Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Přečetli jste únorový portrét plemene jedním dechem? A chtěli byste se o jämthundovi dozvědět i další informace? Máte možnost! Několik otázek jsme totiž položili i Martinu Plachtovi – zakladateli chovu švédského losího psa u nás.
Jämthund u nás opravdu není příliš rozšířeným plemenem, chovatelské stanice by se daly spočítat na prstech jedné ruky, a tak naše kroky logicky vedly k člověku, který k nám prvního jedince tohoto plemene dovezl, a v jehož chovatelské stanici se narodil i první vrh v České republice. Řeč není o nikom jiném než o Martinu Plachtovi z Lomnice nad Popelkou.
Letos na podzim tomu bude patnáct let.
Ve Švédsku jsem byl celkem třikrát. Během mého druhého pobytu tam jsem dostal zprávu o úmrtí mého psa, kterého jsem musel nechat doma. A tak, aniž bych tušil, že v Česku žádný jämthund není, jsem si v roce 2003 pořídil štěně.
Jinak jämthund se ve Švédsku využívá k lovu všech větších zvířat, třeba i medvědů. Používá ho i armáda a policie. Je to velmi inteligentní a samostatný pes, který je schopen naučit se spoustě užitečných činností.
Čím jsem je přesvědčil, nevím sám. Snad tím, že mně ani za cizince nepovažovali a věděli o mně, že se téměř neustále pohybuji někde v přírodě. S Rambem jsme ve švédských lesích strávili téměř rok. Navíc jsem jim vysvětlil, že u nás v Čechách losy sice nelovíme, ale že lovíme divoká prasata, která se postupně v českých lesích přemnožují.
Díky tomu, že mí psi neměli žádné vrozené vady, které by bránily jejich uchovnění, šlo vše hladce.
Rambo byl skvělý kamarád, lovec i hlídač. Mohl bych o něm mluvit dlouho a jen v superlativech. Lena má stejné vlastnosti, pouze zkušeností z lovu v lese jen málo. Jinak jako štěně chodila lovit sousedovi slepice, bylo jich asi pět. Zajímavý byl ale způsob. Lena nikdy nepřeskočila plot ke slepicím, ale běhala a štěkala podél plotu a slepice vždy zpanikařily a některá z nich plot přeletěla sama.
V naší chovatelské stanici jsme odchovali celkem tři vrhy. Z nich odešlo k novým majitelům dvacet devět štěňat. Lena měla vzhledem ke svému plemeni spíše nadprůměrné počty štěňat. V prvním vrhu jich deset, z toho sedm životaschopných, ve druhém vrhu čtrnáct, z nich bylo živých jedenáct a ve třetím vrhu dokonce šestnáct, ale pouze jedenáct živých. Lena byla výborná a starostlivá matka. Zároveň ale přísně vedená hlasem přírody. Slabá štěňata dokázala prostě ignorovat a v hnízdě je nechtěla.
Budu používat název jämthund. Český název nemám moc rád, připadá mi zavádějící. Jämthund je vhodný pro lidi, kteří mají zkušenosti s pracovními psy a nejlépe jim i nějakou pravidelnou činnost dokážou dát. Ať už je to lov, hlídání nějakého objektu, stopování...
Rozhodně nepatří dlouhodobě do bytu bez dlouhých procházek, výcviku a pozornosti svého milovaného pána.
Vždy je dobré se věnovat nácviku těch věcí, které budete chtít, aby pes dělal. Bohužel v naší zemi nejsou tak rozsáhlé neobydlené plochy jako ve Skandinávii. Proto jämthund v Čechách musí strávit víc času na vodítku, než ve své domovině. Tito psi se dokáží skvěle orientovat v terénu a i když jsou daleko od svého pána, vědí, kde ho znovu najdou.
Jämthund je chován prakticky v celé severní Evropě. V Norsku (odtud je Lena), Švédsku (odtud byl Rambo), Finsku, Pobaltí, možná i v Rusku.
Uvidíme. V současnosti jsem plně zaměstnán svou rodinou a prací, na výchovu štěněte by mi už nezbýval čas. Ale když myslím na budoucnost, neumím si u nás doma představit psa jiné rasy.
Přeji jim, aby se stále rodili lidé, kteří budou potřebovat jejich pomoc při své práci a společnost při odpočinku. A aby to byli lidé, kteří tráví život v přírodě a ne jen u počítače a televize.
Foto: archiv Martina Plachty
Také držíte palce mladým nadějným kynologům? Pak vám udělá určitě radost rozhovor s ...
Rozhovory o plemeniSouhlasíte, že saluki musí na první pohled upoutat každého milovníka psů? Jsou to však ...
Rozhovory o plemeni-->