Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Mí psi podávají skvělé výkony po celý rok!

Fandíte mushingovým sportům a rádi byste se seznámili s jednou z našich momentálně nejlepších závodnic? A myslíte, že existuje nějaký tajný recept na takový úspěch? Jak trénovat, na co všechno dávat pozor, co je třeba vychytat nebo jak správně krmit nám už neprozradí nikdo jiný než usměvavá Martina Štěpánková. Tak pojďme na to…


Mí psi podávají skvělé výkony po celý rok!

Martina Štěpánková, nejúspěšnější česká šampionka v závodech se psy, běhá canicross a jezdí scootering. V zimě pro změnu vytáhne sáně nebo běžky a závodí ve skijöringu nebo pulce. Není toho málo, a přesto všechny disciplíny zvládají natolik, že se Martina a její psi stali českými i světovými šampiony. Martina také byla několikrát zvolena vítězkou v soutěži Kynolog roku v individuálním mushingu. Jak se k tomuto sportu dostala a jak vypadá letní a zimní příprava psů, prozradila v našem rozhovoru.

Martino, loňská sezóna je za vámi, jak byste ji zhodnotila?  

Mí psi podávají skvělé výkony po celý rok!

Uplynulá sezóna pro nás byla velmi úspěšná. Zúčastnila jsem se sedmnácti závodů v ČR v kategorii canicross (pes je připevněn k běžci) a scooter (závodník je tažen na koloběžce), z nichž jsem byla šestnáctkrát první a jedenkrát druhá. Vyhrála jsem MČR ve scooteru s Thorem. A naším hlavním vrcholem sezóny bylo MS v Německu na konci října, kde jsem zvítězila v kategorii canicross se Sheilou i v kategorii scooter s Thorem. Následně jsem také obdržela ocenění za nejrychlejší čas mezi ženami napříč kategorií scooter.

Každý závodník by měl především znát dokonale svého psa. Měl by vědět, jak na tom jeho pes je, a co zvládne!

Patříte mezi nejlepší české a světové musherky. Co v závodě rozhoduje o vítězství a je dobré dát si na něco pozor?

Mí psi podávají skvělé výkony po celý rok!

Určitě skvělá připravenost celého týmu, i trochu toho závodního štěstí. A na co si dát pozor? Každý závodník by měl především znát dokonale svého psa. Měl by vědět, jak na tom jeho pes je, zda zvládne konkrétní trať, její délku, zda dokáže běžet i v teplejším počasí, bez toho aniž by se uvařil. Je potřeba také zvážit, jestli pes například potřebuje nasadit před závodem botičky, aby si nesedřel polštářky po hrubším povrchu trati. 

Proč jste se rozhodla pro tento sport?

Mí psi podávají skvělé výkony po celý rok!

V jednom psím časopise jsem viděla reportáž ze závodu, kdy se psalo o kategorii canicross, kde na fotce táhl pes běžce. Chtěla jsem to také vyzkoušet, a tak jsem se se svým pitbulem Dakem přihlásila na první závody. A dnes je to už dvacet jedna let, co jsem tomuto krásnému sportu propadla. Miluji tu souhru člověka se psem. Jakýkoliv společně strávený čas s mými psy je pro mě relaxem.

Hodně lidí určitě zajímá, jak těžké je psa naučit vše, co je do závodu potřeba? Jak dlouho to trvá, než jste schopní postavit se na startovní čáru?     

Mí psi podávají skvělé výkony po celý rok!

Příprava psa na závody začíná už správným výběrem štěňátka. V prvních týdnech a měsících je to především o socializaci pejska, naučit ho základní poslušnosti. Pokud je doma více psů, tak je práce trochu lehčí v tom, že spoustu věcí štěně odkouká od dospěláků. Co se týče výcviku, já zkouším první tréninky v postroji okolo devátého měsíce na kratší vzdálenost, cca 1 – 1,5 km. Do té doby běhají štěňátka především navolno. Většinou se snažím, aby pár závodů se mnou odběhala v canicrossu, aby si pořádně zatahala v postroji, naučila se odbočovat, předbíhat apod. V canicrossu je výhodou, že má člověk volné ruce a může psa případně navést, usměrnit apod., což v kolových disciplínách nejde. Takže okolo jednoho a půl roku už závodíme.

