Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Šediváčkův long má i long přípravu!

Zajímalo by vás, jak se „vaří“ nejslavnější, nejdelší a také nejnáročnější závod psích spřežení nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy? Dovedete si vůbec představit, na co všechno nesmí organizátoři v žádném případě zapomenout, co je třeba předem nachystat a také důkladně vychytat? Věřte, že je toho opravdu hodně…


Šediváčkův long má i long přípravu!

Náročný etapový závod Šediváčkův long jistě není pro většinu majitelů psů neznámým pojmem. S napětím spousta z nás každoročně sleduje celý jeho program, slavnostní zahájení, start i samotný průběh. Málokdo ale ví, jak náročné je takovou velkolepou akci nejen naplánovat, ale i odpovídajícím způsobem včas zorganizovat. A nám se prostřednictvím poutavého rozhovoru podařilo do celého zákulisí tak trochu nahlédnout a promluvit si přímo s ředitelem závodu Pavlem Kučerou, kterému však za celý tým zdatně sekundovali i Markéta Bělíková a Slávek Říman. A co všechno jsme se dozvěděli?

Pane Kučero, pokuste se nejprve se vrátit o těch dvacet pět let zpátky a trochu zavzpomínat…

Šediváčkův long má i long přípravu!

Pětadvacet let je řádně dlouhá doba, za kterou některé věci z hlavy úplně vymizí, ale začátek našeho závodění v Orlických horách byl tak intenzivním zážitkem, že si ho přesně pamatuji dodnes. Kromě toho nejste první, kdo se o tohle zajímá – ty naše začátky v Deštném, na Kristýně a v Orličkách jsem už vyprávěl mnohokrát…

Povězte mi, proč jsou místem konání právě Orlické hory?

Šediváčkův long má i long přípravu!

Po zimním ježdění v Orlických horách, kde tehdy prakticky nebyly běžecké stopy, jsme v létě před čtvrtstoletím zkusili oslovit starostku Deštného v Orlických horách, paní Vendulku Domšovou, zda by u nich bylo možno uspořádat závody a ta okamžitě souhlasila. A tak došlo k prvnímu setkání s Pacourkovými a Zachariášovými, bylo domluveno zázemí závodu, s první tratí nám pomohl Jarda Lenfeld a už to začalo. Vstřícné jednání se jmenovanými bylo tím základním kamenem celého ŠEDIVÁČKOVA LONGU.

Většinou nám svatý Petr přeje – vzýváme ho vždy od Nového roku přípitkem s modlitbičkou „Na prašan!“ A ono to pak vyjde…

Stalo se vám někdy za ta léta, že by třeba nevyšlo počasí úplně podle vašich představ a museli jste nějak improvizovat?

Šediváčkův long má i long přípravu!

Za celé ty roky jsme zažili mnoho rozmarů počasí, od mínus dvaceti osmi stupňů až po krácení etap kvůli dešti. Jen v roce 2014 jsme museli pro naprostý nedostatek sněhu jet na tréninkových kárách, což nebudeme nikdy opakovat – při závodech to může být dost nebezpečné. Většinou nám ale sv. Petr přeje – vzýváme ho vždy od Nového roku přípitkem s modlitbičkou „Na prašan!“ A ono to pak vyjde.

Zorganizovat tak obrovský závod jistě není jen tak. Předpokládám, že jen co jeden ročník skončí, už sám pomalu pomýšlíte na další. Je to tak?

Šediváčkův long má i long přípravu!

Každý ročník se plánuje rok dopředu. Je třeba připravit první návrh tratí, pak ho projednat s vlastníky lesů a s dalšími orgány (SCHKO, obce ad.), zajistit finance, připravit potřebné tiskoviny (pozvánky, skládačky, diplomy, plakáty) i upomínkové předměty pro účastníky, uvést do pohotovosti tým dobrovolných pomocníků, rozvrhnout a zajistit ubytování, dohodnout parkoviště a místa pro stake-outy*, vymyslet a zajistit HW a SW pro sledování závodníků i sněžných skútrů na trati, zajistit ceny pro vítěze a také celý podzim průběžně aktualizovat přihlášky. A to tempo příprav se před zahájením závodu plynule zvyšuje.

*Stake out je prostor pro psy, kde se mohou nacházet, když nezávodí.

Na jak velkou „porci“ závodníků a psů se musíte každoročně připravit? A figurují na startovní listině případně i nějací náhradníci?

Šediváčkův long má i long přípravu!

Po otevření přihlášek máme plno během několika dnů. Kdo se přihlásí po naplnění startovní listiny, je dán do čekacího seznamu náhradníků. Letos je na startovní listině sto spřežení a čtyřicet dalších zájemců z jedenácti států je v seznamu náhradníků. Tento rok jsou to musheři z jedenácti evropských států.

Jaké jsou limity počtu závodníků a pokud nějaké jsou, tak proč tomu tak je?

Počty startujících jsou omezeny zejména kapacitou parkovišť, délkou času pro starty jednotlivých etap a také délkou průjezdu přes veřejné komunikace, kde musíme mít trvalé a živé kontrolní hlídky, které na některých místech stráví i velkou část nocí.

Jsou ale jistě i další věci, na které se nesmí zapomenout a které je bezpodmínečně nutné předem zajistit, že?

