Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Seznamte se s historií lvích psů…

Plemenem pocházejícím z Jižní Afriky, které je spojováno se lvy a má velice krásnou a zajímavou historii, je právě rhodéský ridgeback. A my se do ní nyní společně ponoříme trochu hlouběji a detailněji. Věříme, že se vám takový návrat do dávné minulosti bude moc líbit.


Seznamte se s historií lvích psů…

Je potřeba to opět zopakovat. Plemeno rhodeský ridgeback opravdu pochází z Jižní Afriky a bylo vyšlechtěno z původních psů afrických Hotentotů a evropských plemen loveckých psů, která si přivezli přistěhovalci. Je ovšem nutno podotknout, že historie ridgebacka se zčásti kryje s historií pověstných afrických lovů lvů.

Devatenácté stolet, ať už to chceme či nechceme přijmout, bylo v jižní Africe právě dobou velkolepých štvanic na tamní zvířata. Tehdy byli také nejúspěšnější lovci považování za celebrity a přátelili se s politiky, králi a prezidenty. A v těchto „divokých“ časech se začal rodit poutavý příběh neboli historie našeho plemene.

První zmínka o ridge

Seznamte se s historií lvích psů…

Rhodeský ridgeback je pověstný svým specifickým znakem, kterým je ridge – jde v podstatě o pruh opačně odzadu rostoucí srsti na hřbetě podle páteře. O existenci psů s ridge jsou zmínky již od 15. století. Tím ale nikdo netvrdí, že ridgebaci existují již několik stovek let. Psi, o kterých je řeč, měli opravdu s dnešními ridgebacky pramálo společného. Podobali se více klasickým africkým domorodým psům s mnoha rysy divokých šelem.

Cílem bylo vyšlechtit plemeno, které by bylo schopno v těchto klimatických podmínkách zastávat funkci jak loveckého, tak hlídacího psa!

Cornelius van Rooyen nebyl jen slavným lovcem, ale i šlechtitelem

Seznamte se s historií lvích psů…

A právě jemu můžeme přičíst zásluhu na vniku plemene s opačně rostoucími chlupy na hřbetě. Byl to právě on, kdo započal šlechtění v době, kdy byl lov africké zvěře na vrcholu. Do Afriky tak byla přivážena celá řada loveckých plemen, která křížil s místními psy domorodých obyvatel – Hotentotů. Ti se právě kromě dokonalého přizpůsobení klimatu a místním podmínkám vyznačovali také obráceně rostoucí srstí na hřbetě. A právě Rooyen cílevědomě a trpělivě spojoval s plemeny, která si přivezli přistěhovalci (nejčastěji je zmiňován bladhaund, pointr, německý ohař, mastif, doga, chrt, erdelteriér a skotský jelení pes). Cílem bylo vyšlechtit plemeno, které by bylo schopno v těchto klimatických podmínkách zastávat funkci jak loveckého, tak hlídacího psa. Ze začátku se dbalo spíše na to, co pes dokáže než na vzhled.

Víte, že…?

V polovině dvacátého století si zastánci a chovatelé rhodeského ridgebacka uvědomovali, že lvů v Zimbabwe (Rhodesii) rapidně ubývá a že tím lví psi ztratí své zaměstnání. Začali mít strach, zda bude o psy učené k lovu zájem. Zřejmě proto byli nejdříve zařazeni do skupiny tzv. všestranných psů. Poptávka po tomto plemeni naštěstí příliš neustávala a později došlo k jeho zařazení do skupiny slídičů.

Francis Richard Barnes – první oficiální chovatel RR

Seznamte se s historií lvích psů…

Ano, opravdu za prvního oficiálního chovatele již tehdy tzv. „lvích psů“ lze považovat plukovníka Francise Richarda Barnese z Mashonalandu (Zimbabwe). Ten zakoupil farmu poblíž Bulawaya a o pár let později, v roce 1915, koupil od Rooyena psa jménem Dingo a následně ještě fenu Judy.  Ti dva se stali prvním oficiálním chovným párem. Jeho chovatelská stanice nesla název Eskdale. První předvedení jeho psů proběhlo na výstavě v roce 1918. Z jeho prvních pracovně i výstavně velmi úspěšných psů lze jmenovat např. psa Jock Eskdale či fenu Connie Eskdale. V roce 1922 pak Barnes založil Rhodesian Ridgeback Club.

K oficiálnímu používání označení rhodéský ridgeback došlo v roce 1922. První standard vznikl také v roce 1922, přičemž za předlohu posloužil standard dalmatinů. V roce 1926 byl navrhnutý standard přijatý. Vytvořili jej F. R. Barnes, B. W. Durhamen a dr. C. H. Edmondsen.

Víte, že…?

V londýnské zoo se v letech 1850 – 1870 vyskytovali psi dovezení z jižní Afriky. Říkalo se jim African Bloodhounds (afričtí honiči). Existují také jejich obrazy – malby. Když se zaměříme na jednotlivé psy z obrazů, zjistíme, že nejenže minimálně jeden z nich má ridge, ale alespoň jeden ze tří vyobrazených psů má výraz odpovídající dnešním rhodéským ridgebackům.

Jak šel čas dále…

Seznamte se s historií lvích psů…

V roce 1924 uznala RR Kennel Union South African (KUSA) a do plemenné knihy byli zapsáni první dva jedinci. Jednalo se o psy z chovatelské stanice Grootedam. Za nejvýraznější chovatelské stanice v začátcích chovu jsou dodnes považovány zvučné Eskdale, Drumbucka a Avondale. Roku 1927 především díky chovatelce J. Playerové se dostali rigebackové do Evropy, konkrétně do Anglie. Bohužel druhá světová válka přerušila chov plemene a tak jako u spousty jiných ras mnoho chovatelských stanic zaniklo. 

Po válce se pozvolna s chovem pokračovalo. V roce 1949 jej ze skupiny tzv. všeobecných psů přeřadili do plemen loveckých mezi slídiče. V Evropě pak začal chov vzkvétat až po roce 1960, a to především díky Myladě Arsenisové a Ireně Kingcombeové. Do Čech se dostali první rhodéští ridgebackové až v roce 1987.

 

Iveta Panýrková

Zdroj: kniha Stiga CarlsonaRhodéský Ridgeback, 
lamardeperro.com, nyanaridgebacks.com

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->