Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Osvojili jste si již dovednost, jak správně pečovat o tlapky, drápky a polštářky svého čtyřnohého přítele nebo zatím stále nevíte jak na to a hodily by se vám bližší informace na toto téma? V tomto článku naleznete hned několik tipů a dobrých rad, jak se o ně správně starat a čeho se naopak vyvarovat.
Tlapky jsou jednou z nejdůležitějších a také jednou z nejvíce namáhaných částí těla psa, protože nesou celou jeho váhu a jsou samozřejmě i v neustálém kontaktu s různými povrchy. Abychom zajistili, že náš chlupatý parťák zůstane šťastný a zdravý, a chceme-li předcházet nejrůznějším potížím v těchto partiích, je nezbytné věnovat zvláštní pozornost péči o jeho tlapky a vše další, co s nimi úzce souvisí.
Kontrolujte tlapky svého psa pravidelně, hledejte příznaky zranění, jako jsou odřeniny, trhliny, cizí předměty nebo zarostlé drápky. Tlapky by měly být čisté, neměly by tam být nečistoty nebo třeba kamínky, které by mohly způsobit bolest či infekci.
Tlapky by měly být čisté, neměly by tam být nečistoty nebo třeba kamínky, které by mohly způsobit bolest či infekci!
Dlouhé drápky mohou způsobit bolest a nepohodlí, a dokonce mohou vést i k problémům s chůzí. Udržujte je proto ostříhané či obroušené tak, aby při chůzi netloukly o zem. Při stříhání je důležité postupovat opatrně, aby nedošlo k poranění psa. A jak na to? Určitě bychom měli začít přípravou. V našem případě rozhodně výběrem vhodných kleští či nůžek, které jsou ostré a určené pro velikost a typ drápků našeho psa. Ujistěte se, že je váš parťák v klidu a v pohodě, aby byl proces co nejméně stresující. Pro nás dvounožce je asi nejtěžší správně identifikovat živé části drápku. U světle zbarvených drápků můžete vidět růžovou oblast, která obsahuje nervy a cévy. Vyhněte se stříhání této části. U tmavých drápků je hůře vidět, kde prstík končí, proto je třeba stříhat opatrněji a po menších kouscích. Pojďme ale na stříhání. Držte drápek pevně, ale jemně mezi prsty. Kleštěmi nebo nůžkami stříhejte malý kousek drápku pod úhlem 45 stupňů tak, aby byl střih ve shodě s jeho přirozeným tvarem. Stříhejte po malých částech, aby nedošlo k poranění „živé“ části. Můžete také kleštičkami nejprve drápek lehce stlačit, a pokud pes „neprotestuje“, tak pak teprve docvaknout. Pokud tuto činnost provádíte poprvé nebo si nejste ještě jistí, můžete požádat o pomoc veterináře nebo profesionálního střihače drápků, aby vám ukázal správný způsob a manipulaci.
První pomoc v případě krvácení
Pokud omylem střihnete do „živého“ a dojde ke krvácení, použijte prášek k jeho zastavení, uklidněte psa a přestaňte se stříháním. Po celou dobu se psem hovořte klidným a povzbuzujícím tónem. Po ukončení stříhání ho pochvalte a odměňte, aby si tento úkon spojoval pouze s pozitivními zkušenostmi.
Proto stříhejte drápky, pokud možno, pravidelně, abyste zabránili jejich přerůstání. Frekvence stříhání závisí na rychlosti jejich růstu a na tom, jak často je pes přirozeně opotřebovává při chůzi. Nezapomeňte, že každý pes reaguje na stříhání drápků jinak. Někteří jedinci mohou být nervózní nebo se mohou bát, zatímco jiní to mohou snášet dobře. Buďte trpěliví a postupujte vždy s ohledem na pohodlí svého psa.
Polštářky na tlapkách mohou být náchylné k popraskání a suchosti, a to zejména v extrémních klimatických podmínkách. Používejte speciální balzámy nebo vosky na tlapky, které pomáhají udržet polštářky hydratované a chráněné před poškozením.
