Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Proč zbytečně uhynuli zdraví chovní psi?

Víte, co se stalo téměř před padesáti lety 15. června? Šlo o asi největší pejskařskou tragédii v našich dějinách. A proč tuto smutnou událost připomínat? Právě proto, že i dnes si velmi často docela slušně „zahráváme“…


Proč zbytečně uhynuli zdraví chovní psi?
Panýrková Iveta 15.6.2019 30519x Věřte - nevěřte

Parné dny, které v červnu roku 1975 panovaly, byly opravdu vražedné. Ten osudný den 15. června 1975 se konala přehlídka chovných psů plemene německý boxer. A tehdy přímo v kruhu a pak následně ještě několik dní po akci následkem poruchy termoregulace uhynulo několik psů tohoto plemene. Pro nás mohou být tyto události nejen bolestnou vzpomínkou, ale i jakýmsi varováním…

Selekce za každou cenu?

Dnes už se možná na tuto tragickou událost zapomnělo. Pravdou však je, že ani do roku 1975 a ani nikdy později se podobná tragédie v rámci plemene neopakovala. Cílem byla jistá selekce. Na psy byla „naložena“ enormní zátěž, kterou měli „vydržet“ jen ti nejlepší a nejkvalitnější jedinci. Bohužel z dochovaných zpráv a z komentářů pamětníků víme, že tehdejší funkcionáři tvrdili, že v tomto počasí to bude pěkná selekce, kdy se ukáže, co ten který pes vydrží. Tato slova měla padnout již v době, kdy byli tři boxeři mrtví. (Zdroj, jenž nechce být jmenován.)

Zátěžový test přinesl smrt!

Tehdy by nový zátěžový test, který trval třicet minut a byl kombinací klusu a chůze, každý z přítomných boxerů zvládnul. Ale… Bohužel svoji důležitou roli zde hrálo i nadprůměrně horké počasí. A jak asi není třeba připomínat, německý boxer patří k brachycefalickým plemenům, která mají predispozice k rychlému přehřátí organismu.

Jak poznáme, že je pes přehřátý?

Pes bude velmi silně hyperventilovat, uvidíte i dýchání do břicha, bude neklidný, ve vážných případech může být i apatický. Jeho sliznice budou rudě červené, ve vážných případech se zabarví do fialovo-modré barvy (to značí nedostatek kyslíku).


 

Proč zbytečně uhynuli zdraví chovní psi?

Mezi uhynulými psy byla řada opravdu vysoce kvalitních jedinců. Šlo o psy, kteří byli zvyklí na sportovní zátěž. V tento osudný den se dá říci, že těžce utrpěl chov německého boxera, protože bylo zmařeno tolik životů a tolik skvělých genů šlechtěných po desítky let, a to bohužel jen na základě jednoho špatného rozhodnutí. Povýšit možnosti německého boxera na atletické schopnosti německého ovčáka – takový nesmysl. Avšak nutno podotknout, že podobná událost vlivem horka potkala i německého ovčáka. Necelé tři týdny po pardubické tragédii 6. července uhynulo na oblastní výstavě v Rokycanech několik německých ovčáků.

Představte si pohled na areál, kde na jedné straně klečí a pláčou majitelé nad svými mrtvými psy a na straně druhé se slavnostně vyhlašují výsledky. I takový byl pohled na dění v Pardubicích 15. 6. 1975…


 

Svědci vypověděli, že jejich velký obdiv sklidil MVDr. Karel Norek, kterému pod rukama umíral jeho vlastní pes, a přesto se snažil pomáhat i ostatním. Za to mu patří veliké poděkování…

Co zjistilo šetření?

Proč zbytečně uhynuli zdraví chovní psi?

Událostí v Pardubicích se zabýval i UV ČSCHDZ, která projednala veškeré faktory, stížnosti a výpovědi z onoho dne. Některá zjištění, která zde ocitujeme, poukazují na hrubé porušení pravidel. V zápisu je mimo jiné uvedeno:

 

  1. Akce byla řádně plánovaná a schválená ZSKOCH.
  2. Veterinární služba zajištěna.
  3. Výjimečná meteorologická situace kladla zvýšené požadavky na předváděné psy. Každý z majitelů měl možnost reagovat svým způsobem na danou situaci.
  4. Podle lékařského jednoznačného stanoviska psi uhynuli během dvou dnů na poruchu termoregulace.

 

Podle znaleckého posudku, (který je v kompletním znění možné nalézt v knize Německý boxer od Martina Říhy) bylo ten den v Pardubicích vše v pořádku a podle plánu, takže se nic nestalo. V chování pořadatelů a rozhodčích nebylo shledáno žádných závad. Nutno podotknout, že další kroky vůči organizaci ČSCHDZ podniknuty nebyly, protože ta svou činnost k 31. prosinci 1975 ukončila.

 

Zátěžový test

1975 – Doba trvání 30 minut (10 minut klus – 10 minut krok – 10 min klus)

Co je nad vavříny?

Těžko hodnotit akci, která se odehrála před čtyřiceti čtyřmi lety.  Nyní už viníka opravdu nedohledáme. Co si z toho však můžeme vzít za ponaučení? Vavříny nejsou vždy důležité. Prioritní je zdraví a život, protože to nám nikdo nikdy nevrátí, nikdo nám nedá druhou šanci. Kdežto ty vavříny si holt můžete vyběhat i jindy...

Redakce eCanis hledá pamětníky této smutné události, aby se s námi podělili o své vzpomínky. Patříte-li mezi ně, napište nám na redakce@ecanis.cz. Budeme se těšit i na vaše postřehy.

Článek obsahuje fotografie psů s upravenými ušními boltci na obou stranách hlavy psa, v jejímž důsledku dochází ke ztrátě tkáně a tím změně vzhledu psa.

Jedná se o fotografie psů narozených před rokem 1992. V ČR je dle ust. § 4 písm. g) zak. č. 246/1992 Sb. v platném znění zejména ve znění zákona 77/2004 Sb. tento zákrok zakázán a považován za týrání.

Foto: archiv Jany Kristkové, Poznej svého psa (Frank U. Piech), Atlas plemen psů (Najman, Novotný), Atlas plemien psov (D. Najmanová, Z. Humpál)

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->