Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Malý seriál o vystavování z pera známé handlerky Kateřiny Pánkové u nás běží již pár měsíců. V únorovém pokračování se zaměříme na nejčastější chyby, kterých se při vystavování dopouštíme a mnohdy si je ani neuvědomujeme. Tak jdeme na to!
O tom, že výstava je velmi prestižní záležitostí, jsme si povídali již mnohokrát, stejně jako o tom, že mít skvělého a krásného psa je sice super, ale není to rozhodně vše. Mnohdy to my sami můžeme i tomu nejlepšímu psu na světě zkazit, byť jen zdánlivou drobností. Chtěli byste se dozvědět, kterých chyb se tedy v kruzích dopouštíme nejvíce? Budete se divit…
Znáte to? Chaos, křik a zmatek, který se mnohdy u výstavních kruhů odehrává, je příšerný, a tak není divu, že do něj špatně nastoupíme. Proto je velmi šikovné pečlivě sledovat personál v kruhu, ten nám dá vždy včas vědět, kdy jdeme dovnitř. Určitě čekejte na vyzvání pro vstup, to často probíhá vyvoláním příslušné třídy a daných katalogových čísel. Dávejte dobrý pozor, které plemeno se posuzuje těsně před tím vaším, a také která třída. Byla by škoda, abyste si hodnocení pokazili hned při vstupu do výstavního kruhu.
Je naprosto nezbytné, abychom se s prostorem v kruhu naučili správně pracovat a ideálně jej využívat. Nejčastější chybou bývá, že právě na toto, ať už v rámci společného, či individuálního předvedení prostě zapomínáme. Vybíháme moc rohy kruhu nebo chodíme prakticky po jeho středu. Práci s prostorem jsme podrobně rozebírali v prosincovém čísle. Pokud vás to zajímá a chcete se o tomto tématu dozvědět více, doporučuji si tento díl určitě znovu přečíst.
Rozhodčí je v kruhu proto, aby posoudil vašeho psa dle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Nehodnotí však jen psa, ale vás oba jako celek. Je tedy velmi důležité, abyste jako tým budili dobrý dojem a zbytečně nezmatkovali. Proto musíme dostatečně sledovat a vnímat pokyny rozhodčího. Velice často se stává, že přehlédneme pokyn například pro změnu z postoje do pohybu, či naprosto ignorujeme „trojúhelník, prosím“ a uděláme pouze tam a zpět. I v pohybu vždy sledujeme rozhodčího. Je zbytečné běhat tři kolečka, protože jsme přeslechli, že posuzující dal pokyn k zastavení...
U plemen, která se posuzují i na stolku, si hlídejte čas nebo pokyn rozhodčího. Pokud je to dovoleno a je to vhodné (NE že se budete plést do posuzování psa před vámi!), můžete psa na stolek postavit dříve, než jste vyzváni. Přeci jen i těch třicet sekund na stolku navíc dá prostor pro opravu postoje, ideální pozice handlera u psa atd.
Již při prezentaci na výstavě obdržíte své výstavní číslo, které je velmi důležité. Rozhodčí nesmí nahlížet do výstavního katalogu, a proto je ono číslo jedinou možnou identifikací. Při nástupu do kruhu si jej nezapomeňte nalepit nebo připnout na oblečení.
Nikdy jich nemáte správný počet. Buď jich máte moc, anebo proklatě málo. Padají z pamlskovníku a z kapes, protože je zapomenete řádně uložit. Zbytečně tím ale rušíte své okolí. Také přeci nemáte rádi cizí pamlsky na zemi.
Velice častým jevem je zatmění mysli. Vše co jste se tak pracně učili a trénovali, najednou vyhodíte z okna, protože jste ve stresu. Dýchejte! Je to přeci „jen výstava“. Nepovedlo se teď? Povede se příště!
Foto: archiv redakce
A máme zde pokračování oblíbeného výstavního seriálu! Tentokrát se budeme věnovat pohybu ...
Výstavy-->