Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl

Víte, že jedním z takzvaně nových kynologických sportů, který si hodně rychle získává mezi pejskaři své místo, je právě nosework? A pokud jste jeho příznivci nebo se chystáte v dohledné době začít, máme tu pro vás takový malý seriál!


Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl
Pavla Dorničová 2.9.2016 9373x Nosework

Čichání je pro psa přirozenou činností, a tak není divu, že díky těmto schopnostem nám nejen pomáhá v praxi, ale také se z toho stala skvělá zábava, která těší nejen psy, ale i nás, jejich páníčky. A jednou z pachových disciplín je právě nosework.

O co jde?

Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl

Název nosework odpovídá přesně tomu, co tato činnost znamená, tedy práce nosem. Tento nový psí sport vychází z té nejpřirozenější schopnosti všech psů – čichu. Čich je pro psy nejdůležitějším smyslem a mají ho po tisíciletém používání vybroušený k nejvyšší dokonalosti. Fungující čich mají již dva dny stará štěňata, která jsou ještě hluchá a slepá, a čich je často také tím posledním smyslem, který starým psům ještě funguje.

Čich je pro psy nejdůležitějším smyslem a mají ho po tisíciletém používání vybroušený k nejvyšší dokonalosti!

Psí nos pro nás „pracuje“ od nepaměti!

Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl

Psího čichu využívá člověk od nepaměti, a to ke stopování zločinců, hledání ztracených a zavalených lidí, vyhledávání různých specifických pachů (drogy, výbušniny, akceleranty hoření, ale i tabák, bankovky, ohrožené druhy zvířat a výrobky z nich), identifikaci totožného pachu při kriminalistické praxi a mnoha dalšími způsoby. Někteří psi jsou i schopni čichem odhalit nádor v těle.

Nosework vychází z praxe vyhledávání a označování specifických pachů, které pes zná (má je imprintované). 

Kde se vzal, tu se vzal...

Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl

Tento sport pochází z USA a u nás byly první semináře uspořádané až v roce 2014. Od té doby byl vytvořen národní zkušební řád, pořádají se zkoušky a soutěže a nosework se těší stále větší oblibě. Není divu. Hlavním mottem tohoto sportu je zábava a využívání přirozených schopností psů. Cílem hry je zabavit a pobavit psa, díky čemuž bude spokojený i jeho páníček. Trénovat můžete doma, na zahradě, ale i na procházkách. Nepotřebujete žádné speciální zázemí nebo potřeby, pouze pachové vzorky a dobrou náladu. Náš zkušební řád nabízí jako standardní vzorky skořici a pomerančovou kůru, tedy suroviny běžně dostupné a také levné.

Hlavním mottem tohoto sportu je zábava a využívání přirozených schopností psů!

Pro koho je vhodný?

Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl

Je to sport pro všechny, mladé či staré, rychlé či pomalé, malé či velké, každý se může uplatnit. Jednotlivé zkoušky vychází z reálných situací, mají různé zaměření a kladou různé nároky na zkoušený tým tak, aby si každá dvojice našla to, co je bude bavit, a pro co mají nejlepší předpoklady. V tomto sportu se nehraje na krásu, body či vteřiny, tady platí jen to samé, co v reálu,  našel – nenašel.

Jaké jsou tedy v českém noseworku možnosti?

Zkušební řád rozlišuje čtyři výkonnostní kategorie a čtyři typy prostředí, ve kterých jsou vzorky ukryté, v každém prostředí můžete postupovat od základního stupně Z do nejvyšší třídy 3.

Takže suma sumárum…

NW-N (nature) – přírodní prostředí (např. les, louka, pole)

NW-U (urban) – prostředí, ve kterém se pohybuje a pracuje člověk, a kde jsou stopy jeho činnosti (vybavené místnosti, stodoly, zahrady s harampádím, skládky a skladiště, parkoviště, zříceniny hradů, náměstí, ulice...)
NW-W (water) – vyhledávání ve stojaté i tekoucí vodě

NW-D (discrimination) – rozlišování v řadách předmětů a osob

 

V každém prostředí jsou stupně obtížnosti, takže například NW-NZ, NW-N1, NW-N2, NW-N3. V jednotlivých stupních obtížnosti se pracuje se stále složitějšími úkryty, větším prostorem a větším počtem vzorků a přítomností „rušivek“ (například potravy).

 

Označovat nalezený vzorek pes může jakýmkoliv způsobem, pouze ho nesmí vzít do tlamy a nesmí ho vyhrabat. Tedy může označit sednutím, lehnutím, „zamrznutím“ apod.

Více informací o tomto sportu a dění kolem něj najdete zde: http://www.noseworkcz.net/nosework/

Věnujete se tomuto sportu? Pokud ano, napište nám do redakce své zkušenosti, proč jste si vybrali právě tuto aktivitu, či se nám pochlubte se svými úspěchy a nezapomeňte také poslat fotku nebo video svého pejska. Ty nejlepší příspěvky rádi zveřejníme.

Foto: Pavla Dorničová, archiv redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->