Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pár drápů navíc

Pokud se věnujeme beauceronům, nemůžeme zapomenout na jejich výrazný plemenný znak, který je na nich vidět už na první pohled (na rozdíl od jejich chlupatějších příbuzných). A všimne si ho jistě každý! Pojďme se tedy podívat z blízka na paspárky.


Pár drápů navíc
Katka Houšková 22.7.2021 2083x Chov psů

Paspárky nebo vlčí drápy. Kdo by je neznal! U většiny plemen se jedná o naprosto nežádoucí věc a pro mnoho chovatelů je to noční můra. Zatímco u beaucerona a jeho další blízkých či vzdálenějších příbuzných je to naopak plemenný znak! Ano, paspárky se u většiny plemen odstraňují, u některých jsou dokonce vyřazující vadou, u jiných jsou ale žádoucí a povinnou podmínkou do chovu!   

Co je to paspárek? 

Většina psů má na zadních končetinách čtyři prsty, někteří se ale rodí s prsty pěti, mají navíc tzv. paspárky. A to se týká téměř všech plemen. Paspárek je pátý prst pánevních končetin, který může být více či méně vyvinutý, někdy i zcela zakrnělý. Zatímco normální prst má vždy stejnou anatomickou stavbu (tedy prstní články zakončené drápem), paspárek může být plnohodnotným prstem, nebo také pouze drápem, který je připojen vazivově k tlapce. Paspárky jsou buď volné nebo srostlé, jednoduché nebo dvojité a mohou se vyskytovat na jedné i na obou zadních tlapkách.  

Paspárek vyrůstá výše na noze psa z vnitřní strany a u mnoha plemen nemá žádné využití. Proto standard valné většiny plemen prohlašuje paspárky za nežádoucí či dokonce za vyřazující vadu z chovu. U malých štěňat se odstraňují co nejdříve po narození, nejpozději do pěti dnů věku štěňat. Čím je štěně menší, tím méně náročný je i zákrok, protože kosti, které tvoří prsty, jsou ještě malé a měkké a jejich odstranění je snadné. Ve vyšším věku už by se ovšem musely odstraňovat s použitím anestezie a také následná rekonvalescence by byla o mnoho delší. 

Paspárek je pátý prst pánevních končetin, který může být více či méně vyvinutý, někdy i zcela zakrnělý! 

Paspárky se totiž považují za nebezpečné a mohou představovat zdravotní rizika. Při neopatrné manipulaci se zadními končetinami totiž může dojít k jejich poranění, zatržení s následným krvácením nebo i k úplné neúmyslné amputaci a následně nutnému veterinárnímu zákroku.  

V některých zemích, jako je například Holandsko, je ovšem odstraňování paspárků považováno za týrání zvířat a je zákonem zakázáno. Pokud si tedy chcete importovat štěně z Holandska, musíte počítat s tím, že paspárky buď bude mít, nebo je budete muset nechat odstranit v pozdějším věku.  

K čemu slouží tzv. páté prsty? 

U francouzských a některých španělských ovčáckých plemen jsou ale zdvojené paspárky (plnohodnotné prsty s kostním základem) považovány za plemenný znak a jejich přítomnost má své opodstatnění. Beauceroni i jeho příbuzní a další ovčácká plemena používaly svoje páté prsty v reálném životě. Pomáhaly jim při pohybu terénem, při ochraně stád v boji proti medvědům a vlkům a usnadňovaly jim pohyb po hřbetech ovcí během pasení. 

U těchto plemen jsou paspárky považovány za poklad, který je třeba si bedlivě střežit, a proto jejich absenci považuje standard těchto plemen a vyřazující vadu! 

Pokud už pes paspárky má, je ale bezpodmínečně nutné se o ně starat více, než o ostatní drápy. Zatímco drápy na běžných prstech pes používá denně a bez našeho přičinění si je obrušuje, páté a prsty jsou používané jen minimálně a je tedy na místě pravidelně kontrolovat a redukovat jejich délku. 

Jak jsou na tom tedy jednotlivá plemena ve vztahu k paspárkům?  

Požadují se dvojité, plnohodnotně vyvinuté paspárky, jejich absence je vyřazující vadou z chovu
Beauceron
Pyrejenský horský pes
Briard 

Absence se toleruje, ale upřednostňuje se přítomnost (nejlépe dvojitých) paspárků 
Pyrenejský mastin 

Tolerují se 
Bernardýn (Svatobernardský pes) 
Pyrenejský ovčák 
Tornjak (Bosensko-hercegovinský chorvatský ovčák) 

Odstraňují se, jejich přítomnost se eviduje, ale nepenalizuje
Většina ostatních plemen 

Jsou považovány za vadu, ale nevyřazují se
Pikardský ovčák 
Cane corso (Italský corso pes) 
Rusko-evropská lajka 
Lagotto Romagnollo 

Jsou považovány za vyřazující vadu z chovu
Moskevský strážný pes 
Kavkazský ovčák 
Francouzský buldoček 
Pudl 
Azawakh 
Barzoj 
Norský losí pes 

Pár drápů navíc

Kdo má nejvíc prstů? 

Ačkoliv se nejedná o paspárky, ale o plnohodnotné prsty, které plní svou funkci, tak psem s největším počtem prstů je lundehund. Toto norské málopočetné plemeno má jako jeden ze základních plemenných znaků šest prstů na každé noze. Jejich prsty "navíc" jsou na první pohled zřetelné!

 

Jaký je původ vlčích drápů? 

Zajímavostí určitě zůstává původ paspárků. Ačkoliv se hovorově označují jako vlčí drápy, tak vlk (canis lupus) žádné paspárky nemá. Proto například i u plemene československý vlčák jsou považovány za nežádoucí a odstraňují se. Ani další psovité šelmy, přímí předkové psa domácího, paspárky neměli a nemá je dokonce ani liška. Jedná se zřejmě o pozůstatek evoluční minulosti po vyhynulému rodu masožravých savců „miacis“, kteří využívali paspárků pro šplhání po stromech. Ti jsou zřejmě pradávnými předky některých dnešních domácích psů. 

Význam paspárků v moderním chovu psů 

Zajímavou teorií je také souvislost přítomnosti paspárků s množstvím kostní hmoty, tedy sílou kostry psa a zároveň absencí paspárků a ubývající silou kostry. Tato teorie je prozatím předmětem debat v kruzích zahraničních chovatelů některých molossoidních plemen, prozatím ovšem nebyla nijak doložena či prokázána.

 

Katka Houšková 

Foto:  Viera Mozolová, Alena Rábková, Lucia Hrašnová, Matěj Šiška

Zdroje: Wikipedia

Kam dál ...