Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Sezóna medvědího česneku začíná!

Ještě jste neslyšeli o česneku zvaném „medvědí?“ Ale zato jste určitě už slyšeli, že česnek je pro psy jedovatý, že? Sezóna medvědího česneku právě začíná a my vám ho naservírujeme rovnou do misek!


Sezóna medvědího česneku začíná!

Je to pravda, česnek může být pro psy (a pro kočky ještě víc!) toxický. Ale jak už to tak na světě bývá, vždy je třeba si položit kdy, za jakých podmínek, a jaký vlastně česnek. Do našich misek (a do těch barfovacích zvlášť) patří česnek zvaný medvědí (Allium ursinum ) už od nepaměti. A do našich talířů samozřejmě také! V dnešním bylinkovém zastavení se podíváme na jeho blahodárné účinky a jsme si jistí, že vaše první nedělní procházka povede do lesa za „medvědem!“

Proč medvědí?

Medvědí česnek je jednou z prvních jarních bylinek nebo chcete-li zelenin, která se dere ven ze země s příchodem prvního sluníčka. A pro medvědy, kteří se budí ze zimního spánku, je právě medvědí česnek první možností jak doplnit po zimě cenné vitamíny a postavit se zase na nohy.

První jarní léčivka

Česnek medvědí se velmi hojně používá v gastronomii a pokud jste ještě nezkusili pesto z medvědího česneku, přišli jste o hodně. Prioritně je ale využíván jako léčivka. Jeho chuť je jemnější, než chuť kuchyňského česneku a složení účinných látek je také odlišné.

Medvědí česnek je přírodní antibiotikum a antioxidant, významný zdroj vitamínu C a železa a jistě bychom od bylinkářek mohli poslouchat o spoustě jeho dalších zázračných schopnostech!

Co všechno léčí?

Sezóna medvědího česneku začíná!

V humánní medicíně se používá po staletí, jedná se vlastně o jednu z nejznámějších rostlin lidového bylinkářství. Používá se ke zlepšení trávení, k léčbě postižení dýchacích cest, k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, při nachlazení, angínách, průjmech, mírní tuberkulózu, poradí si se stafylokoky a streptokoky, hojí rány. Jedná se o přírodní antibiotikum a antioxidant, významný zdroj vitamínu C a železa a jistě bychom od bylinkářek mohli poslouchat o spoustě dalších zázračných schopnostech medvědího česneku. Používá se preventivně, především při jarních očistných kúrách. K čemu je nám ale dobrý pro psy?

Dobrý pro medvěda, dobrý pro psa!

V psím jídelníčku má medvědí česnek kromě výše zmíněných pozitivních účinků velmi důležitou pozici, a tou je především jarní detox (stejně jako u lidí), množství vitaminu C (přímý vliv na pohybový aparát), a navíc také odčervovací schopnost. Proti parazitům může působit preventivně, ale i jako součást léčby.

Jak to funguje?

Sezóna medvědího česneku začíná!

Látky obsažené v česneku nemají parazité rádi. Použitím česneku medvědího parazity vytlačíte do dolní části střeva a při pravidelném používání dojde k jejich paralýze a následně sami odcházejí ve stolici. Lidové zdroje uvádějí, že ideální je kombinace česneku a mrkve, která působí synergickým efektem. Pokud se vám tedy nechce na koprologii a nejste příznivci podávání odčervovacích tablet, potom vám česnek medvědí spolu s mrkví nabídnou neocenitelné služby. Škoda, že jen na jaře! Nebo ne?

Celé listy „medvěda“ si můžeme uchovat v mrazničce třeba až do podzimu a užívat si tak česnek medvědí i v průběhu roku!

Jak uchovat medvědí česnek?

Sezóna medvědího česneku začíná!

