Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl

Četli jste si u nás rádi o noseworku a těšíte se i na poslední díl? Následujícím článkem o tomto mladém a neustále se rozvíjejícím psím sportu se totiž nyní rozloučíme s naším malým miniseriálem.


Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl
Pavla Dorničová 27.12.2016 2136x Pachové práce

Toto je čtvrté a závěrečné povídání o noseworku, nové úžasné zábavě pro psy a jejich páníčky. Shrneme si tedy stručně a přehledně vše, co již bylo řečeno, tedy vlastně v našem případě napsáno.

Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl

Nosework je, jak již z názvu vyplývá, „práce nosem“. Je to ta nejpřirozenější činnost psa, při které používá svůj nejlepší a nejvytříbenější smysl – čich. Princip práce spočívá v seznámení se psa s určitým konkrétním pachem a naučení se správné reakce, pokud najde vzorek s tím daným pachem, který má naučený (imprintovaný).

Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl

Při tréninku a nácviku se vychází z práce služebních psů celní správy, armády a kriminalistů, kteří jsou pro praxi trénováni na vyhledávání drog, výbušnin a dalších typů pachů (bankovky, tabák, vzácné druhy zvířat a výrobky z nich atd.). Pro sport a zábavu místo uvedených pachů používáme něco jednoduššího, dostupnějšího a legálního – zkušební řád uvádí skořici a pomerančovou kůru. Na základní úroveň je možné použít i vlastní vzorek (například káva, čaj, hřebíček...), od 1. Stupně zkoušky však je již třeba použít standardní vzorky.

Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl

Zkušební řád rozděluje čtyři typy prostředí: Urban (lidské prostředí – stodoly, garáže, statky, prostě cokoliv, kde se pohybují lidé a které využívají ke své činnosti), Nature (přírodní prostředí – louka, les...), Water (stojatá a tekoucí voda), Discrimination (rozlišování v řadách předmětů a lidských rukou). V každém prostředí jsou čtyři stupně obtížnosti (Z – 3), kdy se zvyšuje obtížnost úkrytů, velikost prohledávané plochy, přibývají rušivé prvky – negativa (například ukryté jídlo). Nepočítají se žádné body, důležité je jen našel-nenašel.

Pokud jde o závody a soutěže, vůbec není nutné se striktně držet zkušebního řádu, fantazie je nekonečná a dá se užít spousta zábavy a netradičních situací!

Ze všeho nejdůležitější však je, že tímto způsobem se mohou bavit všichni – mladí i staří, velcí i malí, zdraví i s nějakým omezením, je to sport a zábava pro všechny, tým pán a pes se učí vzájemné důvěře a komunikaci a výrazně si zlepšují vzájemný vztah.

Nosework – malé opáčko na závěr 4. díl

Vše, co je k tomu potřeba, je chuť do práce, kreativita v nápadech na prostředí a úkryty, nějaké staré tašky, batůžky, pytlíky a různé nádoby na trénování rozlišování. Nejčastěji se používají květináče, můžete trénovat i na umělohmotné krabičky nebo cokoliv jiného, je jen potřeba vyrobit drobné otvory, aby byl pach vzorku dobře cítit. Samozřejmě je nutná zásoba skořice a pomerančové kůry. Skořici je dobré používat od různých výrobců a z různých koutů světa, pomerančovou kůru vyzkoušejte i v různém stupni usušení. Trénovat můžete doma, na zahradě, kdekoliv na procházkách, na dovolené, i v kanceláři v práci (pokud máte tolerantního šéfa a kolegy).

Jednoduché, že?

Tak s chutí do toho, čas vánočních svátků si můžete užít i se svým psem, skořice a pomerančové kůry by také mohl být dostatek. Přeji hodně zábavy, krásné Vánoce a ať vám to i v novém roce čuchá!!!

 

Foto: Pavla Dorničová

Kam dál ...