Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Při pohledu na sladce spinkající štěně málokoho napadne, že i pes se někdy musí učit odpočinku. Při brouzdání na internetu po různých psích skupinách se tento problém objevuje čím dál tím častěji A nejedná se zdaleka jen o taková plemena, která jsou svou (hyper)aktivitou pověstná. Neschopnost odpočívat se může projevit u jakéhokoliv psa. A co s tím?
Koupili jste si štěňátko. V prvních týdnech je to takový malý váleček, co ujde sotva pár metrů a většinu času prospí. Jak roste, jeho potřeba pohybu se zvyšuje. A zde může nastat kámen úrazu, zejména u psů chovaných v bytě. Co dělat, aby vám psí puberťák za pár měsíců neběhal po stropě? V následujícím článku najdete pár tipů, jak naučit pejska odpočívat.
Každý pes je tak trochu autista. Samozřejmě v tom dobrém smyslu slova. Psi milují řád, pravidla a drobné rituály. Jak se říká – čas k práci, čas k zábavě. A v našem případě i k odpočinku. Průměrně pes spí nebo odpočívá zhruba osmnáct hodin denně. Je-li to možné, vytvořte si vlastní rituály, které psu pomohou se zorientovat, co bude následovat. Nasadíte postroj – paráda, půjde se běhat nebo na kolo. Berete batoh s oblíbenou hračkou – fajn, jde se aportovat, přetahovat, řádit. Veškerou aktivitu, její začátek i konec, byste měli určovat vy. Pokud si pes na denní rozvrh a vaše rituály zvykne, bude jistější a spokojenější.
Tou by měl být už od počátku celý společně obývaný prostor. Malé štěňátko snáze pochopí, že doma se odpočívá. V ideálním případě směřujte veškerou lidsko-psí aktivitu ven. Zpočátku, v rámci nácviku hygieny, trávíte s psím miminkem hodně času venku. Proč toho nevyužít? Vezměte si s sebou hračku a pohrajte si na sluníčku. Psík se tak naučí, že pozornost mu budete věnovat převážně mimo domov. Na doma volte spíše psí hlavolamy, plnící hračky, lízací podložky nebo různé žvýkací pamlsky typu sušené ucho. Ty pejska uklidní, a hodí ho do „odpočinkového módu”. Hračky pro společnou aktivitu na venek nechte raději ve skříni. Vyhnete se tak chlupatému pronásledovateli s tenisákem nebo přetahovacím uzlem v mordě.
I velmi malým dětem lze vysvětlit, že odpočívající zvíře se nebudí, neruší, a pelíšek nebo přepravka je místem, kam se nechodí!
…tak si také lehne. Aby mohl psík odpočívat, měl by mít k tomuto účelu nerušené místo. Některým stačí deka nebo pelíšek, jiní preferují více soukromí. Nebojte se naučit své štěňátko na přepravku nebo interiérovou klec. Může se vám hodit z více důvodů. V době vaší nepřítomnosti bude v bezpečí jak pes, tak i vybavení vaší domácnosti. Pakliže uchopíte zvykání na přepravku za správný konec, bude do ní pes chodit rád. Mnoho psů má dvířka stále otevřená a přesto preferují odpočinek uvnitř klece nebo přepravky. Každopádně by mělo být místo na odpočinek psím „výsostným územím”. I velmi malým dětem lze vysvětlit, že odpočívající zvíře se nebudí, neruší, a pelíšek nebo přepravka je místem, kam se nechodí.
Vytvořili jste svému psovi ideální zázemí pro odpočinek, a přesto ho máte stále za patami? Také setrvání na daném místě je formou výchovy nebo tréninku. Malé štěně zpočátku odměňujte i za krátké setrvání na pelíšku nebo v kleci. Trénujte také odchody – třeba jen do vedlejší místnosti na několik minut. Ke psu se vracejte v okamžiku, kdy je klidný. Intervaly postupně prodlužujte. Pejsek se tak naučí, že není nutné vás stalkovat na každém kroku. Nácvik samostatnosti ostatně využije váš psík po celý život.
Přiměřený pohyb je samozřejmě nutný a zdraví prospěšný. Měl by být však v harmonii i s prací duševní!
Většina majitelů se snaží, v dobré víře, pejska co nejvíce unavit fyzickým cvičením. Běh v přírodě s páníčkem nebo u kola, nekonečné házení míčků, plavání, nebo jen několikakilometrové denní túry. Pro štěně nebo mladého psa mohou být takové aktivity ve větší míře minimálně nevhodné. Pokud nemáte přímo sportovní nebo závodní ambice, může se vám takový přístup časem vymstít, i co se týče schopnosti psa odpočívat. Přiměřený pohyb je samozřejmě nutný a zdraví prospěšný. Měl by být však v harmonii i s prací duševní. Dvacet minut intenzivně zaměstnaná hlava kolikrát unaví psíka mnohem více a spolehlivěji, než tříhodinové nošení odhozených tenisáků. Ať už se s vaším kamarádem vrhnete na výcvik poslušnosti, agility, pachové čtverce nebo třeba „jen“ cvičení triků, v kombinaci s procházkou budete domů odcházet se zdravě unaveným psem připraveným odpočívat.
Kateřina Smětáková
Foto: Pixabay
-->