Šediváčkův long má i long přípravu!

Jsou to spousty drobností od kancelářských sponek po benzin, TOI-TOI, plůtky a sněhové skútry. Seznam těchto věcí je velice dlouhý. Je třeba zajistit vyhrnutí sněhu z parkovišť a míst pro stake-outy, dohodnout rolbování určitých částí trati, pozvat vybrané osobnosti k zahájení, zajistit všechnu techniku, a to všechno teprve jen začíná. Největší nával práce je těsně před závodem, kdy je třeba všechny potřebné věci dopravit do Jedlové a začít s přípravou tratí i startu a cíle dalšího ročníku.

Čtenáře bude určitě zajímat, i jak se připravují samotné trasy a zda jsou každým rokem naprosto identické?

Šediváčkův long má i long přípravu!

Máme od Správy chráněné krajinné oblasti Orlické hory povolené určité cesty, které potom kombinujeme podle sněhových podmínek. Snažíme se vyhýbat zavedeným běžkařským stopám, všechny naše trasy po každé etapě ŠEDIVÁČKOVA LONGU čistíme a kontrolujeme, takže po našem závodě naopak přibude hodně tras vhodných pro běžky.

Před startem každé etapy musí mít organizátoři projetou celou trať a zkontrolováno její značení, bez toho nelze startovat!

Ujišťujete se nějak bezprostředně před startem, zda jsou všechna místa sjízdná a pro spřežení i mushery bezpečná?

Před startem každé etapy musí mít organizátoři projetou celou trať a zkontrolováno její značení, bez toho nelze startovat. A tak skútry vyjíždí na kontrolu a úpravu tratí již ve 2 hodiny v noci.

Jakým způsobem se zajišťuje zázemí a servis pro závodníky a jejich čtyřnohé parťáky?

Šediváčkův long má i long přípravu!

Největší podíl na kvalitním zázemí má rodinná firma Zapa a penzion u Wernerů. O zdraví psů je po celou dobu závodů postaráno veterinářem MVDr. Janem Karbanem. Tomu je po celý čas k ruce minimálně dvojice mladých pomocníků ze spřátelené školy. Těm se služba se psy započítává do praxe.

Je v rámci organizace celého ŠEDIVÁČKOVA LONGU pamatováno i na diváky?

Pro diváky obyčejně připravujeme slavnostní zahájení s pestrým programem, jehož vyvrcholením je start noční etapy kategorie 300 km.  Na našich stránkách uveřejníme trasy plánované pro následující den a vhodná místa pro diváky, kteří rádi vidí zejména dlouhá spřežení.

Kolik je potřeba lidí a dobrovolníků pro celou organizaci závodu?

Šediváčkův long má i long přípravu!

Po celou dobu se stará o průběh závodu na osmdesát organizátorů – vesměs vyškolených členů ŠEDIVÁČKOVA týmu. Všichni jsou to dobrovolníci, tvoří opravdu širokou skupinu, která se v průběhu let rozrostla v „rodinu“, zahrnující členy ze čtyř států.

Jak celá koordinace lidí, co na přípravě závodu pracují, funguje?

Šediváčkův long má i long přípravu!

Všechny tyhle úžasné lidi organizuje CMŠ (Centrální Mozek Šediváčka), který obsluhují zkušení „staří“ mazáci. Ti se starají o obsazení kontrolních stanovišť pro každou etapu ŠEDIVÁČKOVA LONGU, vybavují tyto hlídky potřebnou technikou i dalšími nutnými potřebami pro přežití. Po celý průběh všech etap závodu i v jejich mezidobí je v činnosti vícenásobně jištěný systém, který kontroluje polohu závodníků, skútrů na tratích i hlídek na kontrolních stanovištích. Také se starají o informování veřejnosti – s přibývajícími ročníky se o ŠEDIVÁČKův LONG zajímá stále větší okruh lidí, médií i zpravodajských agentur.

Jsem také moc zvědavá na to, jestli se pro nadcházející jubilejní ročník chystají nějaké novinky nebo speciality?

Každoročně se snažíme o nějakou novinku a zpestření závodu. Kdybychom to nyní prozradili, nebylo by to to správné překvapení.

Prozradil byste mi na závěr, jak vidíte dál směřování závodu, na dalších dvacet pět let?

Šediváčkův long má i long přípravu!

Bývá to tak, že po skončení každého ročníku si oddychneme a řekneme si „Tak a tohle už dál nevydržíme – končíme!“, ale pak se zase oklepeme a s reakcemi nadšených účastníků, kteří se na ŠEDIVÁČKŮV LONG sjíždějí opravdu z celé Evropy, dostáváme zase dostatek odvahy a sil pro další ročník.

Moc děkuji za spoustu zajímavých informací a držím palce, ať se i nadcházející ročník vydaří.

Michaela Weidnerová

 

Foto: archiv Šediváčkova longu

https://czechlongtrail.com/

ŠEDIVÁČKŮV LONG – račte se seznámit!

ŠEDIVÁČKŮV LONG 2001

1. část

2. část

ŠEDIVÁČKŮV LONG 2010

ŠEDIVÁČKŮV LONG promo video z roku 2020

 

Fotogalerie: https://www.facebook.com/sedivackuvlong

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->