Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Prima společník i zdatný sportovec – to je střední pudl!

Zvažujete pořízení pudla a královský se vám zdá moc velký a toy nebo trpaslík zase naopak moc malý? Zkuste tedy zlatou střední cestu! Ani velký, ani malý – to je pudl střední. Zajímá vás, co všechno se s ním dá dělat, jak náročný je jeho chov nebo jak je na tom plemeno se zdravím? To všechno a mnohem víc nám už prozradí dlouholetá chovatelka Irena Lukešová.


Prima společník i zdatný sportovec – to je střední pudl!

Před pár desítkami let byl střední pudl jedním z nejčastěji chovaných plemen. Dnes potkáme „střeďáka“ spíš výjimečně, boom tohoto rázu je dávnou minulostí. Módní záležitostí se stala jiná plemena a v rámci plemene pudl jiné velikostní rázy. Pro laické zájemce o štěně je střední pudl buď příliš malý a pak volí velkého pudla (aby se záhy hroutili z údržby srsti a účtů ze salonu) nebo příliš velký a pak kupují trpaslíka nebo toye.

Zlatá střední cesta

Majitelé a chovatelé tohoto rázu ale vědí své – neměnili by ani směrem nahoru, ani směrem dolů a dobře vědí proč. U pudlů platí totiž téměř bezvýhradně úsloví „zlatá střední cesta“. Střeďák (a snad mne majitelé ostatních rázů nebudou kamenovat) je bezesporu pro drtivou většinu zájemců nejlepší volbou. Povahy tohoto rázu jsou bez přehánění excelentní (ovšem je třeba nahlédnout do rodokmenu – u pudlů se běžně při bonitaci přeřazuje z rázu do rázu podle dosažené kohoutkové výšky). Díky tomu u štěňat pocházejících z přerostlých trpaslíků můžeme narazit na mnohem vzrušivějšího jedince než u klasického střeďáka. Typická povaha středního pudla je opravdu dokonale vyrovnaná, střeďáci mají pevnější nervovou soustavu než trpaslíci nebo toyové, dokonce i než někteří velcí pudlové. Jsou to temperamentní, ale na druhou stranu i velmi rozumní psi. Nejsou uštěkaní, jsou nebojácní a přátelští k lidem i jiným psům. Úprava a údržba srsti není sice nenáročná, ale s úpravou velkého pudla se nedá srovnávat – ani po časové, ani po finanční stránce. Střední pudl je dostatečně skladný, ale zároveň i dost velký a bytelný na to, aby mohl dělat společníka i menším dětem. Jako doprovodný pes ke kolu či koni je mnohem vhodnější než menší rázy, už s ohledem na bezpečnost – střeďák je už přece jen „pes“.

  pudl střední

C. I. B. Salome Arcanus Iliria

Akční sporty – to je to pravé „ořechové“

V současné době se, jak se zdá, blýská trochu na lepší časy – zájem o střední pudly pomalu vzrůstá. Zájemci o sport už zjistili, že střeďák je rychlejší a obratnější než královák a zároveň silnější a vytrvalejší než toy nebo trpaslík. Střední pudl je velmi vhodný k výcviku – nejvíce ho baví akční pohybové aktivity, jako jsou například agility, flyball, dog dancing či coursing. Ale neudělá ostudu ani při poslušnosti, může pracovat jako canisterapeut a existují střední pudlové se záchranářským výcvikem. Je rozený aportér a baví ho i pachové práce. Při veškerém výcviku pracuje ochotně, s plným nasazením a je velmi snadné ho motivovat. Jeho výcvik je snadný a zvládne ho pod odborným vedením i začátečník nebo dítě.

   Ch. Argent Adrienne Cassiepia pudl střední

Absolute Speed Jump Jett Team dokazuje, že střeďák je opravdu zdatným sportovcem.

  pudl střední

Akční Orchidee Braunkönigin do toho na parkúru agility dává opravdu všechno.

Výstavy – proč ne?

