Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Oči průvodců Neviditelné výstavy – vodicí psi – 1. díl

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaké má člověk bez hendikepu štěstí, že ho nic neomezuje a může si svůj život vychutnávat plnými doušky po všech stránkách? A chtěli byste si třeba vyzkoušet, jak vnímají vše okolo sebe nevidomí lidé? Tak právě nyní máte možnost, protože přesně z tohoto důvodu vznikl v Praze unikátní projekt s názvem „Neviditelná výstava“. Tentokrát vám blíže představíme projekt samotný a příště se zase můžete těšit přímo na čtyřnohé asistenty, kteří dnes a denně pomáhají svým páníčkům a zároveň průvodcům této výstavy.


Oči průvodců Neviditelné výstavy – vodicí psi – 1. díl
Petra Baďurová 23.2.2025 4358x Tam nesmíte chybět

Naprostá samozřejmost. Zrak. Světlo, barvy, tvary, svět kolem nás. Nejdůležitější lidský smysl. Osmdesát procent všech informací vnímáme zrakem. Vážíme si však toho, že nám dobře slouží? Představme si, že bychom žili v naprosté tmě.  V Neviditelné výstavě na pražské Novoměstské radnici poznáte, jaké to je, když se tato noční můra změní v realitu. 

Neviditelná výstava je projektem, který již čtrnáctým rokem přibližuje veřejnosti život se zrakovým handikepem a zároveň nevidomým a slabozrakým lidem nabízí pracovní příležitosti. Ti provádí návštěvníky v naprosté tmě a předávají jim svoje poznatky a zkušenosti z každodenního života.

Vzájemná souhra je neprosto klíčová

Oči průvodců Neviditelné výstavy – vodicí psi – 1. díl

Některé průvodce doprovází do práce jejich vodicí psi. Jejich výcvik trvá dva roky. Secvičování se psem je vždy záležitostí na týdny či měsíce, každý pes je individualita stejně jako člověk. Je tedy nutné pro nevidomého člověka najít takového psa, který mu tzv. sedne. Aby se stali parťáky. Secvičování probíhá zpočátku pod vedením cvičitele. Pes si musí zvyknout na nového páníčka, jeho rodinu, nové prostředí a naučit se trasy, kudy spolu budou roky kráčet bok po boku dnes a denně. Celé je to i o budování důvěry a toho nejdůležitějšího – cítit ve vodění souhru.

Oči průvodců Neviditelné výstavy – vodicí psi – 1. díl

S vodicími psy průvodců se návštěvníci potkají většinou jen v parku na Karlově náměstí před radnicí při venčení, protože během pracovní doby jejich páníčků odpočívají v kanceláři v zázemí, kde mají i své misky s jídlem a vodou. S těmito úžasnými chlupatými bytostmi se ale můžete setkat na akcích, kam s výstavou průvodci jezdí. Např. na veletrzích, projektových dnech nebo během ukázek ve školách, kde jsou pejsci zvláště oblíbení. Právě během nich se s nimi mohou děti blíže seznámit, poznat jejich práci a také si na vlastní kůži vyzkoušet, jak pejsek svého nevidomého člověka vodí.

Když potkáte někoho s vodicím psem, nechte psa pracovat, nijak ho nerozptylujte a nevšímejte si ho, pokud se nejedná o vážný důvod!

Prosba a doporučení pro veřejnost

Oči průvodců Neviditelné výstavy – vodicí psi – 1. díl

Když potkáte někoho s vodicím psem, nechte psa pracovat, nijak ho nerozptylujte a nevšímejte si ho, pokud se nejedná o vážný důvod. Například, kdyby pes vedl nevidomého do výkopu, otevřené stavby, nebo třeba měl zamotanou packu do vodítka, byl zraněn apod. Pak ale vždy oslovte nevidomého, nikoli psa! Nikdy vodicího psa nekrmte, nehlaďte, nemlaskejte na něj, zkrátka ho při práci nerušte. Mimo jiné tím porušujete fixaci zvířete na svého pána a ta je u vodicího psa nadmíru důležitá a nemělo by ji nic ohrozit.

