Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Výhra na EOJ byla mým splněným snem!

Přinášíme vám další rozhovor s mladou kynologickou nadějí – tentokrát s agility závodnicí Aničkou Dušánkovou, která se tomuto sportu věnuje od svých čtyř a půl let a jde jí to skvěle. Nakonec posuďte sami…


Výhra na EOJ byla mým splněným snem!
Marie Trauškeová 13.3.2023 1044x Rozhovory o výcviku

Anička Dušánková je šikovná mladá závodnice v agility, která má za sebou i úspěchy na vrcholových soutěžích typu EOJ (European Open Junior) a JOAWC (Junior Open Agility World Championship). Jak své psy trénuje a jak vnímá aktuální parkury? To a mnohem více se dočtete v tomto našem povídání.

Aničko, jak dlouho se už agility věnuješ?

Agility se věnuji už asi deset let. Poprvé jsem startovala s půjčenou šeltičkou, když mi bylo čtyři a půl roku. Tehdy se psal rok 2013.

To je opravdu brzy. Vzpomínáš na své první tréninky? Kde jsi vlastně začínala?

Popravdě si toho moc nepamatuji, byla jsem malá, ale máme videa a začínala jsem u nás na cvičáku s mamkou a Kristinou Půdovou.

Výhra na EOJ byla mým splněným snem!

Běháš v kategorii small a large - běhá se ti v některé z nich lépe? A jak bys zhodnotila parkury v posledních letech?

Určitě je rozdíl ve vedení small a large. U large můžu psa vést víc na dálku. U small musím více hlídat odskoky, vysílačky nemáme tak dobré. Ale obecně se mi běhá dobře s oběma.

Parkury mi přijdou určitě technicky náročnější i více běhavé než dřív. Za poslední dobu se mi většina parkurů líbila.

Co v trénincích nejčastěji zkoušíš a kolik času jim vůbec věnuješ?

V trénincích zkouším hodně variant vedení a také věci, které nám dělají problém. Tréninkům se snažím věnovat co nejvíce, většinou třikrát týdně.

Představila bys nám, prosím, své psí parťáky?

Výhra na EOJ byla mým splněným snem!

Asi začnu nejstarší šeltičkou Jamie (A3Ch Jamie Lee Jet ze Shetlandů) je to můj první pes a máme spolu hodně úspěchů. Z těch největších jsou to kvalifikace na EOJ 2016, 2017, 2018 a 2019. Také jsme získaly 1. místo na EOJ 2019. Je jí teď devět let, závodně agility už neběháme.

Dále bych vám ráda představila šeltii Tibi (Itty-Bitty z Lomu ve Skále), je jí pět let. V roce si zlomila přední nohu tak jsme měly delší pauzu. Chodily jsme na fyzioterapii a věnovaly rehabilitaci maximum, abychom mohly pokračovat v agility, a to se naštěstí povedlo. V roce 2021 se nám podařilo vyběhat si 1. místo na mistrovství České republiky mládeže. Na našem prvním JOAWC jsme se staly 2. vicemistry v družstvech.

A nejmladší členkou mé smečky je australská ovčanda Grace (Grace Gitaron). Je to můj první vlastní large. Budou jí na podzim tři roky, občas bojujeme se soustředěním, ale myslím, že jsme na dobré cestě.

Každý pes je jiný, a tak i vedení po parkuru bývá rozdílné. Jak je to u tvých psů?

Výhra na EOJ byla mým splněným snem!

Ano, i moje vedení je u mých psů rozdílné. U Grace si můžu dovolit vést více na dálku. Jamie měla vždy větší oblouky při točení, což bylo tím, že když jsem byla malá, nechali jsme ji to dělat, abych ji uběhla. Ale odnaučovalo se to velice těžko. Hodně věcí se odvíjí i od toho, že se člověk poučí z chyb, které dělal při tréninku s předchozím psem.

Člověk se vždy poučí z chyb, které dělal při tréninku s předchozím psem.

