Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Proč si lidé pořizují psa? – 1. díl

Chystáte se pořídit si psa a snažíte se k tomu přistoupit maximálně zodpovědně a klást sami sobě i třeba nepříjemné otázky? A zajímalo by vás, co vše takový počin obnáší a o čem byste měli nejlépe hodně dopředu přemýšlet? Pak právě pro vás tady máme zbrusu nový seriál „Výběr psa a jak na to“ od Bc. Vladimíry Tiché. Věříme, že se nám podařilo uhodit hřebík na hlavičku a vy si odnesete to podstatné.


Proč si lidé pořizují psa? – 1. díl
Bc. Vladimíra Tichá 15.9.2023 1017x Začínáme

Určitě se shodneme na tom, že pořízení psa do rodiny je celkem zásadním krokem, který je třeba důkladně promyslet a zodpovědně zvážit veškerá pro i proti. Důvody k takovému rozhodnutí mohou být různé a je nad slunce jasné, že příchod štěněte jistě výrazně změní zaběhnutý chod a denní režim domácnosti. Co vše mít na zřeteli, aby naše budoucí soužití bylo šťastné, je i náplní úvodního dílu.

„Jak je stará vaše fenka? Nevím, seděla u silnice, a když jsem zastavil, tak si vlezla ke mně do auta. Tak ji, prosím vás, naočkujte, už jsem si na ni zvykl a nechci, aby se jí něco stalo".

                                                                               Dialog ve veterinární ordinaci

Důvody pro pořízení bývají různé

Proč si lidé pořizují psa? – 1. díl

Lidé odpovídají různě na otázku: „Proč jste si vlastně pořídili psa?“. Někdo hledá společníka, někdo si pořizuje psa, protože chce zajistit skutečnou nebo zdánlivou ochranu své osoby či svého majetku. Potřeba psa může vycházet i z jiné pracovní či zájmové činnosti. Do této oblasti patří mimo jiné psi lovečtí, pastevečtí nebo pracovní. Ty poslední jsme zvyklí spíše označovat jako služební. Pro určitou skupinu lidí je chov psů koníčkem, jako pro někoho jiného sbírání známek nebo pěstování bonsaí. Občas někdo z nás psa zdědí. Někdy se stane, že smutný ztracený pes se k někomu přidá a pak se dá říci, že si člověk nepořídí psa, ale pes člověka. Původní záměr se v průběhu doby velmi často změní.  Z hlídacího psa se stane pes, kterého jeho majitel s láskou hlídá, z chovné feny se stává zvíře chovací, které využívá klín a náruč všech členů rodiny.

Najednou je tu živý tvor, který nás má rád takové, jací jsme a bez ohledu na výši našeho platu!

Pes je změnou k lepšímu

Proč si lidé pořizují psa? – 1. díl

V každém případě znamená pes v domácnosti velkou změnu. Najednou je tu někdo, kdo si klade značné nároky na náš čas, naši pozornost a do jisté míry i na naši peněženku. Náhradou za další povinnosti, které mohou být v dnešní uspěchané době nepříjemně náročné, získáváme strašně moc. Je tu živý tvor, který nás má rád takové, jací jsme a bez ohledu na výši našeho platu. Radostně nás vítá a je mu úplně jedno, jestli jsme mu včera večer neřekli dobrou noc tím správným způsobem či zda jsme práci odevzdali v určeném termínu. Pes dbá o kondici svého pána, protože jej nutí bez ohledu na špatné počasí jít ven a na procházku. Pes znamená i řadu nových přátel. Slečna, která by si normálně mladého muže ani nevšimla, s ním ochotně naváže hovor v okamžiku, kdy se přátelit začnou i jejich psi. Čekárny na střediscích a poliklinikách občas naplňují starší lidé, kterým sice zdraví slouží dobře, ale návštěva lékaře je pro ně jednou z mála možností, kdy si mohou s někým popovídat. Majitel psa většinou podobnými problémy netrpí. Místa, kde se psi venčí, jsou zároveň místy, kde spolu hovoří jejich lidé.

Dítě a pes

Proč si lidé pořizují psa? – 1. díl

Zcela zvláštní kapitolu tvoří vztah dítěte a psa. Pes je pro ně kamarádem a zároveň nedocenitelným výchovným prostředkem. Tam, kde dítě vyrůstá bez sourozenců, může čtyřnohý přítel předejít problémům tak zvaných jedináčků. Dítě, které musí zůstat samo doma, se ve společnosti psa nebojí. Dítě, které je doprovázeno venku při hrách psem, je daleko méně vystaveno nebezpečí hrozícímu od lidí s nepříjemnými sklony. Fenka se štěňaty udělá pro výchovu k rodičovství daleko víc, než několik roků školní přípravy. Vyrůstající generace má hodně povinností a rodiče v zájmu budoucnosti svých ratolestí velké požadavky. Na dnešní děti je toho prostě moc. Škola, znalost cizích jazyků, práce v domácnosti za pracovně vytíženou matku nebo otce a také je třeba vidět v televizi všechny seriály a další pořady, aby se jednomu spolužáci nesmáli.  I ten nejpřísnější rodič a dokonce i vysmívající se spolužák ale většinou uznají, že se psem je nutno jít ven a z tohoto důvodu i leccos zanedbat. Velkou roli může pes hrát v životě dítěte s psychickými či zdravotními potížemi. Dokonce se touto tak závažnou problematikou zabývá obor, krásně nazvaný canisterapie – léčba pomocí psa.

