Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Legendární Šediváčkův long brzy odstartuje svůj 26. ročník!

Orlické hory se znovu stanou dějištěm neobyčejného závodu psích spřežení. Ano, hádáte správně, ŠEDIVÁČKŮV LONG se kvapem blíží a v regionu opět po roce zavládne atmosféra „severské divočiny“. Máte-li chuť a čas, jeďte se určitě podívat!


Legendární Šediváčkův long brzy odstartuje svůj 26. ročník!
Petra Pliskova 20.1.2024 439x Tam nesmíte chybětŠediváčkův long

Pokud máte rádi volání divočiny, je vaším snem ocitnout se na dosah čtyřnohým psím hrdinům a toužíte na chvíli zažít něco podobného jako na dalekém severu, tak si to můžete splnit už během příštích pár dní. Středisko Deštné v Orlických horách se opět promění v „polární sever“.  Po vrcholcích hor se bude prohánět více jak sto závodníků, kteří budou se svými čtyřnohými kamarády soutěžit o to, které spřežení dokáže zadanou trať zvládnout nejrychleji. Soutěží se v několika kategoriích, z nichž asi nelze vybrat tu nej…

Ale…

Legendární Šediváčkův long brzy odstartuje svůj 26. ročník!

Nicméně si dovolím napsat, že pro diváky nejatraktivnějšími jsou ty kategorie, kde je ve spřežení zapřaženo více psů. Maximální počet je z důvodu náročnosti tratě a terénu omezený na dvanáct psů. Tato kategorie bývá hojně zastoupena. Vidět šest párů nádherných severských psů, jak poslušně naslouchají povelům svého pána a jak s dokonalostí sobě danou zvládají nejdelší a nejnáročnější závod v naší zemi, je naprosto úchvatné. Být u toho a na vlastní oči vidět tu souhru člověka a psa, je krásným zážitkem, který zůstává v srdci zarytý hodně dlouho.  

Být u toho a na vlastní oči vidět tu souhru člověka a psa, je krásný zážitek, který zůstává v srdci zarytý hodně dlouho!

Jak to celé začalo

Legendární Šediváčkův long brzy odstartuje svůj 26. ročník!

Tento závod se stal již tradicí a součástí našich hor. Ale rádi bychom připomněli ve stručnosti jeho historii a několik důležitých údajů. První ročník se konal v roce 1997 a to za velké podpory starostky obce Deštné v Orlických horách paní Václavy Domšové. Všechny následující ročníky už zůstaly v těchto horách. Často slýcháme dotazy na to, jak vznikl tak krásný název. Pokaždé, když začneme vyprávět ten neveselý příběh, objeví se nám slzy v očích. ŠEDIVÁČKŮV LONG nese své jméno na památku jedné velmi smutné události. Den před startem prvního ročníku utekli pořadateli závodu dva psi, jeden z nich, sibiřský husky jménem Šedivák byl zastřelený u vzdálené vesnice místním občanem. A tak se navždy zapsal do dějin.

ŠEDIVÁČKŮV LONG nese své jméno na památku jedné velmi smutné události.

Tradice je tradice

Legendární Šediváčkův long brzy odstartuje svůj 26. ročník!

Trasy závodu se mění, ale v průběhu let se ustálily na základní okruhy, ty vedou po hřebenech i po úbočích Orlických hor, zavedou nás i přímo do obce Deštné v Orlických horách nebo se proženou nad místními sjezdovkami. Závod má několik etap. Základní čtyřetapová varianta má délku 240 km, v některých ročnících se jelo dokonce pět etap. Jela se i varianta tzv. superlongu na 333 km. Součástí závodu je i povinný bivak, kdy musheři musí se svými psy strávit noc venku a další etapa začíná brzy ráno po probuzení.

Původně se závodu zúčastnilo jen několik závodníků (15), v průběhu času se z tohoto longu však stala závodníky velmi vyhledávaná akce.  Být účastníkem tohoto závodu je velkou prestiží. Momentálně se jedná o závod celoevropského formátu, který má své jméno i místo na poli mezinárodních závodů psích spřežení a který si získává rok od roku větší obdiv, jak u závodníků, tak i u návštěvníků.

A kdy to letos vypukne?

Legendární Šediváčkův long brzy odstartuje svůj 26. ročník!

Termín letošního již 26. ročníku je od úterý 23. ledna do soboty 27. ledna 2024. Slavnostní zahájení s bohatým doprovodným programem pro veřejnost proběhne v úterý 23. ledna 2024 od 17.00 hod. v Deštném v Orlických horách na vyhrazeném parkovišti pod sjezdovkou Marta II. Zahajovací večer bude zároveň i startem pro psí spřežení, startující na nejdelší trati tohoto závodu o délce přes 300 km.

Od nepaměti je pes spojován s člověkem, ale jen málo toho zůstalo z původního účelu tohoto soužití. Právě závody psích spřežení jsou jedním z nich. Týmová práce, drsnost tohoto sportu, láska ke psům, ke všem zvířatům a k přírodě nás na těchto závodech neustále láká.

Aktuální info a podrobný program na: http://czechlongtrail.com

 

Petra Pliskova

Foto: archiv Petry Pliskové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->