Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pohár prezidenta a Junior Cup – soutěž kynologů záchranářů

Žatec, Chbany. Své schopnosti si poměřili záchranářští kynologové. Minulý víkend museli psovodi předvést nejen, jak je jejich psi poslouchají, ale i to, jak s nimi spolupracují, pokud jde o záchranu lidských životů.


Pohár prezidenta a Junior Cup – soutěž kynologů záchranářů
Naděžda Aronová 20.6.2017 3818x Reportáže

První z akcí byl Junior Cup, který se konal na žateckém cvičišti psů a byl určený pro mládež do osmnácti let. Mladí psovodi museli v soutěži s názvem „Poslušnost“ předvést, jak své psy ovládají. Psi vykonávali cviky na vodítku i bez něj a překonávali různé překážky se kterými se mohou setkat i v terénu.

Druhou část měli junioři poněkud složitější a skládala se ze sutinového a stopařského vyhledávání. Sutinové vyhledávání bylo prováděno v nepřehledném terénu sutin, kde psovod vyhledával zavalenou osobu. Za tímto účelem poskytla již tradičně závodníkům své prostory Prefa. Při stopařském vyhledávání psi sledovali stopu neznámé osoby, kterou po jejím nalezení označili štěkáním, aniž by projevili známky agresivity.

Soutěž vyhrála již potřetí se 171 body desetiletá Natálie Malá ze Žatce se svým německým ovčákem Goodym Krásnoočko. Na druhém místě se se 170 body umístil 16ti letý Filip Telk a jeho belgický ovčák Andy z Statečný horal  a třetí skončila se 164 body 17ti letá Kristýna Pergerová s německým boxerem Artem od Morového sloupu.

Další ze soutěží byl Pohár Prezidenta, tam se utkali již dospělí zkušení záchranáři. A šlo o zkoušku s názvem „Zkouška záchranných prací třetího (tedy nejvyššího) stupně“. Účast v soutěži byla také zároveň kvalifikací na Mistrovství České republiky. Soutěžící záchranáři se po úvodním ceremoniálu a registraci přesunuli ze Žatce na trenažer do nedalekých Chban, kde pak probíhal i závod samotný. V první části museli psovodi opět předvést poslušnost svých psů. V další etapě soutěže pak na trenažeru, který byl pro tento den rozdělen na dva úseky, vyhledávali psi dvakrát šest nálezů. Z toho čtyři byly živé osoby a dva byly vzorky simulující mrtvolný pach.


„Psovodi neznají rozložení osob a vzorků, takže musí skutečně prohledat terény, aby si byli jisti, že neopomněli nález živé osoby anebo vzorku.  Vše se přibližuje skutečné praxi, kde psovod nezná žádné podrobnosti ohledně prostoru, který po zemětřesení nebo výbuchu prohledává,“ popsala průběh a smysl závodů prezidentka Svazu záchranných brigád kynologů Ing. Helena Šabatová.


Tyto závody pak vyhrála se 182 body Eva Klemšová z Prahy se svou labradorkou Billy Jean, druhý se 174 skončil Miroslav Burda z Chomutova se svým belgickým ovčákem Atreyem a na třetím místě se se 169 umístila Eva Ištvánková z Prahy se fenou německého  ovčáka Dragou.
Obě soutěže probíhaly za velmi horkého počasí, kde psi museli prokázat, že jsou připravováni za každého počasí – extrémem je deštivé a chladné, opakem pak velmi horké počasí. Pro praxi je to velmi důležité, protože záchrana lidských životů je prioritou a tým – pes/psovod musí být připraven.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->