Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Proč raději nevstupovat na zamrzlé vodní plochy?

Tento článek upozorňuje na rizika spojená s pohybem po zamrzlých vodních plochách v období, kdy se začíná oteplovat. Vysvětluje, proč je led v takovém případě oslabený, jaká nebezpečí hrozí psům i jejich majitelům a jak předejít tragickým nehodám. Nabízí praktické rady pro bezpečné venčení a zdůrazňuje, že zodpovědnost a opatrnost mnohdy mohou zachránit i životy.


Proč raději nevstupovat na zamrzlé vodní plochy?

Zima sice ještě nejspíš neřekla své poslední slovo, ale venkovní teploty jdou momentálně pomalu nahoru a s nimi zcela logicky ustupuje i pevnost ledových ploch, které se během chladných měsíců zdály být bezpečné. Mnoho pejskařů se nechává zlákat vidinou procházek po zamrzlých jezerech, rybnících nebo dokonce i řekách, ale právě toto období patří k nejrizikovějším. Proč byste se tedy měli vyvarovat vstupu na led nejen se svým čtyřnohým parťákem?

1. Led je oslabený a může se prolomit

Proč raději nevstupovat na zamrzlé vodní plochy?

Vzhledem ke změně klimatu dochází v posledních letech k neustálému střídání teplot. Denní oteplení a noční mrazy způsobují, že led ztrácí svou pevnost a může se zdát silnější, než ve skutečnosti je. Navíc se v něm tvoří trhliny, dutiny a místa s různou tloušťkou. Pes, který se pohybuje po takovém povrchu, se může snadno propadnout a uvíznout pod ledem, odkud v naprosté většině případů není cesty zpět.

2. Riziko podchlazení a utonutí

Proč raději nevstupovat na zamrzlé vodní plochy?

Pokud se pes propadne do vody, jeho hustá srst rychle nasákne vodou, což dramaticky snižuje tělesnou teplotu. Pes se může dostat do šoku a rychle se vyčerpat v pokusu dostat se zpět na pevný led. Silný proud pod ledem (například v případě řek nebo rybníků s přítokem) jej navíc může odnést dál od otvoru v ledu, čímž se šance na záchranu výrazně snižují.

3. Nebezpečí i pro majitele

Mnoho majitelů instinktivně vběhne na led, aby svého psa zachránilo. V panice ale zapomenou na vlastní bezpečnost a mohou se sami stát obětí „vodního živlu“. Záchrana z ledové vody je extrémně náročná i pro zkušené záchranáře, natož pro člověka v běžném oblečení.

4. Chemické znečištění vody

V období tání nebo na konci zimy se do vody dostává poměrně dost nečistot – zbytky posypových solí, ropné látky z cest nebo tlející organický materiál. Pes, který se do takové vody propadne, je vystaven nejen podchlazení, ale i riziku otravy nebo podráždění kůže a sliznic.

Přestože zamrzlé vodní plochy mohou vypadat lákavě, na konci zimy nebo v období střídání teplot se stávají smrtelnou pastí!

Jak předejít nebezpečí?

Proč raději nevstupovat na zamrzlé vodní plochy?
  • Vyhýbejte se zamrzlým plochám úplně – nikdy nemůžete s jistotou vědět, zda je led dostatečně pevný.
  • Používejte vodítko v blízkosti vodních ploch – i dobře vycvičený pes se může nečekaně rozběhnout na led za ptákem nebo jiným zvířetem.
  • Mějte při ruce záchranné pomůcky – pokud už se pohybujete v blízkosti vody, je šikovné mít u sebe dlouhý provaz nebo tyč, může výrazně pomoci při záchraně.
  • Raději se nepokoušejte zachraňovat psa sami – pokud pes spadne do vody, volejte ihned hasiče nebo záchranáře, kteří jsou na podobné situace vybaveni.

Co říci závěrem?

Proč raději nevstupovat na zamrzlé vodní plochy?

Přestože zamrzlé vodní plochy mohou vypadat lákavě, na konci zimy nebo v období střídání teplot se stávají smrtelnou pastí. Pro bezpečnost vás i vašeho psa je nejlepší se jim vyhýbat a hledat bezpečnější trasy společných procházek. Pamatujte, že jedno neopatrné rozhodnutí může mít fatální následky – a to jak pro vašeho chlupatého přítele, tak i pro vás samotné.

Přeji vám za naši redakci za každých okolností pohodové venčení v bezpečném prostředí a radost z toho, že jste společně venku.

 

Michaela Weidnerová

Foto: Jitka Metličková, Pixabay

Kam dál ...


      Podobné články



        -->