Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Výživa psů

Pokud chcete mít doma zdravého, šťastného psa, tak jeho správná výživa je alfou a omegou pro to, aby jste toho dosáhli. Výživa psů je jedno z nejvíce diskutovaných témat.


Výživa psů

A názory jsou dosti nejednotné. Často podléháme aktuálním trendům, předsudkům, polopravdám a marketingovým chytákům. Udělat si objektivní obrázek, který by byl dostatečně ucelený, je velmi složité. Ale jaké jsou tedy požadavky na výživu psů a co je nejoptimálnější řešení? Odpovědi se pokusíme nastínit v tomto článku.

Je pes masožravec nebo všežravec?

Biologickým zařazením je pes masožravec. Tomu odpovídají i jeho zuby. I délka jeho střev je stejná jako u vlka a kratší, než například u prasete. Na druhé straně poslední výzkumy ukazují, že trávicí soustava psa je schopna trávit škrob a sacharidy, a že právě tyto schopnosti umožnily proces domestikace psa. Podobné výsledky prokázaly také vědecké výzkumy švédského evolučního genetika Erika Axelssona publikované v roce 2013 ve vědeckém časopise Nature, který se svým výzkumným týmem potvrdil, že pes nepatří mezi pravé masožravce a není závislý na příjmu živočišné potravy, jakkoliv je pro něj prospěšná.

Z toho vyplývá, že dnešní pes bude s největší pravděpodobností řazen na hranici mezi masožravce a všežravce - čili můžeme jej považovat za všežravého masožravce nebo masožravého všežravce.

Potřeba základních živin

pyramida Pes potřebuje přijímat v krmné dávce vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů, které mu slouží jako zdroj energie a základní stavební látky. Kromě toho musí z krmiva získávat esenciální živiny, které jsou pro něj životně důležité, ale nedokáže si je sám vyrobit v dostatečném množství. U psa je těchto esenciálních živin asi 37 a patří k nim kromě minerálních látek a vitamínů také esenciální aminokyseliny z bílkovin a esenciální mastné kyseliny z tuků.

Živiny dodávající energii: bílkoviny, sacharidy a tuky. Živiny neposkytující energii, ale důležité pro jejich tvorbu: minerály, vitamíny a voda.

Bílkoviny

Jsou základní stavební látky, ze kterých se skládá každý živočišný organismus. Pro psy mají rozhodující význam bílkoviny živočišného původu, které jsou dobře stravitelné a obsahují potřebné esenciální aminokyseliny. Rostlinné bílkoviny jsou hůře stravitelné a nejsou biologicky plnohodnotné. 

Doporučené množství bílkovin s průměrnou biologickou hodnotou v sušině krmiva: 

 • rostoucí pes: 22 - 28% v sušině
 • dospělý pes: 18% v sušině
 • dospělý pracovní pes: 25% v sušině
 • laktující fena: 28% v sušině

Nadbytek bílkovin

 • zpracován na zásobní formu energie ukládanou ve formě cukrů a tuků = riziko nadváhy až obezity
 • zpracován na odpadní produkt močovinu = zvýšená hladina pro psy se zhoršenou jaterní nebo ledvinovou funkcí zatěžující až škodlivá

Nedostatek bílkovin

 • zhoršený růst
 • svalová slabost
 • hubnutí
 • edémy v podkoží a tvorba výpotků v tělních dutinách
 • zhoršené hojení a zvýšená citlivost vůči infekcím

Sacharidy

Nejsou pro psy zcela nezbytné, protože umí účinně využívat aminokyseliny z bílkovin pro syntézu glukózy v játrech. Žádné z oficiálních norem potřeby živin neuvádí potřebu sacharidů. To ale neznamená, že sacharidy nehrají ve výživě psů žádnou roli. Obsah přiměřeného množství sacharidů v krmivu je pro psa z řady důvodů výhodný. Jsou rychlým zdrojem energie a pomáhají psům (na rozdíl od koček) významně šetřit bílkoviny. 

Nadbytek sacharidů

 • zpracován na zásobní formu energie ukládanou ve formě tuků = riziko nadváhy až obezity
 • zpracován na odpadní produkt močovinu = zvýšená hladina pro psy se zhoršenou jaterní nebo ledvinovou funkcí zatěžující až škodlivá

Nedostatek sacharidů

 • zvýšené požadavky na metabolismus jiných živin (tuků a bílkovin) = hubnutí a úbytek svaloviny
 • reprodukční poruchy: časná resorpce plodů, vývojové vady plodů, snížený počet živě narozených štěňat
 • potíže u laktujících fen: snížená produkce kolostra a mléka

Tuky

Jsou pro psy hlavním a nejbohatším zdrojem energie. Patří k nejlépe stravitelným živinám, jejich stravitelnost se pohybuje přes 90 %. Lépe využitelné jsou pro psy živočišné tuky než rostlinné oleje. Obsah tuku v krmivu rozhoduje o jeho energetické hodnotě, protože ve srovnání s bílkovinami a sacharidy mají více než dvojnásobné množství energie. 

