff-Spirit, 12. května v Praze ve spolupráci s Physio DOG Academy a 23. června také v Praze místo bude teprve upřesněno. Přihlašování probíhá přes Facebook nebo přes e-mail katka@prvnipomocpsa.cz, kde zájemci najdou odkaz na přihlašovací formulář. Bohužel zatím máme webové stránky ve výstavbě, ale do měsíce by měl být spuštěný i přihlašovací formulář na našem webu.
Můj bratr je dobrovolný hasič, nedávno mi psal, že byli v noci na výjezdu a z domku vytáhli pejska, který se nadýchal zplodin. Nedokázali jej zachránit. Rád by se dozvěděl, jak by měl příště v podobném případě nejlépe postupovat?
V tomto případě hodně záleží na tom, jak dlouho byl pes vystaven kouři. Jediné, jak na místě můžeme pomoci, je zajistit přísun čerstvého vzduchu, tepelný komfort a v případě potřeby zahájit resuscitaci. Bohužel ne vždy se záchrana podaří.
Děláte tedy i semináře pro takové složky jakou jsou dobrovolní hasiči?
Oslovit hasičské sbory mě napadlo– možná dobrý tip, jak pomoci zachránit i pár dalších psích životů.
Naši čtenáři se již jistě těší na váš nový seriál právě na téma první pomoci. Zkuste je ještě trochu nalákat…
Seriál budeme s Martinou psát tematický k danému ročnímu období, takže těšit se můžete např. na článek o přehřátí organismu psa, jeho vliv na orgány, otravy různého původu, omrzliny, zlomeniny apod. K článku vždy připojímeinformace, jak daný stav nejlépe rozeznat a jak v takovém případě poskytnout první pomoc.
Katko, já vám děkuji za zajímavý rozhovor a našlo by se něco, co byste majitelům psů chtěla vzkázat?
Snad jen, že štěstí přeje připraveným! Nikomu bych nepřála dostat se do situací, kdy o životě rozhodují minuty, či vteřiny. V těchto chvílích člověk musí jednat s jasnou hlavou a co je nejdůležitější – nikdy neohrožovat sebe! (na to se dost často zapomíná).
Foto: Štěpán Stránský
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...První pomoc aneb Jak účinně zasáhnout při přehřátí organismu 1. díl
Teplé dny jsou tady a jako každoročně řešíme opět to samé – zachraňování psů ...
První pomoc u psů
Článek zařazený v seriálu: První pomoc u psů (11 článků)
Celkem 2 články na téma: Kateřina ŠponarováNa poslední článek
První pomoc aneb Jak účinně zasáhnout při přehřátí organismu 1. díldalší článek
První pomoc aneb Jak účinně zasáhnout při přehřátí organismu 1. díl
▲ - Vybavení