Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Základní povely, kterým by měl pes rozumět…

Souhlasíte, že v momentě, kdy si pořídíme štěňátko, se nám hlavou honí spousta otazníků? Jak se o našeho mazlíčka nejlépe postaráme? Bude se mu u nás líbit? Jak jej zvládneme vychovat? V žádném případě není kam spěchat, vše chce čas a trpělivost. Ovšem se základními povely, kterým by měl pejsek rozumět, bychom neměli příliš dlouho otálet!


Základní povely, kterým by měl pes rozumět…
Vsepropejska.cz 18.4.2021 17268x Začínáme

Stejně jako je mnoho lidí a mnoho chutí, tak je i mnoho způsobů, jak svého psa naučit některým z požadovaných povelů. Tentokrát nám autoři následujícího článku představí metody, které už možná nepatří k těm nejpopulárnějším, avšak jsou stále účinné a v minulosti popisované v mnoha knihách o výcviku od nejlepších kynologů té doby. Nakonec podobný styl byl používaný jak vojenskými složkami, tak i Svazarmem. Kdo z vás ví, o co jde?

Harmonické soužití

Základní povely, kterým by měl pes rozumět…

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Toto rčení pejsek mnohými svými činy i potvrzuje, ale ne vždy je vše tak růžové, jak si zpočátku představujeme. Pokud nevěnujeme dostatek času výchově, místo roztomilého a společenského mazlíčka můžeme mít doma doslova neřízenou střelu. Pejsek bez jakéhokoliv režimu bývá těžko zvladatelný, někdy až agresivní. Na procházce utíká za ostatními příslušníky svého druhu a nereaguje ani na jeden základní povel. Ano, právě základní povely jsou klíčem k harmonickému soužití.

Výcvik k poslušnosti

Pravidelným výcvikem k poslušnosti si vzájemně ujasníme role. Pes by mě pochopit, kdo je pán a kdo je pes. Při výcviku jednotlivých povelů je důležitá vzájemná důvěra, trpělivost a především pozitivní přístup.

Základní pravidla výcviku

Základní povely, kterým by měl pes rozumět…

Aby byl výcvik efektivní, je potřeba dodržovat alespoň tato základní pravidla:

Psa by měl cvičit pouze jeden člen rodiny, na jehož požadavky a nároky si pejsek zvykne.

Nikdy neměníme názvy povelů, snažíme se udržovat stále stejnou intonaci hlasu.

Před výcvikem pejska vyvenčíme a pohrajeme si s ním.

Nikdy necvičíme v příliš rušném prostředí.

Výcviku povelů věnujeme maximálně pět minut, poté necháme pejska proběhnout.

Nekřičíme, ani psa fyzicky netrestáme.

Za každý úspěch psa odměníme.

Základní povely

KE MNĚ

S výcvikem tohoto povelu začněte v momentě, kdy si již váš kamarád zvyknul na své jméno. Opět mějte pejska na vodítku. Nejprve zavolejte jeho jméno, pokud se rozběhne směrem k vám, přidejte povel KE MNĚ. Občas se stane, že ho cestou něco zaujme, v tu chvíli slabě zatáhněte za vodítko a přinuťte jej doběhnout až k vám.

SEDNI

Při výcviku tohoto povelu začínáme z pozice ve stoje. Pejska si postavíme vedle levé nohy a připneme jej na vodítko. Pravou rukou držíme vodítko napnuté směrem vzhůru. Levou ruku položíme psovi na záď a jemně stlačíme, nejlépe v oblasti slabin. Opakujeme při tom povel „SEDNI“.

Víte, že...?

Metoda, při níž si psa upravujeme mechanicky – rukou, tělem apod., je vlastně určitou metodou tvarování?  Přesně se však nazývá modelování.

LEHNI

Občas potřebujeme dostat pejska do pozice vleže. Typickým příkladem je návštěva veterináře. Při výcviku povelu „LEHNI“ vycházíme ze sedu. Pokud pejsek sedí, opatrně jej vezmeme za přední tlapky a natáhneme. Jemně jej zatlačíme v oblasti kohoutku a zřetelně vyslovíme povel „LEHNI“.

Víte, že...?

Tento způsob výcviku psa a mnohem více je skvěle popsáno v knize „Pes a jeho výcvik“ od autora Jozefa Hrušovského a kolektivu z roku1984.

Vsepropejska.cz – Specialista na chovatelské potřeby zejména pro malé a střední psy

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->