Bohužel, česnek medvědí roste opravdu jen na jaře, a to v období cca od dubna do května. Po odkvětu se rostlina zatáhne zpátky do cibulek a ty se samovolně zaboří hluboko do země, kde budou sbírat sílu na další jaro. Zkušeného bylinkáře by mohlo napadnout medvědí česnek usušit. Tím bychom ovšem o většinu blahodárných účinků česneku medvědího bohužel přišli. Nabízí se tak asi nejlepší možná varianta, a to mražení. Celé listy si můžeme uchovat v mrazničce třeba až do podzimu a užívat si tak česnek medvědí i v průběhu roku.

Otrávil se medvědím česnekem!

Je možné se česnekem medvědím otrávit? Ne, při běžném dávkování rozhodně ne. Na co si ale musíme dát při sběru pozor jsou možné záměny. Velmi podobně jako medvědí česnek se totiž tváří konvalinky nebo ocúny. Zatímco česnek a konvalinky rostou ve velkých skupinách, ocúny se vyskytují spíše jednotlivě, a tím by mělo být možné záměně zabráněno. Navíc rostou na podzim. Ale medvědí česnek i konvalinky nejen že jsou si velmi podobné, rostou ve velkých skupinách, ale navíc potřebují k životu velmi podobné podmínky. A tak se klidně může stát, že budou růst i v těsné blízkosti. A konvalinky jsou skutečně jedovaté! A protože jsou si obě rostliny velmi podobné, jediným jednoznačným rozdílným znakem je velmi intenzívní česneková vůně, kterou konvalinky postrádají. Pokud si ovšem chcete být jistí, musíte si počkat na květ, který je u obou bylin zcela rozdílný. A na závěr rozdělení pro znalejší: ocún má hlízu, konvalinka oddenek a česnek cibulku.

Česnek je pro psy nebezpečný!

Sezóna medvědího česneku začíná!

Teď máme na mysli ten obyčejný, tedy česnek kuchyňský. Bohužel je dokázáno, že česnek může mít velmi zásadní a nežádoucí vliv na zdraví psů. Při vysoké konzumaci česneku může dojít až k hemolýze, tedy k rozpadu červených krvinek, jejichž důsledkem je anémie. Na vině jsou sirné sloučeniny, které obsahují především česnekové cibule, ale také stonek nebo květ. Psi (a kočky zejména) jsou na tyto látky obzvlášť citliví, více než jiné živočišné druhy. To je neoddiskutovatelný fakt. Jak je ale možné, že některé velké chovatelské stanice nebo sportovní chovy používají česnek v jídelníčku svých naprosto běžně a pravidelně? Pojďme se podívat na množství!

Všeho moc škodí

Sezóna medvědího česneku začíná!

Máme se bát dávat psům česnek do misky? Podle starého přísloví, že všeho moc škodí, abychom mohli řídit téměř celý náš i psí život. Protože platí bezvýhradně ve všem, a při konzumaci údajných jedovatých látek obzvlášť! Odborná literatura uvádí, že riziková dávka je 5g česneku na 1kg živé hmotnosti psa. Když si vezmeme průměrného patnáctikilového psa, abychom mu způsobili skutečné zdravotní potíže, museli bychom zkrmit 5x 15g tj. 75 gramů česneku. Pokud vezmeme v úvahu, že jeden průměrně velký stroužek česneku váží 5-7g, museli bychom psovi dát do misky jednorázově 10-15 stroužků. A to, ruku na srdce, by asi nikdo neudělal. Moje oblíbená hláška zní, že česneku není dost ani v česneku. A přesto, že česnek opravdu miluji, by mně ani ve snu nenapadlo sníst takové množství. A už vůbec by mně nenapadlo ho dát do psí misky! Vás ano?

Kolik je akorát?

Optimální množství česneku, které váš pes bez problémů snese a bude mít pro něj množství příznivých účinků a prakticky žádná rizika může být například 1 stroužek rozmáčknutý do misky jednou-dvakrát týdně u psa většího plemene, u menších psů můžeme dávku pro jistotu snížit, tedy použít jen půlku nebo menší stroužek.

Na závěr dobrá rada

Česnek medvědí je zákonem chráněný a je zakázáno sbírat ho na prodej. V přírodních rezervacích je jeho sběr zakázán úplně!

Katka Houšková

Foto: Lucia Valentovičová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->