Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Od afghánů k odisům a ještě dál!

Březen patří odisům a i dnes se budeme věnovat tomuto nevšednímu ukrajinskému národnímu plemeni. Přinášíme vám rozhovor s chovatelkou, která vyměnila afghány za odise a má jich doma hned pět! Jmenuje se Kateřina Kindlová


Od afghánů k odisům a ještě dál!

Kolik odisů je vlastně dost? A jaké to je věnovat se chovu plemene z momentálně postižené Ukrajiny? O tom si budeme nyní povídat se sympatickou chovatelkou Katkou Kindlovou, která po mnohaletých zkušenostech s jinými plemeny zahořela láskou právě k odisům, pořídila si jich hned několik a má s nimi do budoucna velké plány. To už nám ale všechno sama prozradí…

Kateřino, předně bych vám chtěla poděkovat za váš čas, a pojďme tedy rovnou k věci. Jste pejskařkou, chovatelkou, handlerkou… zkrátka váš život se točí kolem psů. Vlastníte několik odisů, ale dávno před tím, než jste propadla kouzlu tohoto ukrajinského pokladu, jste chovala úplně jiné plemeno. Jaké tedy byly vaše kynologické začátky?

Od afghánů k odisům a ještě dál!

Ano, to je přesně řečeno – můj život to jsou moji milovaní psi. Ráda jsem procházela po výstavách, hltala knihy a snila o krásném afghánovi. To jsem si později splnila a pořídila si v roce 2007 jedinečnou fenku afghánského chrta. Plemeni a povaze chrta jsem nadšeně propadla a nezůstalo jen u jednoho. V roce 2010 jsem si založila chovatelskou stanici Loving Gaze a věnovala se chovu těchto nádherných psů. Své odchovy mám po celém světě. A jsem na ně pyšná.

Jak jste se dostala k takovému, řekněme u nás poměrně exotickému, plemeni? Co vás vedlo ke změně rasy a jak jste na odisy vůbec přišla?

Od afghánů k odisům a ještě dál!

Na odise jsem se dostala právě díky afgánům. Sháněli jsme pro mou mladou chrtici psí školku a náhodou jsme skončili u Markéty Sojkové, která se nás nejen ujala s výchovou, ale měla doma zrovna vrh odisů. Plemeno jsem nijak blíže neznala, ale po spatření těch chundelatých kuliček bylo rozhodnuto. To je ten chlupatý rošťák, co mě doma chybí. Mám ráda chlupaté psy a tady to bylo zamilování na první pohled.

Odis je veselý komediant okamžitě nastartovaný ke každé činnosti, kterou si pro něho vymyslíte!

Když byste měla srovnat afghány a odise – jaké jsou mezi nimi největší rozdíly?

Od afghánů k odisům a ještě dál!

Povahově je každý naprosto jiný. Afghán je elegán, co se vám nebude vnucovat a přijde si podle své nálady.  A odis je prostě veselý komediant. Hltá každý váš pohled, kdykoliv ho zavoláte, je ihned ve dne v noci s nadšeným pohledem nastartovaný ke každé činnosti, kterou si pro něho vymyslíte.

Je těžké toto plemeno vycvičit? Jaké je s ním pořízení?

Od afghánů k odisům a ještě dál!

Odis je podle mě na výchovu úplně bez problémů.  Díky své stálé veselosti a temperamentu je na každé učení pozitivně naladěný. Mám z nich pocit, že vám prostě chtějí udělat se vším radost. Tak se naučí i to, o čem bych si u afghána ani nepomyslela, že se naučit dá. Odis je na procházce perfektně ovladatelný, neagresivní na okolí a pejsky. On vám vlastně chce tím, že poslechne, udělat radost.

Máte doma početnou smečku. Mohla byste nám, prosím, trochu představit své psí parťáky?

Od afghánů k odisům a ještě dál!

Ano, dneska mám doma celkem pět odisů. První holčička Besie ODIS Queen Elsa je tou, která v roce 2020 vše odstartovala. Niki, jak jí doma říkáme, je tak skvělá fenka, že nešlo odolat pokušení nezůstat jen u jednoho odise.  Přímo z Ukrajiny jsem si loni přivezla nepříbuzného psa Eney Favorite Dog a dvě sestřičky z chovatelské stanice Hafiz-Chair: Enigmu a Eriku. Odisky jsou od paní chovatelky Vengrus Viktoriya. Moc si jí jako člověka vážím, díky jejímu odis-nadšení jsem získala spoustu dobrých rad a informací o plemeni a jeho vývoji. A nakonec jsme před pár dny přivezli miminko, kluka, a to opět z české stanice Queen Elsa, odkud máme naši první roštačku Niki.

Několik odisů jste importovala přímo z Ukrajiny. Jste s chovateli stále v kontaktu? Jak vnímáte momentální situaci?

Od afghánů k odisům a ještě dál!

Ano. Přímo z Ukrajiny mám, jak jsem zmiňovala psa a dvě fenky. S paní chovatelkou jsem stále v kontaktu. Je to člověk, který by vám poradil v každé situaci. Zvlášť nyní jsme velice často ve spojení. Je to strašná situace. Lidé se bojí o vše, co doma milují.  Viktoria je chovatel s velkým Ch. Vedle obav z toho, co bude na Ukrajině, má i obavy o další vývoj právě plemene odis.

Ukrajinští chovatelé dali do vývoje plemene všechno a jen tak si to nenechají vzít. Snaží se i v současné situaci udržet své chovy za každou cenu!

Bude podle vás mít současný válečný konflikt vliv na rozvoj plemene? A dělají ukrajinští chovatelé něco pro to, aby se zachovala chovná základna?

Od afghánů k odisům a ještě dál!

Doufám, že ta válečná hrůza brzy skončí. Moc doufám. Ukrajinští chovatelé jsou díky lásce a nadšení k odisovi pro nepejskaře asi k nepochopení. Dali do vývoje plemene všechno a jen tak si to nenechají vzít. Snaží se své chovy udržet za každou cenu. Ale na druhou stranu se rozhodli nějaké chovné jedince dostat na západ, aby jejich práce nadále existovala, pokud by všechno nevyšlo tak, jak si přejeme všichni.

Na závěr jasná otázka. Vaše odisí smečka je poměrně mladá. Jaké jsou plány do budoucna? Bude odisů přibývat, nebo se chystáte vydat se na chovatelskou dráhu?

Od afghánů k odisům a ještě dál!

Jak to bylo u afghánů, tak i u odisů se věnuji výstavám a určitě se chci zabývat chovem těchto skvělých pejsků.  Věřím, že ač je teď odis málo rozšířeným plemenem, v budoucnu to tak nebude. Na výstavách nebo jen na procházce odis lidi hodně zaujme a pokud poznají i jejich veselou a pohodou povahu, tak ho určitě uvidíme na druhém konci vodítka na různých místech.

Katko, moc vám děkuji za rozhovor a do budoucna samozřejmě přeji nejen vám, ale i celému plemeni odis, aby se rozvíjelo podle představ chovatelů a aby se z málo početného plemene brzy stalo oblíbeným společníkem nejen na Ukrajině, ale hlavně u nás. Mějte se a moc vám držím za celou redakci palce!

Katka Houšková

Foto: archiv Kateřiny Kindlové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


    Podobné články      -->