Doporučené množství tuků obsažených v sušině krmiva:

 • rostoucí pes: 17% v sušině
 • dospělý pes: 9 - 15% v sušině
 • dospělý pracovní pes: 20% v sušině
 • laktující fena: 17% v sušině

Nadbytek tuků

 • zpracován na zásobní formu energie ukládanou ve formě tuků = riziko nadváhy až obezity

Nedostatek tuků

 • zhoršení reprodukčních schopností
 • zhoršená kvalita kůže a srsti: suchá kůže, šupinatění, zvýšená náchylnost k infekčním chorobám
 • zhoršení hojení ran

Typy krmiv

Existují různé možnosti, jak krmit svého psa. Žádný způsob krmení ale není univerzálně nejlepší, protože každý pes má trochu jiné požadavky na výživu. Proto nelze dát jednotný návod na to, jak krmit psa co nejlépe, vždy se musí vycházet z jeho individuálních potřeb. V současné době se můžeme setkat s různorodými, občas i protichůdnými názory na výživu psů. Snad u žádného jiného druhu zvířat neexistuje ve výživě tolik rozdílných pohledů a trendů. Bez ohledu na různé "zaručené informace" je ale třeba vždy vybírat takový způsob krmení, který v první řadě vyhovuje psovi. Rozhodujícím ukazatelem správného krmení je dobrý zdravotní stav, aktivita, kvalitní srst a absence jakýchkoliv trávicích problémů. 

Krmení výhradně průmyslovými krmivy (granule, konzervy)granule

Je jednoduché a nevyžaduje od majitele žádné zvláštní znalosti. Měl by se ale umět orientovat v nabídce krmiv a vědět, jak správně vybrat to vhodné a kvalitní. Nevýhodou průmyslových krmiv je, že u nich neznáme přesné surovinové složení. Průmyslová krmiva také obsahují různé doplňkové látky (konzervanty, barviva,...), které mohou představovat zdravotní riziko. Výhodou kvalitních průmyslových krmiv naopak je, že poskytují stabilní a poměrně vyváženou krmnou dávku, která psovi poskytuje potřebné živiny ve vhodném poměru a zastoupení. Kromě toho je použití průmyslových krmiv velmi snadné a nenáročné na manipulaci a skladování.   

Krmení doma připravovanou stravou (vařenou nebo syrovou, nejedná se o zbytky lidského jídla!) 

maso Výhodou je známé surovinové složení, vyšší podíl živočišné složky ve srovnání s průměrnými granulemi a pro většinu psů i vyšší chutnost. Nevýhodou domácího krmení je náročnější příprava a obtížnější vyladění krmné dávky tak, aby odpovídala potřebám psa. Tento přístup vyžaduje od majitele určité znalosti o výživě psů. Náročnější je i skladování surovin, zejména masa a dalších živočišných produktů, které se musí uchovávat v mrazničce.

Kombinace průmyslových a domácích krmiv 

Spojuje výhody i nevýhody obou systémů a představuje určitý kompromis mezi nimi. I když se tento způsob většinou nedoporučuje kvůli rozdílné stravitelnosti a narušení rovnováhy živin v kompletním krmivu, hodně chovatelů takto krmí bez jakýchkoliv problémů. Pokud to psovi vyhovuje a nemá žádné trávicí ani jiné problémy, není důvod se kombinaci krmiv vyhýbat. Informace o tom, že se průmyslová a domácí krmiva tráví odlišně, a proto se nemají kombinovat, se nezakládají na žádných odborně podložených důkazech. Při kombinování různých druhů krmiv je vždy nutné uhlídat, aby nedošlo k závažnému narušení rovnováhy živin.

Pamlsky

"zchutňovadla" nebo "něco navíc nad krmnou dávku". Doporučení pro předcházení jejich negativního dopadu: snížit příjem krmiva o kalorický příjem pamlsků.

Obecná doporučení pro krmení psů

Krmný režim:

 • štěňata do 3 měsíců věku: 4 - 6 krmení/den
 • štěňata do 6 měsíců věku: 2 - 3 krmení/den
 • štěňata od 6 měsíců až do dospělosti: 1 - 2 krmení/den
 • dospělý pes: 1 - 2 krmení/den

Energetický obsah krmiva: množství živin obsažených v krmivu upraveno podle aktuálních potřeb organismu vycházejících ze stáří, typu bazálního metabolismu, pohlaví, pracovní zátěže, velikosti jedince a ročního období. Dle tohoto stanovení optimální dávky denní dávky krmiva: předcházení nadměrného příjmu živin ukládaných ve formě tukové tkáně projevující se nadváhou až obezitou.

Optimální denní dávku krmiva stanovujte vždy dle kondice psa!

     tabulka

Správná kondice psahh

 • lehce hmatatelná žebra (bez síly přejedete a cítíte)
 • poslední 2-4 žebra viditelná
 • vykasané břicho
 • pevná stolice
 • kosti u kořene ocasu lehce viditelné a snadno hmatatelné
 • jasně viditelná svalovina a kontury      

POZOR! Dlouhodobým překrmováním i o jednotky procent oproti optimu můžete utlumit či zrušit potravní reflex (pes odmítá jídlo, nedožírá, vybírá si dle chuti atd.). Opětovné nastartování tohoto reflexu může trvat dny, týdny, ale i měsíce! Správná kondice Vašeho psa prodlouží jeho život v průměru o 2 roky! Buďte zodpovědní... 

 

Použité zdroje: MVDr. Eva Štercová a MVDr. Renata Kratochvílová

www.psiskolaarka.cz

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->