V horkých letních měsících se vyhýbejte chůzi po horkém asfaltu, který může spálit polštářky vašeho psa. V zimě zase chráníte tlapky před chladem, ledem a agresivní solí určenou na posyp silnic. V obou případech mohou být užitečné speciální botičky pro psy.
Pravidelná masáž tlapek může zlepšit prokrvení a posílit svaly!
Pravidelná masáž tlapek může zlepšit prokrvení a posílit svaly. Jemná masáž také pomáhá odhalit možné problémy, které byste jinak mohli přehlédnout. Masáž psích tlapek může být pro vašeho psa velmi příjemná a uklidňující a zároveň může pomoci s prokrvením, snížením stresu a detekcí případných problémů, jako jsou odřeniny nebo cizí tělesa. Zde je malý návod na to, jak správně postupovat: Ujistěte se, že je váš pes v pohodlí a v klidu. Ideální je vybrat si klidné místo, kde nebude ničím rušený. Nejprve začněte svého psa hladit, abyste ho uklidnili a připravili na masáž. Mluvte na něj tiše a povzbuzujícím tónem. Jemně uchopte jednu z jeho tlapek do své ruky. Měli byste cítit, že váš pes není napjatý a neodtahuje packu. Začněte masírovat vrchní část tlapky krouživými pohyby. Buďte jemní, ale důslední. Pomalu přejděte k masáži polštářků na spodní části tlapky. Polštářky jsou obvykle tvrdší a odolnější, ale stále byste měli být opatrní. Používejte palce k vyvíjení lehkého tlaku a krouživé pohyby, abyste masírovali každý polštářek zvlášť. Jemně masírujte oblast mezi prsty (digitální polštářky) a buďte opatrní, abyste nepůsobili bolest. Drápky samotné nemasírujte, ale můžete jemně stisknout základnu drápků, což může pomoci s prokrvením. Po masáži každého prstu se vraťte k jemné masáži celé tlapky. Můžete také jemně protahovat a flexovat klouby na tlapce, což pomáhá udržovat jejich flexibilitu.
Během masáže sledujte reakce vašeho psa. Pokud tlapku stáhne, může to znamenat, že jste narazili na citlivé místo nebo že mu masáž způsobuje nepohodlí. Vyhledejte případné poranění, zarudnutí, otoky nebo cizí tělesa, jako jsou trní nebo sklo. Opakujte postup u všech čtyřech tlapek. Tuto činnost můžete provádět pravidelně, aby si na ni váš pes zvykl a aby to pro něj bylo příjemné. Pamatujte, že masáž by měla být vždy příjemná a nikdy by neměla způsobovat bolest. Pokud si nejste jistí, jak správně tlapky vašeho psa masírovat, nebo pokud si všimnete nějakého problému, je nejlepší se poradit s veterinářem.
Kontrolujte pravidelně prostor mezi prsty vašeho psa na přítomnost trávy, semen, burin nebo jiných cizích těles, která by mohla způsobit podráždění nebo infekci.
Někteří psi mohou trpět alergiemi, které se projevují zarudnutím, svěděním nebo zánětem tlapky. V takovém případě je důležité vyhledat radu veterináře.
Pravidelná péče a včasná prevence mohou předejít mnoha problémům a zaručí vašemu čtyřnohému kamarádovi pohodlí a štěstí!
Pokud plánujete delší procházku nebo túru s vaším psem, připravte jeho tlapky předem. Zvyšujte délku procházek postupně a ujistěte se, že má dostatek odpočinku a hydratace. Pokud budete těmto aspektům věnovat náležitou pozornost, zajistíte, že váš pes bude mít zdravé nohy připravené na každodenní dobrodružství. Pravidelná péče a včasná prevence mohou předejít mnoha problémům a zaručí vašemu čtyřnohému kamarádovi pohodlí a štěstí.
Iveta Panýrková
Foto: Pixabay.com, archiv redakce
Pojďte se společně s námi seznámit s dalším úchvatným plemenem bez srsti. Tentokrát vám ...
Chov psůSlyšeli jste už někdy o kryptorchismu nebo monorchismu? A víte, že se jedná o vady dědičné ...
Chov psů-->