Nápad projektu Neviditelné výstavy vznikl původně v Berlíně díky jednomu manželskému páru…

Oči průvodců Neviditelné výstavy – vodicí psi – 1. díl

Inspirace pro vznik Neviditelné výstavy vznikla v Německu, kde žil jeden manželský pár. Jednalo se o novináře. Muž přišel následkem autonehody o zrak a jeho empatická žena nechala zatemnit celý byt, ve kterém se pohybovali jen pomocí svých ostatních smyslů oba. Tento silný příběh se stal inspirací pro vznik první Neviditelné výstavy v Maďarsku. Poté vznikla další pobočka výstavy v Praze a následně také v polské Varšavě. Neviditelná výstava v Praze na Novoměstské radnici přivítala své první návštěvníky v dubnu roku 2011 a letos tedy oslavila již 14. narozeniny. 

A jede se dál

Oči průvodců Neviditelné výstavy – vodicí psi – 1. díl

Během těžkého covidového období hrozil mnohým výstavám zánik. Neviditelná výstava však pokračuje. Díky crowdfundingové sbírce na Hithitu. Na recepci se organizátoři výstavy hrdě pyšní obrovským plakátem se jmény přispěvatelů a plně doufají, že zde bude výstava ještě dlouhá léta. Ve všem zlém se ale najde něco dobrého. Během epidemie coronaviru vznikla zcela nová venkovní hra nazvaná Neviditelná stezka Prahou. Koná se dodnes a návštěvníci během ní prochází historickým centrem Prahy a na jednotlivých stanovištích, která se vždy nějakým způsobem vážou k nevidomým, plní různé úkoly.

Oči průvodců Neviditelné výstavy – vodicí psi – 1. díl

Kromě klasických prohlídek je možné užít si i neviditelné ochutnávky vína, neviditelné večeře, prohlídky pro pokročilé i pohádkové prohlídky pro děti či program uzpůsobený pro mateřské školky, Průvodci si s mrňousky třicet minut povídají ve viditelné části výstavy, kde si vyzkouší i zbylé lidské smysly a ve tmě se pak ocitnou jen na chvilku a splní v ní jednoduchý úkol. Naprostou novinkou je Zvuková koupelna – prohlídka spojená s hudbou na tibetské mísy, kterou vymyslela průvodkyně Jana.

Oči průvodců Neviditelné výstavy – vodicí psi – 1. díl

Ředitelkou Neviditelné výstavy v Praze je již od jejího počátku Mgr. Rita Küű. Za dobu trvání Neviditelné výstavy se nevidomým a slabozrakým průvodům narodilo spoustu dětí. A právě to inspirovalo paní Ritu, aby založila nadační fond KRASOHLED. Tato nadace má za úkol pomáhat nevidomým rodičům a jejich dětem. Například může sloužit k uhrazení asistentů a dobrovolníků, kteří pomáhají dětem s učením barev, psaní domácích úkolů, a mj. mohou chodit s dětmi třeba do zoo.

Neviditelná výstava v Praze na Novoměstské radnici přivítala své první návštěvníky v dubnu roku 2011 a letos tedy oslavila již 14. narozeniny.!

Kam za kulturou?

Oči průvodců Neviditelné výstavy – vodicí psi – 1. díl

Kromě Neviditelné výstavy můžete na Novoměstské radnici na Karlově náměstí v Praze, jejíž historie sahá až do 14. století do dob krále Karla IV., navštívit i další výstavy, koncerty, festivaly, veletrhy, komentované prohlídky, divadelní představení a další kulturní a společenské akce pro širokou veřejnost i uzavřenou společnost. Konají se zde i svatební obřady a od jara do podzimu je přístupný ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže, ze kterého je překrásný pohled na naší stověžatou matičku Prahu.

Kulturní program Novoměstské radnice:

https://www.nrpraha.cz/program/

Neviditelná výstava: www.neviditelna.cz

Úspěšně zakončený projekt na Hithitu:

https://www.hithit.com/cs/project/8717/zachrante-neviditelnou-vystavu

 

Petra Baďurová, autorka knihy Egon: Děsná psina a tým Neviditelné výstavy

Foto: archiv Neviditelné výstavy a jejích průvodců

Kam dál ...



-->