Dáváš přednost nějakému závodnímu povrchu? A je nějaký, kterému se naopak snažíš vyhnout?

Úplně ne, ale jsem ráda za rovný povrch, hodně nám vyhovuje umělá nebo přírodní tráva. Pokud je kvalitní písek s geotextílií, není to také špatné.

Máš nějaký rituál před zkouškami a závody?

Vždycky psa i sebe pořádně rozcvičím, protáhnu. Žádný zvláštní rituál nemám.

Když si prohlížíš agility parkur, jakým způsobem si vybíráš nejlepší vedení a trasu pro svého psa?

Na důležitých závodech podle toho, co nám nejvíce sedí v tréninku, ale s ohledem na rychlost. U běhů, kde „o nic“ nejde, zkouším i to, co vím, že nám dělá problém.

Výhra na EOJ byla mým splněným snem!

Už se ti někdy stalo, že se ti parkur vyloženě nelíbil a neměla jsi chuť ho běžet?

Jednou se mi stalo, že jeden parkur se mi fakt nelíbil, protože náběhy do tunelů a na zónové překážky byly pro psa až nebezpečné.

Agility se čím dál tím víc zrychluje a časové rozdíly mezi týmy jsou opravdu nepatrné. Nebojíš se, že by to mohlo být pro psy někdy rizikové?

Výhra na EOJ byla mým splněným snem!

Myslím, že záleží na člověku, jak psa připraví. Rozhodčí umí postavit i rychlý parkur, který je na první pohled bezpečný. A nebezpečný se mnohdy stane nezkušeností psovoda nebo psa.  Ohledně časových rozdílů mezi psy, ty podle mě hodně ovlivňuje i tělesná stavba psa. My můžeme jen dobrým vedením k lepšímu času pomoct. Vidím to u Tibi, která není úplně ideálně stavěná.

Nebezpečný se parkur mnohdy stane nezkušeností psovoda nebo psa!

Jak své psy udržuješ v kondici?

V létě chodíváme plavat, vyrážíme na procházky a hlavně posilujeme. Dbáme na správnou výživu a nasvalení.

Určitě je nutné fyzicky nezanedbávat ani sebe... Co ti pomáhá?

Řešila jsem nějaké růstové problémy s koleny, občas se ještě ozvou. Takže hodně dbám na přípravu před během, což znamená zahřátí a protažení.

Výhra na EOJ byla mým splněným snem!

Když se vám parkur nepovede, jaké z toho máš pocity?

Chvilku to mrzí, ale vím, co dotrénovat.

Za sebou máš celou řadu úspěchů včetně 1. místa na EOJ a umístění v anketě Kynolog roku. Jakých úspěchů si vážíš nejvíc a na které nejraději vzpomínáš?

Výhra na EOJ byla mým splněným snem!

Výhra na EOJ. Byl to pro mě splněný sen, jsem moc ráda, že jsem měla tu příležitost tohle zažít. Atmosféra byla výborná. Mám ráda, když se nám povedou běhy pro družstva, ať už je to jakýkoliv závod. Vážím si i umístění v anketě Kynolog roku a oslovení od amerického časopisu Clean run před lety.

Co společně děláte, když zrovna netrénujete a nezávodíte?

Chodíme společně na procházky a trávíme spolu téměř veškerý čas.

Prozradíš našim čtenářům, jaké máš plány v tomto roce a třeba i nějaký zatím nesplněný sen?

Výhra na EOJ byla mým splněným snem!

Ráda bych se zúčastnila kvalifikačních závodů na JOAWC a pár větších závodů. Chtěla bych dosáhnout dobrého výsledku na JOAWC, popřípadě i dalších velkých závodech i s dalšími svými psy.

Moc děkuji za rozhovor a budu držet palce.

 

Text: Marie Trauškeová
Foto: Eliška Beránková, Lenka Dušánková, Vladimír Macura, Barbora Poskerová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->