Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Novofundlanďana musí práce bavit!

Zajímalo by vás, jak se cvičí s novofundlanďanem a zda může i takové robustní plemeno obstát mezi ostatními na kynologickém cvičišti? Pak si určitě nenechte ujít tento pěkný rozhovor, který se „ubírá“ právě tímto směrem! Třeba bude inspirací i pro vás…


Novofundlanďana musí práce bavit!

Ireno a Jiří, čím vás okouzlil právě novofundlandský pes, že jste se rozhodli pro jeho pořízení?    

Novofundlanďana musí práce bavit!

Chtěli jsme pohodového a klidného psa, se kterým se dá jednak pracovat a zároveň je možné s ním trávit čas venku. A samozřejmě jsme si přáli, abychom ho mohli vzít všude s sebou.

Při návštěvě u našich známých jsme se poprvé naživo setkali s jejich novofundlandí slečnou. Už tehdy nás okouzlila svou vyrovnanou povahou i svým vzhledem. Je asi jasné, že nezůstalo jen u jedné návštěvy... Chtěli jsme toto plemeno nejprve více poznat, pátrali jsme a sbírali informace. Po dvanácti letech se čtyřmi psy můžeme říct, že to byla skvělá volba. Jsou to naprosto pohodoví, vyrovnaní a zároveň pracovití psi.

Vaše domácí smečka se postupně rozrostla na současné tři psí kluky. Mohli byste nás s nimi trochu blíže seznámit?

Novofundlanďana musí práce bavit!

„Ares“ Figaro Sheena Verpi je desetiletý pohodový a pracovitý čtyřnohý parťák, takový psí gentleman. Složili jsme spolu zkoušky ZZO, ZZO1, ZOP a BH-VT. Bohužel pandemie covidu nás zastavila v další práci. Náš pes miluje vodu a zvládá základy vodní záchranařiny.

Náš druhý pes se jmenuje „Thor“ Ferrero Savage Blow. Je mu sedm let a je to neskutečný mazel a věčný puberťák. Výstavy, zdá se, jsou jeho parketou. Podařilo se mu získat titul Český junioršapmion, Český šampion i g Grandšampion. Stal se nejlepším psem krajské výstavy v Praze-Rychetách v roce 2018 a dále vítězem II. skupiny FCI na krajské výstavě ve Staňkově. Složili jsme spolu dvě zkoušky – ZZO a BH-VT.

Nejmladší ve smečce je desetiměsíční benjamínek – Aresův syn "Loki" Aureus od Vožického hradu. Zatím jsme teprve na začátku, a až časem se ukáže, co všechno v něm dříme.

Vždy se v naší smečce snažíme respektovat a podporovat nastavenou hierarchii!

V jednopohlavní smečce mnohdy vznikají nejrůznější konflikty. Jak to v tomto ohledu funguje u vás a co byste doporučili, aby něco podobného majitelé nemuseli vůbec řešit?

Novofundlanďana musí práce bavit!

Univerzální rada asi neexistuje. Každý pes je jiný. V našem případě je nejstarší Ares vůdcem smečky a oba mladší psi ho bez problémů respektují. Z větší části máme možná štěstí. Další věcí je, že i my se snažíme tuto jeho roli upevňovat... Vždy jako první dostává jídlo, pamlsky nebo obojek. Také jako první nastupuje do auta, když kamkoliv jedeme. Díky tomu jsme zatím nemuseli žádný konflikt řešit a doufáme, že to tak i zůstane.

Kterým aktivitám se se svými psy věnujete a co je asi nejvíc baví?

Věnujeme se sportovní kynologii, rekreačně základům vodní záchranařiny a také výstavám. Každoročně si užijeme společnou dovolenou na Šumavě se psy a přáteli z Novofundland klubu. Na jaře a na podzim spolupořádáme výcvikové pobyty na Živohošti.

V rámci té sportovní kynologie by mne zajímalo, jak si v jednotlivých oddílech stojí ve srovnání s ostatními služebními plemeny?

Novofundlanďana musí práce bavit!

Co se týká sportovní kynologie, je pochopitelně jasné, že nedosáhnou tak vysoko jako klasická služební plemena. Jsou to velcí a těžcí psi, takže překážky zvládnou v základu. Ty náročnější už by byly rizikové vzhledem k jejich těžké kostře a hrozilo by nebezpečí poranění, což nechceme v žádném případě pokoušet. Jsou to i výborní stopaři. Samozřejmě vše souvisí s pomalejším tempem a dřívější unavitelností. Novofundlanďani velice dobře plavou, proto jim skvěle „sedí'“ vodní výcvik. Výhodou je i jejich úžasná dlouhodobá paměť, dokážou se hodně naučit. Pokud je to baví a dovoluje jim to tělesná konstituce, i obrany v základu zvládají.

