Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Věděli jste, že například loni bylo vyšetřeno celkem 3207 zvířat na vzteklinu? Nebo že bylo provedeno 131 kontrol v útulcích nebo třeba, že jsme se dočkali přesné definice slova množírna, a že byly zvýšeny tresty za týrání zvířat? Pokud vás tato témata zajímají, pak je tento článek právě pro vás!
Letošní rok pro nás bohužel nezačal zrovna moc dobře, a kdo ví, co nás ještě čeká a nemine. Nicméně tento týden spatřila světlo světa tisková zpráva Státní veterinární správy za loňský rok a my jsme z ní vyňali to, co se týká především nás pejskařů a co si zajisté rádi přečtete…
Jak všichni víme, vzteklina je virovým onemocněním teplokrevných živočichů, a nevyhýbá se ani nám lidem. Napadá nervový systém a končí vždy smrtí. Poslední případ vztekliny v ČR byl zaznamenán u lišky v dubnu roku 2002. Následně v roce 2004 získala Česká republika statut země vztekliny prosté. Riziko zavlečení nákazy na naše území však stále existuje, zejména vzhledem k nákazové situaci v Polsku, proto stále pokračuje monitoring zahrnující vyšetření čtyř lišek nebo psíků mývalovitých na 100 km. Za rok 2019 bylo laboratorně vyšetřeno celkem 3207 zvířat, z toho 2964 lišek, a všechna vyšetření byla negativní. Nadále platí povinnost vakcinovat psy starší tří měsíců a pro chovatele pak povinnost předvést zvíře, které poranilo člověka, ke klinickému vyšetření veterinárním lékařem, a to první a pátý den po poranění. Za rok 2019 bylo klinicky vyšetřeno veterinárním lékařem celkem 2560 zvířat, která poranila člověka. Ve všech případech bylo onemocnění vzteklinou vyloučeno.
Dozor nad dodržováním požadavků welfare v útulcích a záchranných stanicích byl uskutečněn prostřednictvím 159 kontrol, z toho 131 kontrol bylo provedeno v útulcích a 28 kontrol v záchranných stanicích pro handicapovaná zvířata. Závady byly zjištěny celkem v devíti útulcích. Povinná registrace útulků umožnila sestavit souhrnnou databázi zařízení pečujících o toulavá a opuštěná zvířata v ČR. V současné době je registrováno 295 útulků. SVS v rámci transparentnosti zveřejňuje protokoly z kontrol těchto zařízení na svých webových stránkách. Plánovaně se kontroluje třetina útulků, další kontroly vycházely z analýzy rizika a podaných podnětů.
Od 1. listopadu 2017 vstoupila v účinnost novela zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), která mimo jiné zavedla povinné hlášení pro chovatele, kteří chovají pět a více fen. Co se této povinnosti týče, SVS ke konci roku 2019 evidovala 1 147 těchto oznámení. Nesplnění této oznamovací povinnosti KVS v loňském roce sankcionovala ve dvaceti devíti případech. V roce 2019 se připravovala další novela veterinárního zákona, která upravuje změny např. v oznamovací povinnosti chovatelů fen starších dvanácti měsíců. Nově by měly být povinně evidované SVS všechny chovy se třemi a více fenami.
V průběhu roku 2019 SVS průběžně upozorňovala na novou povinnost nezaměnitelného označení psů, které platí od 1. 1. 2020 na základě novely veterinárního zákona schválené již v roce 2017. Od tohoto data je povinné očkování psa proti vzteklině platné pouze v případě, že je pes označený mikročipem. Štěňata musí být označena mikročipem do tří měsíců věku, nejpozději však před přechodem k novému majiteli. Mikročipem nemusí být označeni psi s jasně čitelným tetováním provedeným před 3. 7. 2011. Dále novela veterinárního zákona zavádí centrální evidenci označených psů vedenou státem, jejíž zřízení je stanoveno k 1. 1. 2022.
Návrh novely zákona na ochranu zvířat proti týrání přináší dále také nově definici množírny psů nebo koček. Porušení zákazu chovat nebo rozmnožovat psy nebo kočky v množírně bude nově posuzováno jako týrání zvířat. Chovatelé psů budou muset také předávat novému chovateli tzv. kopii evidenčního listu vrhu štěňat s uvedením řady důležitých informativních údajů. MZe prováděcím právním předpisem stanoví požadavky na velikosti prostor při rozmnožování psů a koček, na provádění inseminace i na nejnižší a nejvyšší věk psů a koček při jejich rozmnožování. Novela zákona také ukládá provozovatelům útulků pro toulavá a opuštěná zvířata povinnost provozovat internetové stránky útulku a zveřejňovat na nich aktuální seznam všech zvířat v útulku s jejich fotografií a číslem čipu nebo tetování, pokud je zvíře označeno. V úpravách novely se bude pokračovat i v roce 2020.
Celou výroční zprávu Státní veterinární správy ČR si můžete přečíst na stránkách SVS CR (https://www.svscr.cz/vyrocni-zprava-statni-veterinarni-spravy-za-rok-2019-2/).
Foto: Nikola Kolářová
Napadlo vás někdy, že není chovatel jako chovatel? A kdo se vůbec může chovatelem stát? A je ...
Chov psůNa ostří nožePomozte nám zachránit vzpomínky na začátky českého strakatého psa! Sháníme dobové ...
Chov psů-->