Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Praktická stopa je opravdu náročnou soutěží!

Slyšeli jste už někdy o stopařském závodě s názvem Praktická stopa? Pak vězte, že nejde o nic jednoduchého a do cíle s úspěšným nálezem hledané osoby dojde jen několik málo týmů! A nejinak tomu bylo i letos…


Praktická stopa je opravdu náročnou soutěží!
MVDr. Jolana Kaplanová 7.11.2021 8397x Reportáže

Již deset let pořádá Kynologická záchranná jednotka ČR stopařské soutěžní setkání zvané Praktická stopa. V letošním roce se v termínu 8. – 10. října uskutečnilo v rekreačním středisku Zubří ZO OS KOVO Žďas u Nového Města na Moravě. Pojďme se tedy společně podívat blíže, co tato svého druhu jedinečná akce představuje.

Prvotní myšlenkou členů KZJ bylo uspořádat setkání stopařů, které zaujalo praktické stopování, nesvázané sportovními regulemi a omezeními, stopování založené na souhře týmu pes a psovod.

V rámci hodnocení se neboduje

Rozhodčím po dobu všech deseti ročníků je pan kpt. Ing. Vladimír Makeš. Spíše než rozhodčím je však mentorem, neboť je ochotný závodníkům i divákům předávat své profesní zkušenosti. Při hodnocení se nepoužívají žádné body, hodnotí se, za jaký čas tým osobu najde, případně do jaké vzdálenosti stopu úspěšně sleduje.  Součástí „výstroje“ psovodů jsou radiostanice pro komunikaci s doprovodem a rozhodčím a GPS obojek pro zápis trasy stopy. Večer je záznam každé stopy promítán, doplněný o foto a video. Hodnocení je spjato s rozborem a diskuzí, jak se zlepšit a vést trénink ke stále lepším výkonům psa i psovoda.

Soutěží se ve dvou kategoriích

Od 6. ročníku je akce rozšířena o kategorii Malá praktická stopa, která představuje přípravu týmu k náročné Velké praktické stopě. Hodnocení Malé praktické stopy se po celou dobu věnuje Soňa Šabacká, která profesionálně zvládá nejen vlastní posouzení, ale má také veliké zkušenosti s motivací a povzbuzením začínajících psovodů.

Každá stopa je trošku jiná než ostatní a nabídne tak týmu nějakou zajímavost k řešení!

Velkou praktickou stopu charakterizují tyto parametry: vyhledání stopy v prostoru cca tisíc metrů čtverečních, kdy pes vyhledává stopu dle pachu předmětu hledané osoby, následně jeden a půl kilometru dlouhá stopa, úmyslně křížená brzy na začátku stejně starou klamnou stopou. Stopa je položena zcela přirozeným způsobem přes louky, pole, lesy, nevyhýbá se ani polním cestám, obtížně prostupným porostům, vodním tokům atd. Každá stopa je trošku jiná než ostatní a nabídne tak týmu nějakou zajímavost k řešení. Trasa má svůj vlastní příběh (hledá se např. turista, dítě, jezdec po pádu z koně, zraněný myslivec…) a tomu odpovídají i předměty na stopě.  Práci každého týmu mohou sledovat diváci, kteří postupují za psovodem a rozhodčím.

Úspěšnost je jen deset procent

Za deset let konání Praktické stopy nastoupilo do soutěže celkem sto dvacet jedna psovodů, avšak zcela bez pomoci došlo na konec a nalezlo hledanou osobu pouze dvanáct týmů. Tzn. úspěšnost je deset procent z praktických nasazení. Toto číslo asi dostatečně vystihuje podmínky a náročnost celé práce. Nicméně nutno říci, že s každým rokem vidíme lepší a lepší výkony a obrovský pokrok práce psů i psovodů.  Značná část účastníků se každoročně vrací a usilovně trénuje, aby dosáhli mety nejvyšší – stopu dojít a hledanou osobu nalézt a tím ji zachránit!

Zajímavé je i velice různorodé spektrum psích plemen. Na akci můžete vidět německého ovčáka, ohaře, barváře, bloodhounda, hovawarta, erdelteriéra, baseta, beaucerona, australského honáckého psa, chodského psa, křížence a mnohá další plemena.

Zázemí je důležité

Místo konání a zázemí hraje při každé větší akci klíčovou roli.  Setkání se konalo již ve třech různých lokalitách na Českomoravské Vysočině a nutno říci, že současné místo zmíněné již v úvodu tohoto článku je místem opravdu ideálním. Skvělé zázemí, výborná kuchyně, velkorysé ubytovací prostory, vstřícný personál, to vše nemalou měrou zpříjemnilo tento víkend desátého i loňského devátého ročníku.

Praktická stopa je opravdu náročnou soutěží!

A nyní k výsledkům letošního ročníku…

V kategorii Malá praktická stopa se ukázala náročnost i tohoto lehčího pojetí. Z dvanácti týmů zvládly vyhledat stopu a v limitu patnácti minut dojít půl kilometru a nalézt osobu pouze tři týmy. Na příčce nejvyšší stanula Jana Niklová a beauceron Bombarda Canis Mayrau, stříbro získala Květa Valušová s hovawartkou Poly Černá tečka a třetí místo vybojoval navzdory handicapu krátkých nožiček baset Frederick Kristýny Burianové.

Praktická stopa je opravdu náročnou soutěží!

V kategorii Velká praktická stopa stopu vypracovaly a osobu zachránili bez „ztráty kytičky” rovněž pouze tři týmy a byl také vytvořen rekord s časem dvacet jedna minut německým ovčákem Perunem (Onyx ze Stříbrného kamene) Marcely Mančalové a bloodhoundem Christie Agatha z Křivoklátských hvozdů Dany Paulové. O prvenství Peruna v tomto případě rozhodly nalezené předměty. Na třetím místě se umístil Jiří Pospíšil se svojí fenkou hannoverského barváře Edie (Elza z Prokopské hájenky), která také jako jediná v dosavadní historii drží hattrick, protože se jí Vekou praktickou stopu podařilo úspěšně dojít již potřetí.

Co říci na závěr?

Všem úspěšným náleží velká gratulace, všem zúčastněným obdiv za jejich odvahu a nasazení, všem pomocníkům a rozhodčím obrovský dík. Důležitou součástí akce je i její sponzor, a to firma Cymedica, která nás podporuje celých deset let. Na každý ročník věnuje nejen ceny pro vítěze, ale i tašky s psími dobrotami pro všechny zúčastněné i pro všechny pomocníky.

Moc děkujeme!

Věříme, že tradice tohoto originálního stopařského závodu bude úspěšně pokračovat i v dalších letech.

Těšíme se na setkání!       

 

MVDr. Jolana Kaplanová

Foto: archiv Jolany Kaplanové

Na úvodní fotografii je vítěz Velké praktické stopy NO "Perun" Onyx ze Stříbrného kamene psovodky Marcely Mančalové.

Praktická stopa je opravdu náročnou soutěží!
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->