Výhodou při výcviku novofundlanďana je jeho úžasná dlouhodobá paměť!

Pamatuji si ještě dobu, kdy se NF mezi služební plemena psů také řadil. Dnes už tomu ale tak není. Co se stalo nebo co se změnilo? Myslíte si, že by při současných požadavcích již neobstál? 

Novofundlandský pes byl díky své postavě prvopočátečně určený na práci. Těžko říct, proč se vlastně objevil mezi služebními plemeny, kam se už nyní neřadí. Možná pro svou pracovitost a spolehlivost... Nepřísluší mi toto posuzovat.

Z minulosti máte zkušenosti i s výcvikem německého ovčáka. Novofundlanďan je tedy jistě úplně jiný kalibr. V čem je třeba odlišný? A preferujete spíše národní nebo mezinárodní zkušební řád?

Novofundlanďana musí práce bavit!

Po stránce akčnosti a rychlosti se samozřejmě novofundlandský pes nemůže německým ovčákům rovnat. Ale co se týká preciznosti i pracovitosti se jim určitě vyrovnává. A při práci ve vodě je i v mnohém předčí. S tímto plemenem je výcvik v trochu jiné rovině, práce ho musí bavit a musí být s psovodem sehraní parťáci.

Co se týče směru výcviku, nedá se říci, že bych preferoval některý ze zkušebních řádů, spíš se s mými psy soustředíme na ty zkoušky, které jsme schopni zvládnout z obou dvou.

A pak je tady ještě vodní záchranařina. Jak často se dostanete k této disciplíně a měli byste pro nás nějakou perličku z tréninku?

Novofundlanďana musí práce bavit!

Záchranařina… No, ano… Bydlíme blízko vodní nádrže, takže spoustu práce i přípravy zvládneme sami. Podle možností navštěvujeme i výcvikové kempy vodní záchrany, většinou nám to vyjde tak třikrát až čtyřikrát do roka. Tam se potom zdokonalujeme. A vtipná příhoda? Je jich spousta, s nimi se člověk nikdy nenudí. Například moje manželka už dobře ví, jak se jezdí po břiše, když u vody včas neodepne Arese z vodítka.

Pravidelnost je určitě důležitá, dá se říct, že cvičíme každý den jen pár cviků, stopování nebo obrany. Pořád ale musíme mít na paměti, že cvičení musí psa bavit, je to zábava, ne nutnost. V létě však z důvodu vysokých teplot cvičíme jen brzy ráno, nebo až večer.

Práce se psem je určitě i o správné a vhodné motivaci. Co se nejlépe osvědčilo vám? A máte nějak nastavený pravidelný tréninkový režim?

Novofundlanďana musí práce bavit!

Cvičím pozitivními metodami, což se mi asi nejlépe osvědčilo. Motivací pro mé psy je převážně hra a motivační hlasový projev, který někdy přechází až v herecký výkon.

Pravidelnost tréninku je určitě také velmi důležitá, dá se říct, že cvičíme každý den jen pár cviků, stopování nebo obrany. V létě však z důvodu vysokých teplot cvičíme jen brzy ráno, nebo až večer. Pořád a za každých okolností ale musíme mít na paměti, že cvičení musí psa bavit, je to zábava, a ne nutnost.

Kterého úspěchu si na poli pracovním asi nejvíce považujete?

Se svými psy si velmi považuji každé složené zkoušky, nebo dosaženého výstavního úspěchu. Je to naše společná radost.

Váš prostřední pes se může pyšnit i výstavním titulem Grandšampion. Zajímalo by mne, jak lze skloubit výcvik v terénu s péčí o srst výstavního jedince? Máte na to nějaký fígl?

Novofundlanďana musí práce bavit!

Výstavy a výcvik probíhají souběžně prakticky celoročně. O srst pečujeme pravidelně, fénování a česání je téměř každodenní rutinou. Všichni naši tři novofundlanďani jsou na to zvyklí. Před výstavou samozřejmě přichází na řadu i stříhání a úprava srsti. Pravidelnost se nám v tomto ohledu vyplácí, česání totiž pak nezabere tolik času, jak by se možná zdálo.

Co byste na závěr doporučili všem, kteří by se s novofundlanďanem chtěli pustit do výcviku a pořád ještě váhají?

Asi se shodneme na tom, že základní a provozní poslušnost a ovladatelnost, obzvlášť v případě velkých plemen, je nesmírně důležitá. Moje doporučení zní najít si někoho, kdo má s tímto plemenem již nějaké zkušenosti a nebát se si říci o radu a pomoc.

Děkuji vám za rozhovor.

 

Michaela Weidnerová

Foto:     archiv Ireny a Jiřího Heřmánkových, archiv Jiřího Jandy

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->