Fenka se štěňaty udělá pro výchovu k rodičovství daleko víc, než několik roků školní přípravy!

Radosti je víc než problémů           

Proč si lidé pořizují psa? – 1. díl

O tom, jaké radosti člověku držení psa přinese, by se daly psát dlouhé romány. Stejně obsažná by ale byla i literární díla popisující, jaké nepříjemnosti pes svému člověku může způsobit. Majitele čekají loužičky, které na těch nejméně vhodných místech zanechává čtyřnohý průtokový ohřívač ve tvaru psího miminka. Stejně nepříjemné jsou občas se vyskytující rozkousané předměty denní potřeby. Radost nikomu neudělá psem přečtená knížka a to zvláště v případě, kdy je půjčená od psy nesnášející tchýně. Nepříjemným překvapením mohou být nečekaná štěňata fen a útěky psů za čtyřnohými láskami. Každodenní procházka se psem přestává být radostnou záležitostí v okamžiku, kdy je dvacet stupňů pod nulou a před hodinou nám byl vytržen zub moudrosti. Pes přesto ven jít musí. To všechno a ještě řadu dalších možností by měl zvážit každý, kdo se myšlenkou na psa zaměstnává. Většina majitelů psů ale určitě potvrdí, že té radosti je víc než problémů. Případné nepříjemnosti se časem stávají veselými příběhy, které majitelé hříšníků s trochou nostalgie ale i pýchy vyprávějí.

Přemýšlet je třeba předem

Proč si lidé pořizují psa? – 1. díl

Pokud si někdo kupuje novou pračku nebo televizi, přemýšlí většinou nad jejich technickými vlastnostmi (bude dobře prát? Bude dobře hrát?), velikostí (vejde se mi do bytu?) nebo cenou (mám na koupi i provoz?). Při koupi psa někteří lidé neuvažují nad ničím. Prostě si přinesou štěně a teprve následně zvažují problémy, které při takovém čtyřnohém přírůstku v domácnosti určitě nastanou. Někdy se nový majitel s potížemi, které vlastně ani nečekal, vyrovná bez problémů. Mohou ovšem nastat situace, které ho zaskočí. Nevyhovující pračku nebo televizi lze v lepším případě prodat, v horším vyhodit. Pes je živý tvor a podobné zacházení obtížně snáší a určitě si je nezaslouží. Se svým člověkem ochotně prožívá dobré i zlé a nestane-li se nic mimořádného, putuje s ním životem dlouhou dobu.  I z tohoto důvodu je dobře předem vše, co se nového člena rodiny týká, zvážit.

Nevyhovující pračku nebo televizi lze v lepším případě prodat, v horším vyhodit. Pes je živý tvor a podobné zacházení obtížně snáší a určitě si je nezaslouží.

Je libo pes plyšový, či bronzová soška?

Proč si lidé pořizují psa? – 1. díl

Každý, kdo přemýšlí nad tím, že si opatří psa, by se měl sám sebe zeptat, proč to vlastně dělá. Na první pohled se může tato otázka zdát být zcela zbytečnou. Chci psa, tak si ho koupím a proč bych měl či měla sám před sebou toto přání zdůvodňovat. Určitě nikomu neuškodí, když se nad svými důvody trochu zamyslí. Pokud někdo z nás hledá ve psovi ochránce, přítele nebo jej potřebuje k výkonu svého povolání či nějaké další činnosti, určitě není důvod, proč mu koupi psa rozmlouvat. Daleko horší je to tam, kde je pes tou poslední kapkou, která má doplnit náš image. Máme krásný dobře zařízený dům nebo byt, pěkné auto, chatu, ale ještě by to něco chtělo. Což takhle nějaké právě módní plemeno? Přesně to nám k dokonalosti chybí. Pokud zájemce o psa uvažuje tímto způsobem, najde na našem trhu celkem pestrou nabídku, ze které si může vybrat. K dostání je mnoho typů psů sádrových, velcí i malí psi plyšoví a občas se najde i krásná bronzová soška. Rozhodně pro něj ale není vhodný pes, který žere, štěká, chce chodit ven a chce mít člověka, který ho bude mít rád a kterého může mít rád on.

Příště si podrobněji rozebereme, jaké nároky na nás držení psa klade.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Pixabay, Michaela Weidnerová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->