Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nosework od začátku – jak na to! 2. díl

Souhlasíte, že práce s pachem je v současnosti čím dál tím víc oblíbenější činností se psem? A sport, u kterého se asi už nedá použít slovo nový, taktéž. A tak nám dovolte maličko vás seznámit s tím, jak vlastně s noseworkem začít.


Nosework od začátku – jak na to! 2. díl
Pavla Dorničová 11.10.2016 19436x Nosework

Správný začátek je polovinou úspěchu. A tak se pojďme podívat na trochu té teorie. Máme pro vás připravený miniseriál o v současnosti velmi oblíbeném noseworku Věříme, že se bude hodit...

 

Na začátku stačí pes, vzorek pachu, který chcete učit (kusová skořice, pomerančová kůra, nebo, chcete-li, cokoliv jiného – na první stupeň Z není pachový vzorek předepsán, na stupeň 1 potřebujete jeden standardní – skořice nebo pomerančová kůra – a druhý může být jakýkoliv). Pokud míříte výš, je dobré zaměřit se na dva standardní pachy (skořice a pomerančová kůra), je to jednodušší. Doporučuji začít skořicí, v terénu splyne s prostředím a pes se tak nenaučí hledat očima. Dále potřebujete hodně odměn, pokud s nimi pracujete, případně klikr a samozřejmě dobrou náladu a chuť zkusit něco nového.

Imprinting není sprostým slovem

Imprinting znamená vlastně vtisknutí pachu, o který by se měl pes zajímat. Je jasné, že ze začátku pach vzorku nemá pro psa žádný význam, nemá ho spojený s ničím příjemným. Výsledkem vaší snahy by tedy mělo být, aby pes pochopil, že tento konkrétní pach pro něj cosi významného znamená, že je spojený s úžasnou odměnou. Možností, jak to psu vysvětlit, je samozřejmě více.

Tak...

Nosework od začátku – jak na to! 2. díl

Níže popsaný způsob je vhodný pro ty, kteří používají klikr a pes je zvyklý nabízet chování. Začít můžete klidně doma v pokoji, sedněte si na zem a před sebe položte vzorek. Pokud pes k němu přičichne, klikněte a odměňte. Pes po několika opakováních pochopí, že ta věc na zemi má pro něj význam. Pak odhoďte pamlsek a psovi dejte volno. Pokud se pes vrátí a ke vzorku znovu přičichne, máte vyhráno. V další fázi můžete po odhození pamlsku vzorek o kousek posunout, aby ho musel po návratu maličko pohledat. Za několik dalších opakování pes přijde na to, v čem ta hra spočívá, a bude sám aktivně vzorek hledat. To je čas na to přesunout trénink do prostředí, kde bude pes muset opravdu zapnout nos. Dobré je jakékoliv venkovní prostředí, kde vzorek dobře splyne s okolím (na to je dobrá skořice, ta bývá opravdu nenápadná). Pokud trénujete doma, můžete po zemi rozložit různé drobné předměty a vzorek dát mezi ně (to ale až ve chvíli, kdy pes už tuší, o co jde).

Či onak...

Nosework od začátku – jak na to! 2. díl

Další způsob, který může následovat po předešlém, nebo s ním můžete rovnou začít, je následující: Psa vám někdo podrží nebo ho odložíte, či přivážete. Vezmete do ruky vzorek, upoutáte psovu pozornost, poodejdete (stačí jen kousek) a vzorek položíte na zem. Vrátíte se ke psu a uvolníte ho. Velmi pravděpodobně se půjde podívat, co jste tam položili. Čichne a hned velká odměna a vzorek seberete. Takto postupujete dále, zvětšujete vzdálenost a obtížnost. Vždy dbejte na to, aby vás pes sledoval a udrželi jste jeho zájem. Pokud všechno klape dobře a pes zvládne dohledávat na trochu větší vzdálenost, je čas postoupit dál. Nechoďte přímo, projděte terén a naznačte falešné úkryty – jen jako že vzorek pokládáte na více místech. Pes všechna místa pravděpodobně prozkoumá a zjistí, že ta zajímavá věc není vždy hned tam, kam páníček šel. Také můžete vzorek odhodit, aby k němu nevedla přímá stopa.

Na co si dát pozor?

Nosework od začátku – jak na to! 2. díl

Důležité je odměňovat psa vždy, co nejblíže u vzorku, aby neměl tendenci od něj odcházet. Snažte se vyvarovat stereotypů (prostředí, úkryty). Na vzorku jsou vždy nějaké přidružené pachy, pes musí přijít na to, že bez ohledu na to, co ještě jiného cítí, je důležitý pach vzorku (např. skořice). Je nutné například zabránit tomu, aby si pes pevně spojil váš pach s pachem vzorku nebo si příliš zvykl na jeden konkrétní druh vzorku. Berte vzorek různým způsobem – do ruky, pinzetou, do chirurgických rukavic, nechte vzorek ukrýt někým jiným. Střídejte druhy vzorků (například skořice od různých výrobců či dovozců, z různých obchodů), aby si pes nezvykl na jeden typ. Můžete mít i vzorky v různých nádobách, aby se do nich příliš nefixoval pach nádoby. Pokud se něco nedaří, vždy se vraťte o krok zpět, není třeba to uspěchat. Naopak pokud jde vše dobře, není nutné zůstávat v jedné fázi příliš dlouho. Zvyšujte vždy jen jedno kritérium, pokud na něm pracujete, můžete ostatní kritéria i o něco snížit (to ostatně platí u jakékoliv práce se psem).

 

Přeji hodně zábavy, užívejte si čas se psem a příště si povíme něco o tom, jak přidávat značení.

 

Foto: archiv Pavly Dorničové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->