Příprava psa na závody začíná už správným výběrem štěňátka!

Co vím, tak jste nejdříve jezdila s pitbulem a pak jste tři roky čekala na štěňátko evropského saňového psa (ESP). Je to obecně nejoblíbenější plemeno pro tento typ závodů, nebo jde o evropskou záležitost?

Ano, na svého prvního „evropáčka“ jsem čekala tři roky. A je pravda, že dnes je toto plemeno hodně rozšířené a v tomto sportu nemá konkurenci.  Je to taková Formule 1. Bohužel často slýchám větu, že si lidé myslí, že když si ESP pořídí, tak budou vyhrávat. Tak to ale většinou nefunguje. 

Mushing je pro psa fyzicky hodně náročný, máte přísné nároky na stravu?

Mí psi podávají skvělé výkony po celý rok!

Ano, hodně dlouho jsem zkoušela, vybírala, testovala na svých psech různé značky a pozorovala, zda jim to krmení sedí, nemají problémy s hubnutím nebo zažívací problémy. Ale bohužel vždy, když jsem psům v hlavní zimní sezóně začala navyšovat tréninkové dávky, tak se objevily problémy s velkým úbytkem na váze. Psi hodně hubli, měli průjmy, a tak jsme hledali jinou značku. Až jsme dostali doporučení na Fitmin. Krmím s ním již několik let a je vidět, že psům sedí. Jsou schopni podávat skvělé výkony nejen v podzimní sezóně, ale i v té těžší zimní, kdy je potřeba opravdu velký výdej energie. 

Dříve jsem v sezóně bojovala u psů s velkým úbytkem na váze. Dneska už vím jak na to a vyhráváme!

Jak tedy vypadá strava vašich šampionů?

Mí psi podávají skvělé výkony po celý rok!

Psi dostávají dvakrát denně superprémiové granule s vyšším obsahem bílkovin a tuků z výživového programu Fitmin. To jim doplním Fitmin masovou konzervou. Nezbytnou součástí jsou pak doplňky na klouby, vitamin C a lososový olej, to vše umí Fitmin skvěle. A samozřejmě, co psi milují, jsou jejich pochoutky. Ty fungují jako motivace při tréninku i jako odměna po závodě.

Když mluvíme o tréninku, jak vypadá váš trénink v zimě a jak v létě?

Mí psi podávají skvělé výkony po celý rok!

V létě netrénujeme, protože je na psy horko. Psi mají volno, chodí se na procházky, běhají navolno a hodně plavou. Zapřahat začínáme podle počasí na konci srpna, a to především na kratší vzdálenosti. Postupně, jak se ochlazuje, trénujeme třikrát týdně a natahujeme vzdálenosti. Zimní tréninky jsou pro mě komplikovanější, protože většinou musíme dojíždět daleko za sněhem. Je to časově i finančně hodně náročné. Ale jízda se psem na běžkách je prostě nádhera, tomu se nic nevyrovná.

Na závěr se musíme zeptat, co plány na letošní sezónu 2024?

Mí psi podávají skvělé výkony po celý rok!

Letos budu naši přípravu směřovat na podzimní mistrovství v Itálii, kde bych moc ráda obhajovala v obou kategoriích mistrovský titul. Během roku mám v plánu startovat na překážkových závodech jako je Gladiator race, Hard dog race, které mě a mé psy hodně baví, a na spoustě jiných menších závodů. Není totiž hezčí pohled než na spokojeného a unaveného psího parťáka.

 

Red.

Foto: archiv Martiny Štěpánkové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->