Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Seznamte se s historií lvích psů…

Plemenem pocházejícím z Jižní Afriky, které je spojováno se lvy a má velice krásnou a zajímavou historii, je právě rhodéský ridgeback. A my se do ní nyní společně ponoříme trochu hlouběji a detailněji. Věříme, že se vám takový návrat do dávné minulosti bude moc líbit.


Seznamte se s historií lvích psů…

Je potřeba to opět zopakovat. Plemeno rhodeský ridgeback opravdu pochází z Jižní Afriky a bylo vyšlechtěno z původních psů afrických Hotentotů a evropských plemen loveckých psů, která si přivezli přistěhovalci. Je ovšem nutno podotknout, že historie ridgebacka se zčásti kryje s historií pověstných afrických lovů lvů.

Devatenácté stolet, ať už to chceme či nechceme přijmout, bylo v jižní Africe právě dobou velkolepých štvanic na tamní zvířata. Tehdy byli také nejúspěšnější lovci považování za celebrity a přátelili se s politiky, králi a prezidenty. A v těchto „divokých“ časech se začal rodit poutavý příběh neboli historie našeho plemene.

První zmínka o ridge

Seznamte se s historií lvích psů…

Rhodeský ridgeback je pověstný svým specifickým znakem, kterým je ridge – jde v podstatě o pruh opačně odzadu rostoucí srsti na hřbetě podle páteře. O existenci psů s ridge jsou zmínky již od 15. století. Tím ale nikdo netvrdí, že ridgebaci existují již několik stovek let. Psi, o kterých je řeč, měli opravdu s dnešními ridgebacky pramálo společného. Podobali se více klasickým africkým domorodým psům s mnoha rysy divokých šelem.

Cílem bylo vyšlechtit plemeno, které by bylo schopno v těchto klimatických podmínkách zastávat funkci jak loveckého, tak hlídacího psa!

Cornelius van Rooyen nebyl jen slavným lovcem, ale i šlechtitelem

Seznamte se s historií lvích psů…

A právě jemu můžeme přičíst zásluhu na vniku plemene s opačně rostoucími chlupy na hřbetě. Byl to právě on, kdo započal šlechtění v době, kdy byl lov africké zvěře na vrcholu. Do Afriky tak byla přivážena celá řada loveckých plemen, která křížil s místními psy domorodých obyvatel – Hotentotů. Ti se právě kromě dokonalého přizpůsobení klimatu a místním podmínkám vyznačovali také obráceně rostoucí srstí na hřbetě. A právě Rooyen cílevědomě a trpělivě spojoval s plemeny, která si přivezli přistěhovalci (nejčastěji je zmiňován bladhaund, pointr, německý ohař, mastif, doga, chrt, erdelteriér a skotský jelení pes). Cílem bylo vyšlechtit plemeno, které by bylo schopno v těchto klimatických podmínkách zastávat funkci jak loveckého, tak hlídacího psa. Ze začátku se dbalo spíše na to, co pes dokáže než na vzhled.

Víte, že…?

V polovině dvacátého století si zastánci a chovatelé rhodeského ridgebacka uvědomovali, že lvů v Zimbabwe (Rhodesii) rapidně ubývá a že tím lví psi ztratí své zaměstnání. Začali mít strach, zda bude o psy učené k lovu zájem. Zřejmě proto byli nejdříve zařazeni do skupiny tzv. všestranných psů. Poptávka po tomto plemeni naštěstí příliš neustávala a později došlo k jeho zařazení do skupiny slídičů.

Francis Richard Barnes – první oficiální chovatel RR

Seznamte se s historií lvích psů…

Ano, opravdu za prvního oficiálního chovatele již tehdy tzv. „lvích psů“ lze považovat plukovníka Francise Richarda Barnese z Mashonalandu (Zimbabwe). Ten zakoupil farmu poblíž Bulawaya a o pár let později, v roce 1915, koupil od Rooyena psa jménem Dingo a následně ještě fenu Judy.  Ti dva se stali prvním oficiálním chovným párem. Jeho chovatelská stanice nesla název Eskdale. První předvedení jeho psů proběhlo na výstavě v roce 1918. Z jeho prvních pracovně i výstavně velmi úspěšných psů lze jmenovat např. psa Jock Eskdale či fenu Connie Eskdale. V roce 1922 pak Barnes založil Rhodesian Ridgeback Club.

K oficiálnímu používání označení rhodéský ridgeback došlo v roce 1922. První standard vznikl také v roce 1922, přičemž za předlohu posloužil standard dalmatinů. V roce 1926 byl navrhnutý standard přijatý. Vytvořili jej F. R. Barnes, B. W. Durhamen a dr. C. H. Edmondsen.

Víte, že…?

V londýnské zoo se v letech 1850 – 1870 vyskytovali psi dovezení z jižní Afriky. Říkalo se jim African Bloodhounds (afričtí honiči). Existují také jejich obrazy – malby. Když se zaměříme na jednotlivé psy z obrazů, zjistíme, že nejenže minimálně jeden z nich má ridge, ale alespoň jeden ze tří vyobrazených psů má výraz odpovídající dnešním rhodéským ridgebackům.

Jak šel čas dále…

Seznamte se s historií lvích psů…

V roce 1924 uznala RR Kennel Union South African (KUSA) a do plemenné knihy byli zapsáni první dva jedinci. Jednalo se o psy z chovatelské stanice Grootedam. Za nejvýraznější chovatelské stanice v začátcích chovu jsou dodnes považovány zvučné Eskdale, Drumbucka a Avondale. Roku 1927 především díky chovatelce J. Playerové se dostali rigebackové do Evropy, konkrétně do Anglie. Bohužel druhá světová válka přerušila chov plemene a tak jako u spousty jiných ras mnoho chovatelských stanic zaniklo. 

Po válce se pozvolna s chovem pokračovalo. V roce 1949 jej ze skupiny tzv. všeobecných psů přeřadili do plemen loveckých mezi slídiče. V Evropě pak začal chov vzkvétat až po roce 1960, a to především díky Myladě Arsenisové a Ireně Kingcombeové. Do Čech se dostali první rhodéští ridgebackové až v roce 1987.

 

Iveta Panýrková

Zdroj: kniha Stiga CarlsonaRhodéský Ridgeback, 
lamardeperro.com, nyanaridgebacks.com

Kam dál ...



-->