Středního pudla často volí i vystavovatelé – v ČR máme chovatelské stanice, které produkují zvířata konkurenceschopná i v zahraničí. Česká republika má opravdu kvalitní střední pudly – to se týká především černého a bílého rázu. Výstavní úprava je hotová do čtyř hodin, je tedy časově mnohem méně náročná než úprava velkého pudla. Pokud se týká střihů, na výstavách u tohoto rázu vede baby střih, do kontinentálního nebo skandinávského střihu jsou střeďáci upravováni méně často. Moderní a klasický střih z výstavních kruhů zmizely, třebaže se v obou případech jedná o střihy povolené standardem. Naopak domácí mazlíčci jsou téměř bezvýhradně upravováni do moderny, případně skandinávie.

  pudl střední

C. I. B. MultiCh. Ovidius Arcanus Iliria

Zdraví a zase zdraví…

Zdraví středního pudla je velmi dobré, tito psi se dožívají běžně věku patnácti let. V chovu se sleduje luxace pately a PRA (progresivní retinální atrofie sítnice) – dědičné onemocnění, při kterém dochází k odumírání světločivných buněk sítnice, a které ve věku 4 – 6 roků končí neodvratně oslepnutím. Tak jako u všech rázů pudla je třeba i u středních psů věnovat zvýšenou pozornost hygieně zvukovodu – udržovat ho čistý a bez chloupků, kterými zarůstá, a které zhoršují ventilaci a vytvářejí podmínky pro kvasinky.

  pudl střední pudl střední pudl střední

Ch. Argent Adrienne Cassiepia se dožila téměř sedmnácti let! Na první fotografii je v nejlepších letech, na druhé a třetí ve věku čtrnáct a půl roku.

Čistokrevný chov versus množírny

Samotný chov a odchov není náročný – feny mají bezproblémové porody a jsou dobrými matkami. Počet štěňat ve vrhu bývá vyšší než u menších rázů – cca pět až osm štěňat.

Menšímu zájmu o štěňata a vyšším nákladům na odchov vděčí střední pudl za to, že není v centru pozornosti množitelů. Klasické velkomnožírny se soustřeďují na toy a trpasličí pudly. Přesto je střeďák hojně rozšířen ve své bezpapírové verzi – je to pozůstatek z dob, kdy byl tento ráz na vrcholu popularity. Bezpapírová štěňata obvykle pochází od lidí, kteří chtějí v dobré víře dopřát své feně jeden vrh za život. To nic nemění na skutečnosti, že střední pudl bez PP je obvykle na hony vzdálen ideálu plemene a seriozní zájemce o štěně by se měl určitě orientovat na kvalitní chovatelské stanice. Tím se dostáváme k ceně středních pudlů – stejně jako u ostatních rázů má poměrně velké rozpětí. Především záleží na kvalitě rodičů – štěňata po šampionech a ze zahraničního krytí jsou (nebo alespoň by měla být) výrazně dražší než štěňata po průměrných, jen bonitovaných rodičích. Dále záleží na pohlaví – feny bývají dražší než psi. Obecně lze říci, že středního pudla pořídíme v průměru za patnáct tisíc korun. Pokud si dáme práci s hledáním a nespěcháme, lze sehnat štěně i o několik tisíc levněji.

  pudl střední

Střední fenka v barvě fawn Waikiki Aurea Ytaner

Střeďák je dobrou volbou!

Střední pudl splňuje dokonale požadavky kladené na společenské plemeno a lze jen doufat, že se opět dostane do popředí zájmu lidí, kteří hledají bezproblémového a snadno vychovatelného rodinného psa.

http://www.cassiepia.com/

Foto: archiv Ireny Lukešové, Martina Lukešová, Tereza Krejčí, Eva Mizerová, Ivana Kuglerová, David Balcar, Michal Melounek, Věnceslava Šlechtová

pudl střední

C. I. B. MultiCh. Ovidius Arcanus Iliria

  • Země původu: Francie
  • Skupina FCI: 9. skupina FCI – Společenští a malí psi
  • Použití: Společenský pes
  • Celkový vzhled: Pes střední velikosti s charakteristikou kadeřavou, kudrnatou nebo šňůrovou srstí. Se vzhledem inteligentního zvířete, stále pozorného, aktivního, harmonicky stavěného a elegantního a hrdého zjevu.
  • Barva: Jednobarevná: černá, bílá, hnědá, stříbrná, plavá-červená. Hnědá musí být čistá, dost tmavá, jednotná a teplého odstínu. Béžová a její světlejší odstíny nejsou přípustné. Stříbrná musí být stejnoměrná, čistá, ne do černa ani do bíla. Plavá musí být stejnoměrná. Může být od světle plavé přes oranžovou (aprikot) po červeno-plavou. Oční víčka, nosní houba, pysky, dásně, patro, tělní otvory, šourek a polštářky tlapek jsou dobře pigmentované. U psů světle plavé barvy musí být pigmentace co nejtmavší.
  • Výška: nad 35 až do 45 cm
  • Kontakt: Pudl klub (https://www.pudlklub.com/), Klub přátel a chovatelů pudlů (http://www.kpachp.cz),Klub chovatelů pudlů, z. s. (http://www.kchp.cz/)
  • Standard: č. 172 naleznete na www.ecanis.cz
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->